Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

View Poll Results: Mai vrea cineva "Fotografia Saptamanii"?
DA 44 88.00%
NU 6 12.00%
Voters: 50. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 17-03-2009, 21:17
Stee Van Brightone's Avatar
Stee Van Brightone Stee Van Brightone is offline
Member

Exclamation ???

Mai vrea cineva "Fotografia Saptamanii"?
Votati cu ''DA'', sau "NU"!

Old 18-03-2009, 19:04
gelu's Avatar
gelu gelu is offline
Senior member

Trebuie gandit cine se ocupa de asta sau un mod automat, ceva...
Rosana se ocupa in trecut de asta...
Reply With Quote
Old 19-03-2009, 09:01
mihailo mihailo is offline
Senior member

Pai hai, ce facem si cum facem? Chestie de numarul de comentarii, se face un juriu care le alege si toata lumea voteaza, sau cum?
Ar fi o treaba buna.
Reply With Quote
Old 19-03-2009, 11:43
ciresarii20
Guest

Quote:
Originally Posted by Mihailo View Post
Pai hai, ce facem si cum facem? Chestie de numarul de comentarii, se face un juriu care le alege si toata lumea voteaza, sau cum?
Ar fi o treaba buna.
Mihailo, daca se vor alege pozele dupa numarul de comentarii, nu am convingerea ca se vor alege cele mai bune sunt destule poze care merita atentie si nu au comentarii sau au 1-2...ideea este buna, cred ca toata lumea ar vrea sa existe din nou "fotografia saptamanii" dar e nevoie de niste criterii mai serioase pentru alegerea finalistelor, numarul de comentarii nu spune nimic.
Eventual, se se aleaga initial un numar mai mare de fotografii, cu autorul ascuns, sa voteze toata lumea, vor ramane primele 10 si se va vota din nou pentru castigatoare.

Daca sunt doritori sa se ocupe de asta ma ofer sa ajut. (Ciresarul 2)
Reply With Quote
Old 19-03-2009, 12:48
asterisc's Avatar
asterisc asterisc is offline
Member

Probabil o idee buna, care sa ajute intru notare, ar fi sa existe o tema pentru fiecare saptamana. Fara o tema, pe ce criteriu se alege?
Old 19-03-2009, 13:05
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

cred ca daca s-ar putea implementa un sistem in care pozele din sapt trecuta oricare din ele, direct atunci cand vizualizezi poza sa poata fi votata pt fotografia saptamanii sau nu, iar dupa ce sapt de vot a trecut sa fie afisata undeva pe forum ar fi o chestie interesanta, si ar fi exclus arbitrariul alegerii de catre cineva sau mai grav automate (pe diverse criterii, nr de comenturi sau altceva total irelevant) dar pt asta numai cei care se pricep la programare web pot sa spuna daca e usor de facut sau aproape imposibil
numai bine
Reply With Quote
Old 19-03-2009, 13:26
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

foarte buna ideea nfanurie, ma gandeam ca s-ar putea adauga un buton la toate imaginile(atunci cand le afisezi) cu "Voteaza aceasta imagine pt foto saptamanii" la sf saptamanii fotografia cu cele mai multe voturi e afisata intr-un post in forum.
Old 19-03-2009, 14:48
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Senior member

N-am votat nici "da", nici "nu", dar tare mă mănâncă degetele pentru a doua variantă!...
Eu nu-s asa vechi pe-aici, dar, atât timp cât am urmărit rubrica, mi-am dat seama că Rosana era un membru respectat al comunitătii, iar alegerile ei erau respectate mai de toti...
Astăzi, nu stiu, zău, dacă n-am deschide o cutie a Pandorei cu rubrica asta!... Am impresia că, în lumea fotografiei, orice competitie zgândăre orgolii si stârneste pasiuni, oricât ar fi acea competitie de obiectivă si de bine organizată... Nu stiu dacă o persoană, sau un juriu, sau un sistem de notare ar putea evita tensiunile... Nu stiu...
Pe de altă parte, poate că sunt eu într-o dispozitie prea pesimistă, astăzi... mă mai gândesc si mâine la asta...

Last edited by decebal; 19-03-2009 at 17:29..
Reply With Quote
Old 19-03-2009, 14:54
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by decebal View Post
N-am votat nici "da", nici "nu", dar tare mă mănâncă degetele pentru a doua variantă!...
Eu nu-s asa vechi pe-aici, dar, atât timp cât am urmărit rubrica, mi-am dat seama că Rosana era un membru respectat al comunitătii, iar alegerile ei erau respectate mai de toti...
Astăzi, nu stiu, zău, dacă n-am deschide o cutie a Pandorei cu rubrica asta!... Am impresia că, în lumea fotografiei, orice competitie zgândăre orgolii si stârneste pasiuni, oricât ar fi ea de obiectivă si de bine organizată... Nu stiu dacă o persoană, sau un juriu, sau un sistem de notare ar putea evita tensiunile... Nu stiu...
Pe de altă parte, poate că sunt eu într-o dispozitie prea pesimistă, astăzi... mă mai gândesc si mâine la asta...

eu cred ca tocmai tensiunea lipseste aici....
Old 19-03-2009, 15:34
Vlad.Ceockhan's Avatar
Vlad.Ceockhan Vlad.Ceockhan is offline
Senior member

nu are aboslut nici un sens sa ne dam acum fiecare cu presupusul despre metode clasice sau noi in legatura cu moderarea fotografiei saptamanii.
am vazut o multime de metode pe diverse siteu-ri si pana la urma orice metoda este mai buna decat niciuna.

eu tind sa cred ca nu din lipsa de imaginatie, Stee Van Brightone, a deschis acest thread.
Old 19-03-2009, 16:38
Alexandru Solomon's Avatar
Alexandru Solomon Alexandru Solomon is offline
Senior member

Si mie mi se pare buna ideea lui nfanurie. As mai adauga in plus faptul ca ar fi bine sa nu poti vota decat fotografiile celorlati, sa nu ai aceasta optiune si la fotografiile din galeria ta ca utilizator.
Reply With Quote
Old 19-03-2009, 16:56
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

Daca o poza are 8 comm dintre care "9" sunt de multumire?
Old 19-03-2009, 17:38
the rookie the rookie is offline
Senior member

Mai oameni buni... ceea ce e bine la situl asta este ca a renuntat definitiv la practici comuniste... de genul intrecerea la care pune mai multe poze, intrecerea care comenteaza mai mult, intrecerea care are mai multe laude, intrecerea de la gazeta de perete cu "asa da, asa nu..." si alte copilarii similare. Da, sintem aici ca sa invatam, NU pentru a ne lauda sau pentru a ne infrunta unii pe altii. Si invatarea se face in primul rind prin observatie nemijlocita, individuala, mai educata sau mai putin educata, si prin sentimente trezite la vederea unor imagini... imaginile interesante le retinem si incercam sa le reproducem prin proprii ochi, cu priceperea proprie... asta este scopul sitului acestuia. Pentru premii si pupat in fund, aveti atitea altele, roamnesti sau straine. Daca te uiti la majoritatea a membrilor activi, acestia comenteaza si absolut numai de bine, si total neportivit, dupa parerea mea, poze sau alte nimicuri ale prietenilor, rudelor, simpatiilor si asa mai departe. Iar asa-zisele "comentarii" sint total lipsite de orice substanta si nu aduc decit o hiperemie a eului, si asa destul de exacerbat... ajungi sa nu mai indraznesti sa spui chiar nimic, cind vezi atitea adjective pozitiviste... cum sa mai indraznesti sa-i spui omului in fata ca poza lui este pe bune un rahat, ca n-are nici un mesaj, ca e total aiurea compusa si la pamint din punct de vedere tehnic, cind s-au trezit deja 5 domnite si 7 feti frumosi sa se intreaca in a se copia unul pe altul in laude si temenele??

Parerea mea este ca e excelent ca fotografia saptaminii a incetat sa existe. Cine e macinat de microbul asta nu are nevoie decit de un aparat de pozat si de niste exemple demne de urmat... "si de unde sa stim noi ce e demn de urmat?" Pai cititi clasicii... e plin netul de situri de fotografie, de portofolii... va garantez ca in doua saptamini sinteti toba de carte... nu asteptati sa va cultive niste ageamii, adica sa va uitati la pozele mele de vacanta, la gainile mai stiu eu cui, la visele macabre ale altcuiva sau la apusurile altuia, ca aia nu e cultura... Se poate chema, cu multa bunavointa, informare, dar pina la formarea bunului gust in aprecierea unei imagini, mai e mult... si, pentru aprecierea "fotografiei saptaminii", iti trebuie ceva gust si educatie in domeniu... nu spun ca Rosana nu a stiut ce face... dimpotriva, desi la inceput nu a fost singura, totusi si-a luat pe umeri o responsabilitate enorma, care nu este doar treaba de un singur om. Iar cine se mai inhama la o astfel de intreprindere, bazat doar pe un buton de vot de-al calculatorului, e fie inconstient, fie are un orgoliu nemasurat!
Reply With Quote
Old 19-03-2009, 18:00
Stee Van Brightone's Avatar
Stee Van Brightone Stee Van Brightone is offline
Member

In primul rand vreau sa va multumesc pentru voturi. Majoritatea are aceeasi parere, in perfect acord cu gandurile mele.

Este timpul sa se ia masuri drastice in aceasta problema. Recunosc, nu va fi usor, dar este timpul sa depasim acest moment critic din viata galeriei si sa o readucem in normal. Singurii care pot creste nivelul galeriei suntem noi.

Este normal ca scepticismul sa ne opreasca sa vedem lucrurile in amanunt, dar eu am incercat sa o fac si am ajuns la concluzii favorabile pentru galerie. Daca in trecut, fotografia saptamanii, privita ca un simplu concurs, reusea sa uneasca mase mari de oameni capabili pe galerie, acum, ei s-au retras odata cu bunavointa noastra de a ne perfecta modul de viata si, cel mai important, fotografia.

Sistemul de votare va fi unul foarte simplu, urmand exemplele celorlalte site-uri, care, de multe ori, din punct de vedere artistic cresc in ochii multimii doar pentru acest "concurs", pentru ca exista un motiv de determinare. Votarea se va face pe baza unu POL, fiecare membru avand la dispozitie un singur vot, pentru o singura fotografie. Nominalizarea fotografiilor nu se poate face cu autor necunoscut datorita semnaturilor de pe fotografii. Nominalizarea si voturile vor fi impartiale, neafisand optiunile unice ale fiecaruia pentru a nu creea suspiciuni si discutii in contradictoriu.
Odata cu cresterea popularitatii site-ului, precum si a standardului de fotografie prezentata, vor creste si asteptarile pentru nominalizari. Pot fi cazuri in care, la acest nivel, nu se vor posta fotografii care sa ne reprezinte ca artisticitate, prezentare si, nu in ultimul rand, ca standard. In consecinta, in loc de uzualul de 10 fotografii vor fi propuse 8 sau 9.
Fotografia castigatoare, va intra in concurs pentru obtinerea titlului de "Fotografia lunii", care, de regula, va avea 4 participanti, respectiv 5, dupa caz, depinzand de cate fotografii saptamale se incadreaza intr-o luna.

Sper ca toate detaliile au fost intelese si nu exista confuzii in ceea ce priveste acest pas in viata acestui site.
Old 20-03-2009, 17:07
haris haris is offline
Junior member

the rookie, nu stiu daca ai dreptate sau nu si nici nu cred ca are vreo importanta... dar sunt total de acord cu tine.
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules