Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Fotografia saptamanii (2004-2010)
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 22-05-2009, 17:29
nicuh's Avatar
nicuh nicuh is offline
Senior member

de acord cu decebal...vara e mai liniste,oricum as dorii mai multa implicare din partea userilor cu state vechi(seniori),dar asta e...oricum ileana suntem langa tine!keep walking!
Old 23-05-2009, 11:28
apopida's Avatar
apopida apopida is offline
Senior member

dati-mi voie sa nu cred ca vara e de vina pentru lipsa userilor si commenturilor! something is wrong here!

cineva spunea candva ca sit-ul asta n-are nevoie de FS! atunci n-am zis nimic ba chiar, muteste, chiar il contraziceam, dar, urmarind posturile, incep sa-i dau din ce in ce mai mult dreptate!
Reply With Quote
Old 27-05-2009, 19:51
ileana_bt's Avatar
ileana_bt ileana_bt is offline
Senior member

"imi cer scuze ca intervin aici (dar poate nici nu ar trebui sa-mi cer)
"propunatorilor" nu li se pare totusi dubios sa apara aproape de fiecare data aceeasi oameni?!
sau sa-si propuna pozele proprii?!
nu mai vorbesc de calitatea selectiei( cu mici exceptii).
e un loc al iubitorilor de fotografie(amatori in sensul bun) dar mimam ca sintem artisti dar de fapt sintem pe linga problema.
e de reflectat!
selectiile facute vorbesc despre voi insiva"

As vrea sa-i raspund aici lui Iulianus la vorbele de mai sus

daca n-ar trebui sa-ti ceri scuze, nu-ti cere! (n-a mai murit nimeni din asta)
Propunatorii astia ( pe care vad ca ii pui intre ghilimele, desi nu era nevoie, ca iti spui destul de clar parerea despre ei), sunt si ei oameni.... Am inteles nemultumirile legate de pozele proprii (pe care nu si le propune autorul, dar asta nu mai conteaza pt nimeni) si am spus odata ca pozele mele nu vor mai aparea, trebuie sa-mi sterg chiar toata galeria ca sa fie toata lumea multumita? Pozele userului al doilea nu vor mai aprea nici ele, asta este situatia, voi renunta la o poza buna pentru ca s-a nimerit sa fie autorul ei pe-acolo. Subiectul asta sper sa se incheie aici.

Aici este link spre arhiva cu toate pozele postate pe gf in saptamana 13-19 aprilie...de aici s-a facut selectia aia proasta
te invit sa refaci selectia si sa postezi aici rezultatul

http://s6.transfer.ro/storage/13_-19_aprilie-db2cc.rar

Cine nu e multumit de propunatori, e liber sa discute cu administratorul si sa se ocupe de asta....(sa salveze tot ce se posteaza spre a usura munca userului 2, sa faca o prima selectie, sa stea apoi la discutii despre fiecare poza in parte, sa faca a doua selectie, si inca o selectie pana raman cele 10 ....sa mearga sa caute linkurile pt pozele selectate, sa le trimita, si s-o ia imediat de la capat cu urmatoarea saptamana, ca timpul e scurt, si nu s-a ajuns inca la zi) ..... cam asta fac propunatorii astia pusi de tine in ghilimele, desi nu e sensul figurat al cuvantului.

Multumesc de sprijin si ajutor celor care mi l-au oferit, si ii doresc mult succes celui care se va ocupa de FS in continuare.

Last edited by ileana_bt; 27-05-2009 at 19:58..
Reply With Quote
Old 27-05-2009, 20:11
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

sunt de acord cu ileana
cand sa propus reveniree FS toti au zis ca e de dorit sa revina... (desi am cazut de acord ca exista si mici neplaceri al revenire.. ca nu sunt cele mai bune poze selectate, ca selecteza o anume persoana etc. )
de ce sa nu poata fi pusa poza unuia dintre cei care propun? daca propunerea este facuta de celalalt? nu am vaz propuse pozele unuia din propunatori si ele sa fie sub nivelul celorlalte....
in cazul in care poza e slaba nu va fi votata, in cazul in care nu sunt bune pozele alese de cei ce propun, se pot veni cu propuneri proprii....
de ce oare se repeta numele unora la propunerea sapt? asta mie unul imi da de gandit.. si nu in sensul rau, ci in faptul ca acele persoane sunt constante si dovedesc o valoare
asa ca dca am acceptat cei mai mult sa fie reinfiintata Fs, hai sa nu o lasam moarat acum, sau sa provocam scandal si sa o sprijinim... unde se poate rezolva vreo problema sa incercam sa o rezolvam far sa jignim pe altii...
numai bine
Reply With Quote
Old 27-05-2009, 21:07
nicuh's Avatar
nicuh nicuh is offline
Senior member

total de acord atat cu ileana cat si cu nfanurie... inteleg supararea ilenei,dar nu cred ca stergerea galeriei sau renuntarea la postari ar rezolva ceva...de aceea ar fi bine sa renuntam la rautati gratuite si orgolii ieftine...doar o parere...cele bune!

keep walking!
Old 27-05-2009, 23:12
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

In primul rand cred ca toata lumea trebuie sa inteleaga ca treaba asta cu FS inseamna munca pentru cei care fac propunerile. Cine nu crede n-are decat sa-ncerce. Am refuzat de curand sa particip pentru ca trec printr-o perioada incarcata la slujba si de-abia mai am timp de un cadru doua pentru mine. Munca celor care s-au inhamat la asa ceva trebuie respectata. Cred c-ar trebui sa ne ocupam mult mai putin de politici (chiar nu v-ati saturat de profesionistii genului pe care-i inghtim vrem nu vrem la TV si nu numai ?!). Si mult mai mult de fotografia in sine. Ileana eu unul apreciez ceea ce faci si imi pare rau ca pentru moment nu pot sa te ajut. Succes !
Reply With Quote
Old 28-05-2009, 00:04
manex manex is offline
Junior member

nu se poate pune un poll in fiecare saptamina? asa ar fi mult mai simplu si rapid. nu stiu daca e o idee buna, insa e cea mai rapida.
Reply With Quote
Old 28-05-2009, 00:39
lusio
Guest

parere personala, vina acestor discutii, corecte in parte, o poarta admin. ne zbatem sa dinamizam un site imbatranit tehnic, care din punctul meu de vedere, ramane in urma suratelor existente pe net, si asta nu neaparat din cauza calitatii pozelor expuse.
repet, este o parere personala, si daca este cazul, o pot dezvolta.
Reply With Quote
Old 28-05-2009, 10:36
Stee Van Brightone's Avatar
Stee Van Brightone Stee Van Brightone is offline
Member

Bai frate-meu... da' greu mai e...
E greu, ca te chinui, si faci sacrificii... ca si la serviciu... e al naibii de greu.
Intrebarea mea e una singura, conform democratiei aparente in care traim: "te tine cineva?"
Atat de greu...

Mai oameni buni, solutii sunt gramada.. dar nu le cauta nimeni.
Sunt perfect de acord ca cel care face selectia sa nu apara in FS, si la fel de de acord cu faptul ca nu trebuie sa participe 2 poze ale aceluiasi membru, simultan... Nu intrebati de ce, ca se stie... ies controverse.

E chiar atat de greu ca propunerile sa fie facute in fiecare saptamana de catre cel care a castigat cu o saptamana anterioara? Si daca el/ea nu e dispus, sau a murit... sa le faca cel de pe locul 2.

Si uite asa nu mai ies controverse... dar e normal sa nu se prea poata pentru ca nu este totul la zi... si chiar si asa se gasesc variante de regularizare.

Oriunde in lume se prefera POL-ul pentru asa ceva, pentru ca e mult mai simplu... in loc de 7 click-uri si multe butoate tastate... dai 2 click-uri, si ai rezolvat problema.

Nu sunt idei sau nu sunt stimulenti?
Old 28-05-2009, 11:18
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

n-am sa pricep niciodata cum gandesc unii oameni....hai sa va explic de ce se face FS...se face pentru a ridica nivelul site-ului, pentru a promova fotografia nu pentru a premia pe cineva...
ce noroc ca exista oameni ca Ileana care se implica si care incearca sa faca ceva bun, ce nenoroc ca exista frustrati care trebuie sa comenteze aiurea pentru ca nu au poze in FS...
lasati mandria exagerata la o parte ori mergeti pe alt site.
Old 29-05-2009, 23:18
Mara S
Guest

Quote:
Originally Posted by Ion Tristoiu View Post
Sunt in totala rezonanta cu Marius !
Acolo unde incep sa apara ierarhii, clasamente, top-uri, apar inevitabile discutii, afirmatii peiorative, alegatii, sentimente si resentimente, frustrare.
Initiativa este, in sine, laudabila, poate ca era si necesara.
Nu stiu cum se finanteaza GF, dar, prin strainatatzuri ca sa te inscrii intr-un concurs foto se percepe o taxa.
In plus, nu membrii, ci un juriu decide.
In general acest juriu este dinafara galeriei. Se elimina astfel orice urma de indoiala in ceea ce priveste subiectivismul, voturile "incrucisate", relativismul.
Si nu in ultimul rand, cine si cat timp isi rezerva pentru a cotrobai prin seriile cu zeci de imagini, unele demne de toata lauda?
Inchei, subliniind ca nu voi participa cu nicio imagine la FS, nu voi vota nicio imagine FS si nu voi raspunde la nicio replica la acest mesaj.
P.S. Daca exista o modalitate de a face "subscriptii" pentru GF o s-o fac cu bucurie, pentru ca GF este si trebuie sa ramana in peisajul galeriilor de profil. Trebuie sa intelegem ca este nevoie de fonduri pentru a mentine GF acolo unde ii este locul. Nu cu discutii contradictorii si "suparacisme" vom ajuta GF ci cu...bani.
Lasati discutiile sterile, veniti cu propuneri de finantare a GF.
Respect!
Rugaminte adresata tuturor membrilor, nu doar lui Ion Tristoiu: Nu inteleg de ce poluati topicurile cu voturi, cand exista acest topic in care va puteti spune parerea.

Iar acum pentru Ion Tristoiu:

A spus foarte clar Axl in postul precedent ca FS nu este un concurs. Citeste si vei vedea ca postul tau nu-si are rostul. Daca vrei sa finantezi GF cu bani, puteai sa spui acest lucru in alta parte sau sa te adresezi direct admin-ului. Nu are legatura cu FS. De vreme ce nu te intereseaza, nu vei participa, nu vei vota, nu inteleg de ce ai mai scris postul asta.

Cine si cat timp isi rezerva imaginile pentru a alege fotografiile?
Pentru a afla cine e suficient sa te uiti in primul post al fiecarei saptamani. Cat timp, si cum (fiindca au intrebat mai multe persoane) iti spun eu acum, fiindca am participat odata la alegerea fotografiilor. in primul rand Ileana face munca care ia cel mai mult timp: salveaza in foldere separate, pe zile, absolut toate fotografiile. Apoi le trimite - pe toate - celeilalte persoane. Apoi fiecare face o prima selectie, ramanand in jur de 30 de poze mai reusite. Apoi cele doua selectii se compara, si se adauga imaginile care lipsesc din selectia celeilalte persoane. Urmeaza apoi o a doua selectie, pentru ca in final sa ramana 10 fotografii. Selectia finala se face prin discutiile dintre cei doi membri, fiecare aducand argumente pro sau contra pentru imaginile ramase.
Trebuie neaparat sa precizez ca a doua persoana primeste doar fotografiile, fara sa cunoasca autorii. Eu una nu m-am uitat PE CINE aleg,, ci CE aleg. A contat fotografia, nu autorul ei.
A fost o munca de aproximativ doua ore pentru mine, la Ileana sunt convinsa ca a durat mult mai mult, datorita faptului ca a salvat in calculator absolut fiecare fotografie dintr-o saptamana intreaga.

Din nou pentru toata lumea: Ati plans un an de zile ca vreti inapoi fotografia saptamanii. Acum o aveti si nu e bine. De ce? Fiindca nu le propuneti? Nu inteleg care e problema, fiecare poate alege altceva daca nu-i plac propunerile alese de doi oameni, cu impartialitate. Fiindca fotografiile voastre nu se regasesc acolo? Daca vreti fotografii in FS, lasati vorbaria si faceti poze mai bune!

Last edited by Mara S; 29-05-2009 at 23:40..
Reply With Quote
Old 31-05-2009, 05:40
Sunset Sunset is offline
Senior member

Te sustin Mara, am trecut si eu printr-o selectie si mi-a placut tare mult ca nu am vazut autorul fotografiei, poate ca la unele as fi banuit autorul dupa stil, dar deja fotografia respectiva era deja trecuta la "cele bune". Am vazut autorii doar dupa ce am terminat selectia.
Ce este cel mai greu , sa renunti la o fotografie buna pentru ca este a doua a aceluiasi autor, sau ca sa faci cat de cat o balanta intre portrete, peisaje, natura, strada, still life...

Iar de munca Ilenei nici nu vreau sa ma mai gandesc pentru ca fara ceea ce ea imi oferise, adica fisierele cu poze, nici nu m-as fi gandit sa particip la selectie.

Canon EOS 40D
Reply With Quote
Old 31-05-2009, 06:01
Ildicam's Avatar
Ildicam Ildicam is offline
Member

Sint si eu de acord cu cele spuse de Mara, Sunset, Axel, ilacatus. E multa munca "in spatele" acestui FS...e mai usor sa stai deoparte si sa critici.
Nu vreau sa spun si nici nu sustin ca nu e (ne)voie sa avem idei noi / personale si sa ni le spunem, dimpotriva, sint oricind binevenite...ma gindesc doar ca putina consideratie pentru munca celorlalti n-ar face rau nimanui.
Mai cred ca, dupa atita timp petrecut impreuna aici pe GF, ar trebui sa ne cunoastem mai bine...din lucrari, din atitudini...si, ca urmare, nu cred ca cineva o poate banui pe Ileana de superficialitate sau partinire (si nici pe ceilalti care au colaborat cu ea)...e suficient sa le privim lucrarile, sa le citim comentariile...
Va invit sa facem acest lucru inca o data...pentru GF, pentru binele caruia ne straduim cu totii (fiecare dupa puterile si stiinta lui). Sint sigura ca am avea doar de cistigat.
Multumiri tuturor celor care, rupindu-si din timp, au asigurat (sau vor asigura in continuare) functionarea a ceea ce este FS aici pe GF!

Last edited by Ildicam; 31-05-2009 at 06:16..
Reply With Quote
Old 01-06-2009, 04:29
nicolaie subotin's Avatar
nicolaie subotin nicolaie subotin is offline
Junior member

Ma gandesc ca poate n-ar fi rau ca FS sa aiba un loc pe pagina principala, pentru ca in spatele ei e multa pasiune si multa munca.
Multumesc si succes tuturor.Sa aveti o saptamana buna.

Last edited by nicolaie subotin; 01-06-2009 at 04:43..
Reply With Quote
Old 01-06-2009, 19:53
grigore grigore is offline
Member

nu cred că introducerea unor noi reguli ar fi de folos... e uşor să complici lucrurile, dar rezultatele sunt deseori negative... aşa cum pt comentariile la poze Ón timp au apărut unele reguli nescrise, aşa şi aici Ón urma acestor discuţii se pot sedimenta comportamente neimpuse...
sunt de acord că nr votanţilor e prea redus... puţini din cei care comentează pe galerie se obosesc să voteze aici... FS e ft importantă pt atmosfera de pe GF, iar atmosfera este sensibilă cum e clima pe planetă... se vede clar efortul unui nucleu de a-i menţine echilibrul...
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules