Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 Cat mai multe poze, cu noroc si sanatate - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-08-2007, 18:00
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Cat mai multe poze, cu noroc si sanatate

Respect pe toata lumea in mod egal si fara nici o deosebire.
Fiind un site cu dialog deschis, ne adresam unii altora diverse considerente si pareri care au in final scopul sa ne ajutam unii pe altii atat in ridicatul stachetei calitative cat si la o mai buna intelegere a actului fotografic.
Situatia de poluare imagistica la care s-a ajuns acum in Galeria Foto, este alarmanta si probabil aproape imposibil de schimbat.
Gresit aplicata, promovarea ierarhica bazata pe numarul de complimente adesea cultivate ca la apelul de seara, a dus la aparitia unei pleiade de seniori membri cu spatiu mare de expunere, spatiu care este plin de atata non-fotografie ca practic putem vorbi de un site care cultiva mai mult fotografia slaba, fara continut, autorii poate crezand ca fotografia buna se face zilnic sau uneori si de 5 ori pe zi.
S-a ajuns la o situatie as zice ridicola in care poti face cu greu o distinctie, fiind aproape toata lumea senior membri dar o buna parte din ei neavand habar de elementare cunostinte fotografice. Nu este o jignire, ci o simpla stare de fapt. Faceti ce doriti dragi colegi.
Daca doriti sa cultivati in continuare nonvaloarea si sa va complaceti exclusiv pe mici amabilitati gen: "zi-mi tu de bine ca-ti zic si eu si asa ne exprimam mai bine in arta care cu siguranta o facem. Chiar daca ne furam caciula, o facem mai artistic".
Sunt si pareri care dovedeasc legatura cu "Fotografia". Jos palaria acolo.

"Cui nu-i convine, nu conteaza, noi ne-am instalat, ne simtim bine, duca-se ailalti unde vor". poate spune oricine si sunt de acord, daca asta este de fapt acceptiunea general valabila.
Ofer 20M spatiu de afisat pe care ii voi elibera azi.

Va doresc succese si emotii estetice asa cum vi le veti dori dumneavoastra.

Last edited by Dumitru Drinovan; 03-08-2007 at 19:25..
Reply With Quote

Old 03-08-2007, 18:29
igeorge13
Guest

Nu sunt eu cel mai in masura sa aprecieze valoarea cadrelor postate in ultima perioada, dar am inceput sa resimt si eu cele descrise cu tristete mai sus.
Efectiv nu pot sa ma uit mai mult de un sfert de ora pe gf, nu mai am rabdare sa caut pozele care chiar merita sa zabovesti. Nu vreau sa zic ca ar fi bine sa fie numai poze peste o anumite calitate, trebuie sa dam sansa de afirmare si incepatorilor, dar cu avalansa aceasta de cadre mediocre nici rabdarea de a comenta pozele incepatorilor, pe care o aveam in trecut, nu mai exista

Din pacate nici eu nu vad vreo rezolvare a situatiei, dar nici nu imi voi lua talpasita deocamdata. Datorez destul de multe galeriei pentru a ma putea desparti asa usor, dar ingrijorarea creste pe zi ce trece.

Multumesc pentru prezenta echilibrata domnule Dumitru Drinovan si cu o sincera parere de rau va urez numai bine in continuare!

Last edited by igeorge13; 03-08-2007 at 19:30..
Reply With Quote
Old 03-08-2007, 19:03
the rookie the rookie is offline
Senior member

Am facut si eu acelasi lucru acum doua zile, adica am eliberat spatiul de memorie de pe galeria proprie in urma unei iesiri primitive a unui pozar amator, deosebit "talentat". Si ma bate gindul sa sterg chiar totul, adica "Intre noi, incepatorii" si "Disectia"... Oricum cine se inscrie proaspat nici nu se oboseste sa treaca pe-acolo, ci pune intrebari de genul... cum sa fac sa fac si eu poze mai bune... asa ca sincer cred ca e o pierdere de spatiu ca sa mai mentin ce-am scris acolo.

Totusi n-am sa plec chiar de tot, poate reusesc si eu sa devin senior peste vreo citiva ani, daca reusesc sa string niste comentarii mai pozitive acolo...

Si oricum Dumitre, pentru mine tu nu mai poti sa pleci nicaieri... in caz ca simt nevoia sa mai palavragim despre poze si pozari... Numai bine!
Reply With Quote
Old 03-08-2007, 19:05
igeorge13
Guest

As vrea sa pot incerca sa va conving sa nu faceti asta, dar nu gasesc argumentele... Mare pacat de cele ce se intampla pe aici...

Last edited by igeorge13; 03-08-2007 at 19:08..
Reply With Quote
Old 03-08-2007, 19:22
sithmaster's Avatar
sithmaster sithmaster is offline
Senior member

Sunt de acord cu deschizatorul topicului! Nu stiu care ar fi solutia... insa consider si eu sa sterg din pozele mele (inca nu cred ca le pot numi fotografii...) Cat despre ierarhizare... hm.. nu stiu care ar fi solutia. Dar stiu ca prefer o critica subiectiva la obiect decat laude obiective la subiect. Nu m-am nascut fotograf, dar SPER ca voi deveni unul.. daca nu in viatza asta, poate in urmatorul... SPOR tuturor!

CANON
EOS 5D; CANON 17-40/4 L; CANON 24-105/4 IS L; CANON 70-200/2,8 IS L; CANON 50/1,4 USM
PENTAX ZX-L; SMC PENTAX FA 28-80 mm;
Reply With Quote
Old 03-08-2007, 19:26
scaiualcar's Avatar
scaiualcar scaiualcar is offline
Member

Din pacate, plecarea lui DD (si a altor cogaleristi aflati la acelasi nivel cu mailastanganumitul) nu va schimba in bine galeria. Solutia, cred eu, este ignorarea atat a pozelor de slaba calitate cat si a 'postatorilor' ce nu vor sa invete.
Old 03-08-2007, 19:56
ida's Avatar
ida ida is offline
Member

cand am citit prima data despre site-ul asta intr-o revista de specialitate[nu dam nume, nu facem reclama] ma jucam cu puta-n nisip cum ar spune unii sau mai bine zis cu obiectivu'n nisip..am prins curaj si mi-am facut si eu un cont in speranta ca o sa-mi vada si mie cineva pozele si o sa le judece obiectiv...recunosc ca am fost dezamagita, eu fiind atasata de unele imagini, ele trecand neobservate in gf..si le-am sters...si am facut altele care au trecut neobservate, si le-am sters...si m-am uitat prin pozele altora, am citit si am bagat la cap totce scriati voi..si ma chinuiam sa aplic ce tocmai invatasem..si nu intelegeam de ce nu ies bine unele poze care la nivel teoretic erau geniale...luminozitate, timp de expunere, umbre..etc etc..nu ca acuma as fi in stare sa fac o poza 50% artistica, dar mi-a luat un an sa inteleg de ce a facut cineva asa un site...un an sa ajung membru..nu ca ar conta chestia asta pt cineva...dar am invatat atat de multe de la voi incat nu pot decat sa va apreciez si sa va multumesc..si sa imi cer scuze daca pozele mele nu pot fi numite fotografii..eu chiar vreau sa invat si consider ca inca mai am de la cine...
Old 03-08-2007, 20:12
shootme's Avatar
shootme shootme is offline
Senior member

Intodeauna mi-a fost destul de greu sa ma adresez cu "Dumimitru",tot vroiam sa scriu "domnule Drinovan". E legat putin si de diferenta de varsta dar in primul rand pentru ca sunteti un adevarat domn. O vorba buna la un junior, un sfat pertinent la o greseala, o vorba de duh unde e cazul, pentru GF - un exemplu de eleganta. Nu sunt laude gratuite ci doar imi pare rau sa vad oameni de valoare plecand de aici.
Reply With Quote
Old 03-08-2007, 20:26
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Si fiindca veni vorba de plecare...de ce sa plece aia buni? Poate ma lamuriti si pe mine ca eu nu pricep.
De la Dumitru n-am vazut, citit sau auzit nici o tampenie, grosolanie sau prostie. De ce am ajuns in situatia sa plece el...in loc sa plece tampitii, grosolanii si prostii.
Repet, nu pricep !
Reply With Quote
Old 03-08-2007, 20:28
obelix's Avatar
obelix obelix is offline
Senior member

domnilor D.D & THE ROOKIE...E pt. prima data cand ma dezamagiti.(.probabil si altii simt la fel )..personal,am muncit o perioada destul de lunga cu oamenii,nu e munca mai dificila decat asta,.e ca o lupta cu morile de vant si intotdeauna lasa un gust amar..si cu toate astea nu as fi schimbat-o pe nimic..pt. ca daca 10% din audienta ,e interesata si doritoare a invata,perfectiona..munca nu e in zadar.!pt. multi,foarte multi de aici,activitatea dvs a fost singurul motiv de a activa aici...!...AR FI PACAT SA O FACETI..!
Reply With Quote
Old 03-08-2007, 20:34
Senior member

Da ce-o iei frate obelix asa? Eu numai dau cu matura nitel prin ograda, ce-ai cu mine? Mai arunc la gunoi o vechitura, mai injunghii un porc bolnav acolo, ce?
Reply With Quote
Old 03-08-2007, 20:36
deWolf's Avatar
deWolf deWolf is offline
Senior member

Cum se face, cum se drege, dar am impresia ca numai cei cu bun simt raspund(ba chiar se mai simt si vizati, culmea!). Cei care sifoneaza imaginea, n-au nici o treaba ... ii dau inainte. Nu cred ca se va schimba ceva... nici de data asta. N-am solutii. N-am vazut inca nici un alt forum (site) de gen sa fi rezolvat asa probleme. Totul tine de bun simt si asta nu se invata la computator! E drept ca si politica site-ului poate constrange dar ... tot la bunul simt se-ncurca itele - fara el nimic nu iese ca lumea... O politie a "Galeriei Foto" n-o sa existe si nici bunul simt n-o sa prisoseasca fo dat`

Cat despre plecari... nu cred ca se vor intampla! (sper ) sunt doar alte semnale de alarma sa le spunem asa... care din pacate nu vor schimba mare lucru!
Reply With Quote
Old 03-08-2007, 20:41
obelix's Avatar
obelix obelix is offline
Senior member

ok.interpreta-i gresit..uffffff..jumate de zi e salvata..!renuntati si la titulatura de member? daca tot faceti curat ?...eu nu renunt orice ar fi!la mine se refera la varsta..!dar cum facem cu domnul D.D.?Curatenie,curatenie..dar fara el?ia vedeti!sunteti mai aproape,va aude mai bine.!

Last edited by obelix; 03-08-2007 at 20:45..
Reply With Quote
Old 03-08-2007, 20:50
ida's Avatar
ida ida is offline
Member

..eu totusi cred ca de trantori[cu riscul de a ma include in aceasta categorie] nu se poate scapa oriunde ai fi. suna bine teoria asta cu cel mai destept cedeaza...dar tocmai desteptul ala e catalizatorul unui progres...sau poate ca totul se rezuma la bun simt, asa cum spunea si [dl] deWolf..sper sa nu fie deplasat ce am zis, dar simteam ca trebuie sa o fac..
Old 03-08-2007, 21:06
Senior member

Nu-i o teorie, ida, cu cedatul... iar catalizatorii pot fi otraviti extrem de usor... ca doar oameni sint si ei, nu?
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules