Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 19-07-2006, 09:21
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

mesajul in fotografie

am o nelamurire....din ce am citit pe net am observat urmatoarea "ecuatie":

fotografie cu mesaj = fotografie artistica
fotografie fara mesaj = fotografie fara valoare artistica

este adevarat?daca fotografia nu are un mesaj nu este arta?
atunci ma intreb ce mesaj au peisajele lui Ansel Adams...desigur ca se poate inventa unul sau mai multe dar eu cred a el a vrut sa redea cat mai bine locul acela pentru a-l arata lumii.

voi ce credeti?

Old 19-07-2006, 10:15
romymary romymary is offline
Senior member

Eu sunt de parere ca o fotografie nu trebuie neaparat sa transmita un anume mesaj sa zicem, cat mai degraba sa provoace,sau sa dea frau liber unor sentimente pe cat posibil frumoase,sa-l sensibilizeze pe cel care o priveste;termenul de "artistica" mi se pare putin cam vag;aici,vrand nevrand,trebuie adusa in discutie si notiunea de "reguli" in arta fotografica,reguli care stabilesc,sa zicem,daca o fotografie este sau nu artistica;dar si parerea mea si a altora este ca regulile sunt facute nu neaparat pentru a fi incalcate,ci pentru a ne da posibilitatea noua sa mai incercam si altceva decat acele reguli;acel"altceva"fara de care nu ar mai exista creativitate.Pe de alta parte,o fotografie care provoaca repulsie,dezgust cu siguranta nu e o fotografie artistica.
Reply With Quote
Old 19-07-2006, 15:27
the rookie the rookie is offline
Senior member

bravo axl pentru initiativa!

Am sa ma rezum doar sa urmaresc indeaproape acest thread. Ultima data cind am intrevenit la o intrebare asemenatoare... pina la urma s-a desfiintat un site intreg... numai din cauza unora care vegheau cu ardoare si cu ochelari de cal sa nu cumva sa se incalce ecuatia, si a caror existenta mica si prapadita orbita in jurul ei si a muncii altora.

Pozitia mea, totusi: as dori ca cei despre care vorbesc sa-si dea seama cit rau au provocat, desi ma indoiesc ca sint in stare. Cit despre ecuatie: care ecuatie?
Reply With Quote
Old 19-07-2006, 15:37
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

pt the rookie:

"as dori ca cei despre care vorbesc sa-si dea seama cit rau au provocat, desi ma indoiesc ca sint in stare"

nu cred ca imi dau seama ce vrei sa spui... e vorba de cei care au postat aici sau....

"Cit despre ecuatie: care ecuatie?"
pai am pus ghinimele....

Last edited by axl; 19-07-2006 at 15:40..
Reply With Quote
Old 19-07-2006, 16:18
the rookie the rookie is offline
Senior member

Credeam ca stii scandalul. Nu e vorba de nici unul care a postat aici, si aceia despre care vorbesc sint foarte putin activi acum, daca nu chiar de loc. Iar cu ecuatia am fost ironic, si am dorit sa evidentiez ca pentru mine aceasta ecuatie nici nu exista. Daca mai doresti amanunte, vorbim pe PM. N-are rost aici.

Last edited by the rookie; 19-07-2006 at 16:28..
Reply With Quote
Old 19-07-2006, 17:01
mihaicolibaba's Avatar
mihaicolibaba mihaicolibaba is offline
Member

Cred in fotografia cu mesaj. Figurativa sau abstracta, documentara sau de arta, cred ca fotografia spune ceva. Chiar daca e un peisaj, cum zice axl. Se comunica. Provoaca o senzatie, o stare.

@romymary, cu tot respectul, as spune ca si repulsia e un sentiment - daca provoaca reactii, este arta. Mai complicat cu cele care nu spun nimic.
Old 19-07-2006, 20:23
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

parerea mea:
daca as face fotografii reusite (nu prea consider ca am ceva de genul asta pana acum) nu le-as mai pune titlu!
cand o sa vedeti la mine ceva fara titlu atunci voi fi fotograf din punctul meu de vedere.
titlurile care le pun, le pun ca sa proptesc imaginea, sa iau ochii de la defecte, sa spun ce am vrut sa zic cu acel cadru etc..
cat despre ce-ti zice o poza, fotografie etc.. o "chestie artistica". de acord cu mihaicolibaba! sunt atati artisti si cati au fost! Artisti care creau repulsii si uite la ce nivel au ajuns (ex preferatul meu in pictura Loutrec)
sper ca m-am facut inteles si ca ati inteles ca este doar opinia mea
cele bune prieteni!

dM
Reply With Quote
Old 20-07-2006, 10:18
shootme's Avatar
shootme shootme is offline
Senior member

cred ca nu e luat in considerare locul in care postam fotografiile. www.galeriafoto.com, in speta internetul . Dupa parerea mea acest lucru schimba felul in care expui o fotografie. Daca aceiasi fotografie e pregatita pentru o expozitie , pe bulevardul cutare, in care intra cineva de pe strada, mesajul trebuie transmis altfel.
Aici ne putem juca cu titlul, incadrarea, prelucrarea. Prin feed-back, daca ai gresit, ai posibilitatea sa te corectezi. Nu e o greseala ireparabila, nu apari a doua zi in ziar la rubrica de mondenitati "expozitia nereusita".
Felul in care transmiti mesajul in fotografie "pe net" e diferit de acum ceva ani cand singura modalitate de vizionare era hartia.
Reply With Quote
Old 21-07-2006, 09:26
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

Quote:
Originally posted by shootme
cred ca nu e luat in considerare locul in care postam fotografiile. www.galeriafoto.com, in speta internetul . Dupa parerea mea acest lucru schimba felul in care expui o fotografie. Daca aceiasi fotografie e pregatita pentru o expozitie , pe bulevardul cutare, in care intra cineva de pe strada, mesajul trebuie transmis altfel.
Aici ne putem juca cu titlul, incadrarea, prelucrarea. Prin feed-back, daca ai gresit, ai posibilitatea sa te corectezi. Nu e o greseala ireparabila, nu apari a doua zi in ziar la rubrica de mondenitati "expozitia nereusita".
Felul in care transmiti mesajul in fotografie "pe net" e diferit de acum ceva ani cand singura modalitate de vizionare era hartia.
Shootme ai perfecta dreptate dar ideea era : avem o fotografie care nu are un mesaj ascuns, care trebuie cautat sau descoperit, o fotografie care prezinta un peisaj frumos sau o femeie frumoasa, o floare etc...fotografia asta poate fi privita ca arta?
Old 21-07-2006, 11:29
shootme's Avatar
shootme shootme is offline
Senior member

E o intrebare retorica. Nu intodeauna trebuie sa transmiti mesaje filozofice, moralizatoare sau mai stiu de care. Marea majoritate a fotografiilor sunt o incantare pentru ochi si suflet prin simplul fapt ca sunt frumoase. Si un carabus daca e bine luminat ,incadrat, etc. e un subiect interesant fara sa transmita neaparat "lasati-va de droguri" sau "salvati copii".
O paralela: Pe la 10 ani cand colectionam timbre, nu le aveam pe cele valoroase (nestampilate, colite, nefilate, din RPR, etc), aveam timbre "frumoase", cu animale, pasari, fotografii sau desene care ma incantau pe mine.
Am iesit din topic din cauza urmatoarei afirmatii "daca as face fotografii reusite nu le-as mai pune titlu". Nu sunt de acord. Respect optiunea lui Freestate dar chiar si o fotografie perfecta dpdv tehnic poate fi extraordinara avand un titlu care dezvaluie mesajul sau chiar schimba total perceptia asupra acesteia.
Reply With Quote
Old 21-07-2006, 12:04
mihaicolibaba's Avatar
mihaicolibaba mihaicolibaba is offline
Member

Consider titlul o parte foarte importanta a oricarei 'opere de arta', sa-i zicem. Unei fotografii cu titlul DSC12345 parca ii lipseste ceva.

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules