Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Cumparari
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-04-2008, 16:04
AlexuVL's Avatar
AlexuVL AlexuVL is offline
Junior member

Cumpar grip - 30D

Caut grip pt. Canon 30D , pret rezonabil . Astept oferte !

Old 12-04-2008, 20:06
mihailo mihailo is offline
Senior member

Ia vezi si p'acilea, eventual:
http://stores.ebay.com/Hong-Kong-Sup...QQftidZ2QQtZkm
Reply With Quote
Old 12-04-2008, 21:32
AlexuVL's Avatar
Junior member

Quote:
Originally Posted by Mihailo View Post
sincer nu prea as vrea sa ma incurc cu Ebay-u , prefer sa iau ceva de la noi !
Old 13-04-2008, 07:31
mihailo mihailo is offline
Senior member

Da' chiar as fi curios, a cumparat cineva de pe-aici? Au preturi, oarecum, atragatoare.
Reply With Quote
Old 13-04-2008, 09:24
thea0211 thea0211 is offline
Member

da

am cumparat eu de pe ebay.co.uk - dar numai lucruri de valoare mica - cateva role de film, 2 "corturi" (cubelite) - a fost mai mare valoarea transportului decat valoarea obiectelor - dar chiar si asa au fost mult mai ieftine decat aici - si am vrut sa incerc cum/daca functioneaza.

per total, sunt multumita. totusi n-as cumpara aparate/obiective, deci lucruri de mai mare valoare, cel putin nu din cele care e bine sa fie incercate in prealabil - de la persoane fizice sau chiar magazine ebay (poate ca n-am dreptate 100%, dar asta e)

pentru asa ceva prefer sa incerc bhphoto (usa) - livreaza si in romania si cel putin din cate am citit - are referinte bune. chiar planuiesc sa comand ceva de la ei - sa vad cum functioneaza sistemul ... totusi e bine de cautat si acasa intai - se intampla ca la anumite articole preturile sa fie destul de bune (sau ma rog, similare) si atunci daca mai adaugam si avantajul garantiei pe undeva pe-aproape (nu peste ocean) - nu merita aduse de acolo ... dar astea deja sunt decizii personale.

Last edited by thea0211; 13-04-2008 at 09:28..
Reply With Quote
Old 13-04-2008, 09:37
lucian29's Avatar
lucian29 lucian29 is offline
Junior member

din germania a comandat cineva?si daca a poate poate ne da si noua un link si ne spune ceva despre preturile suplimentare(tva,taxe vamale daca sunt tinand cont ca suntem in ue)
Reply With Quote
Old 13-04-2008, 09:46
Member

* scuze pt. off topic

ce vine din UE nu mai are "parte" de vama - trebuie sa te interesezi acolo unde locuiesti la oficiile postale - ce am comandat din Anglia a venit la un oficiu postal 'normal' (fara vames) pur si simplu am primit coletul in mana, iar ce a venit din Hong Kong a venit la oficiul postal (cu vames) unde vin coletele din oricare alta tara decat cele apartinatoare UE (si care trebuie vamuite)

pt. ce vine din alte tari decat UE trebuie sa platesti taxe vamale (daca sunt - asta e functie de ce prevede tariful vamal in vigoare pt. articolele pe care le primesti) si tva 19%
Reply With Quote
Old 13-04-2008, 10:02
lucian29's Avatar
lucian29 lucian29 is offline
Junior member

Si mai am o intrebare.Thea 0211 care sunt sansele sa ajunga bucatele,mai bine zis sa nu mai am ce face cu ele?Preturile in anglia cum sunt?Stii cumva pe unde sunt cele mai bune preturi in ue?
Reply With Quote
Old 13-04-2008, 10:24
Member

* scuze pt. off topic

eu am facut mici cumparaturi doar de pe ebay.co.uk - vanzatorii sunt sau persoane fizice sau magazine ebay - deci preturile pot varia destul de mult - acuma ca regula de baza e bine sa fii circumspect la preturi foarte mici - un magazin/vanzator serios cu un produs de calitate e putin probabil sa-ti ceara un pret foarte mic (chiar la produse sh)

un vanzator serios si cu respect/grija pentru propria afacere o sa-ti ambaleze ingrijit produsul si eventual o sa-ti includa in pret si ceva garantie pentru/pe timpul transportului (care nu e o prostie)

iar ca alta regula - tot ce comanzi de la un vanzator asa zis oficial (respectiv magazin chiar daca online) poate fi reclamat ulterior, in caz de distrugere in timpul transportului si ai sanse sa recuperezi banii sau obiectul - pe cand daca cumperi de pe piata 'gri' (sau gri inchis ) s-ar putea sa ai probleme - adica esti doar tu si vanzatorul cum ar veni (daca il mai gasesti) - nici un alt 'organism' comercial sau legal care sa te poata proteja cat de cat sau interveni in favoarea ta

depinde mult de valoarea investita - cu cat vrei sa bagi mai multi bani, cu atat e bine sa fii mai atent - intr-o prima faza e bine sa cauti forumuri de discutii specifice si sa inveti din experienta altora

incearca sa faci un exercitiu: alege un produs, du-te pe bhphoto si cauta-l, adauga 'shipping' pana in Romania, adauga tva

apoi du-te pe f64 cauta acelasi produs, adauga transportul pana la tine acasa si ai pretul final

gandeste-te ce avantaje/dezavantaje ai de la unii si de la altii - si functie de factorii care sunt prioritari pt. tine: viteza de livrare, garantie in Romania, pret final - ai deja raspunsul la cateva din intrebari ... mai departe, vezi tu
Reply With Quote
Old 13-04-2008, 19:23
AlexuVL's Avatar
Junior member

Quote:
Originally Posted by thea0211 View Post
* scuze pt. off topic

eu am facut mici cumparaturi doar de pe ebay.co.uk - vanzatorii sunt sau persoane fizice sau magazine ebay - deci preturile pot varia destul de mult - acuma ca regula de baza e bine sa fii circumspect la preturi foarte mici - un magazin/vanzator serios cu un produs de calitate e putin probabil sa-ti ceara un pret foarte mic (chiar la produse sh)

un vanzator serios si cu respect/grija pentru propria afacere o sa-ti ambaleze ingrijit produsul si eventual o sa-ti includa in pret si ceva garantie pentru/pe timpul transportului (care nu e o prostie)

iar ca alta regula - tot ce comanzi de la un vanzator asa zis oficial (respectiv magazin chiar daca online) poate fi reclamat ulterior, in caz de distrugere in timpul transportului si ai sanse sa recuperezi banii sau obiectul - pe cand daca cumperi de pe piata 'gri' (sau gri inchis ) s-ar putea sa ai probleme - adica esti doar tu si vanzatorul cum ar veni (daca il mai gasesti) - nici un alt 'organism' comercial sau legal care sa te poata proteja cat de cat sau interveni in favoarea ta

depinde mult de valoarea investita - cu cat vrei sa bagi mai multi bani, cu atat e bine sa fii mai atent - intr-o prima faza e bine sa cauti forumuri de discutii specifice si sa inveti din experienta altora

incearca sa faci un exercitiu: alege un produs, du-te pe bhphoto si cauta-l, adauga 'shipping' pana in Romania, adauga tva

apoi du-te pe f64 cauta acelasi produs, adauga transportul pana la tine acasa si ai pretul final

gandeste-te ce avantaje/dezavantaje ai de la unii si de la altii - si functie de factorii care sunt prioritari pt. tine: viteza de livrare, garantie in Romania, pret final - ai deja raspunsul la cateva din intrebari ... mai departe, vezi tu

Da totusi puteati sa vb si in alt loc decat pe threadul deschis de mine !
Old 14-04-2008, 14:55
AlexuVL's Avatar
Junior member

up ! astept oferte
Old 24-04-2008, 20:32
AlexuVL's Avatar
Junior member

Se poate inchide !

Thread Tools
Display Modes