Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-01-2005, 08:06
cristid61 cristid61 is offline
Member

Acumulatori foto

Mircea,

Incearca pt acumulatori la www.f64studio.ro sau pt orice fel de accesorii foto.

Cristi
Reply With Quote
Old 14-01-2005, 21:32
Narcis Virgiliu's Avatar
Narcis Virgiliu Narcis Virgiliu is offline
Senior member

cam asta-i ce folosesc: http://www.narcisvirgiliu.ro/detail.php?id=10

cu stima,
Narcis Virgiliu
www.narcisvirgiliu.ro
www.photovirgiliu.ro

Last edited by Narcis Virgiliu; 17-08-2007 at 17:03..
Reply With Quote
Old 17-01-2005, 09:55
coolcatdesign's Avatar
coolcatdesign coolcatdesign is offline
Senior member

Am inceput "epoca digitala" cu un HP 620 de care am scapat peste un an si mi-am luat un HP 850. Intre timp mai mi-am luat un Kodak DX 6490 ca doar era "superoferta" si tocmai am scapat de el de curand. Iar la final am dat la schimb HP 850 pe un Olympus E-20P care o sa raman mult timp in dotare fiindca nu sunt adeptul schimbarilor continue. Mai ales ca au trecut vreo 4 luni si inca nu am invatat toate functiile. E mai mult decat suficient si nu imi diresc decat sa il "garnisesc" cu ceva obiective si un trepied profesional. In rest cred ca o camera panoramica digitala ar fi necesara dar pana acum nu stiu decat modelul de la Fuji si nu prea imi satisface cerintele deocamdata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	olympus_e-20p.jpg
Views:	626
Size:	46.4 KB
ID:	310  
Old 17-01-2005, 19:29
kork's Avatar
kork kork is offline
Senior member

Dupa cate stiu eu, nu prea poti "sa-l garnisesti cu obiective", cel montat pe el fiind fix.
Reply With Quote
Old 17-01-2005, 21:36
coolcatdesign's Avatar
Senior member

mmmm. m-ai pus putin pe ganduri. eu totusi cred ca da fiindca in capatul obiectivului se afla un filet. filtrele merg deja montate. cred ca merge atasat si un obiectiv. trebuie sa ma interesez neaparat. stii ceva ce nu stiu eu?
Old 18-01-2005, 08:40
florinel's Avatar
florinel florinel is offline
Member

Se poate monta....exista un tele care duce zoom-ul optic la 12 x cu diafragma 2,8.De fapt este un kit, contine un brat de sustinere care se monteaza pe aparat, tele-ul se monteaza pe acel brat, direct in capatul obiectivului cu un manson de cauciuc. E destul de greoi la inceput (montare-demontare).Exista si obiective wide care se monteaza ca filtrele, prin infiletare.
Asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji.Poate doar in privinta banilor....
Reply With Quote
Old 18-01-2005, 14:04
kork's Avatar
kork kork is offline
Senior member

Ma reream la obiective interschimbabile... if u see my point.
Reply With Quote
Old 18-01-2005, 14:30
florinel's Avatar
florinel florinel is offline
Member

Am inteles.....si stiu diferenta...voiam doar sa-i zic lui coolcat ca are optiuni de tele si wide....
Hei....partea cu obiectivul fix are si un avantaj......nu mai apare praful pe senzor...

In rest pot sa zic ca aparatul se comporta f bine, f rapid la focalizare....mai slab la lumina redusa si este cam suparator zgomotul, daca folosesti alt iso decat 80.Iar faptul ca focalizarea este interna este forte util cand folosesti filtre...focusul manual pe inel este de neinlocuit la macro-uri.Foarte buna comportare in temperaturi reduse; acumulatorii (2100) tin aparatul functional la aproximativ 500-600 shot-uri din care 30% cu blitz.

Dupa un Nikon cu acumulator dedicat, m-am mirat si eu ca are o asemenea independenta energetica.

De asemenea optica este foarte buna.Lentila frontala de 62mm asigura o luminozitate deosebita f=2 la wide si 2,8 la full tele.
Cam atat.
Reply With Quote
Old 18-01-2005, 23:13
coolcatdesign's Avatar
Senior member

deci sa inteleg ca nu pot sa imi montez obiective pe el decat daca folosesc idiotenia aia de suport pt obiectiv? mmmmm? atunci ce e cu filetul ala din capul obiectivului? Este numai pentru filtre? Chiar nu se poate insuruba nimic acolo? Grrrrrrrr...... atunci trebuie neaparat sa imi schimb camera....
Old 19-01-2005, 07:27
Mihai.M's Avatar
Mihai.M Mihai.M is offline
Junior member

Cred ca e vorba de o confuzie. La camera ta nu poti schimba obiectivul, dupa cum nici eu nu il pot schimba la F717. Ma refer aici la obiectivele pentru aparate tip SLR. Nu poti sa il scoti si sa pui un teleobiectiv de exemplu, sau un obiectiv cu focala fixa.

Si eu am filet la obiectiv si pe el poti insuruba filtre, parasolar, sau diverse accesorii/extensii (superangular, teleobiectiv sau close-up).

In concluzie, camera ta nu e un SLR in deplinatatea intelesului - cel putin la partea cu obiectivele interschimbabile.

Pe Steve's Deigicams (http://www.steves-digicams.com/2001_.../e20n_pg2.html) poti vedea clar ce accesorii poti adauga:

Olympus has a 0.8X wideangle, a 1.45X and 3X telephoto converter and a macro extension lens option especially for the E-20 (and E-10).

Old 20-01-2005, 00:00
coolcatdesign's Avatar
Senior member

ouffff! mi-ai luat o piatra de pe inima. stiam ca obiectivul nu il poti schimba cu totul, dar m-am speriat fiindca am crezut ca nu mai pot adauga obiective noi si in mod special un macro. acum sunt linistit total. thanks again!
Old 20-01-2005, 22:06
Coane's Avatar
Coane Coane is offline
Senior member

Am inceput cu un Sony DSC 707 si dupa jumatate de an mi-am luat un analog, Nikon F55 cu lentile Sigma 100-300 si 28-80, dar nu face minuni! Asa ca sony-ul cu obiectivul lui de la Carl Zeiss pentru mine face o treaba foarte buna. Dar evident ca o schimbare catre Nikon D70 nu mi-ar displace. Numai ca trebuie sa mai muncesc un pic!
Reply With Quote
Old 20-01-2005, 22:33
cristianrb cristianrb is offline
Member

Daca toata lumea se "lauda" ma laud si eu

Canon A85. Sper ca dupa ce se mai stabilizeaza preturile si scad dobanzile la banca(cam prin martie aprilie se preconizeaza un echilibru) am sa imi fac o rata...un aparat pana in 30-40 de milioane.

Apropo...ceva recomandari? Acum nu trebuie sa ating limita de sus, se poate si mai ieftin...si stiu...e prea mult...dar numai asa reusesc sa imi iau ceva calumea...in rate...cu banii jos, nici o sansa.
Reply With Quote
Old 20-01-2005, 22:57
Murasaki's Avatar
Murasaki Murasaki is offline
Member

Dupa ce mi-am facut "ucenicia" pe un canon a75, hobbyul s-a transformat in pasiune si am reusit sa imi iau un nikon 5400 cu care ma chinui sa fac fotografii cat mai bune.
Reply With Quote
Old 21-01-2005, 22:09
kork's Avatar
kork kork is offline
Senior member

Murasaki, nu te mai chinui, fa-o relaxat, din placere.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules