Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-05-2009, 14:56
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Adevarul este ca pentru incepatori este foarte dificil sa-si aminteasca concluziile pe parcursul procesului de acomodare cu aparatul si actul fotografic tot schimband la lentile.
Cel mai greu proces in fotografie nu e alegerea lentilei cat a te obisnui sa vezi prin ochiul aparatului. Pana te familiarizezi cu noul "monoclu" ia ceva vreme. De aceea este asa o mare degringolada in abordarile fotografice. Lumea nu stie ce vrea, foarte putini citesc (subiecte fotografice) si si mai putini le inteleg pentru ca au invatat si "pe furate" sau mai degraba e ca la dans: doi pasi la stanga si doi inapoi.
As indrazni sa sugerez sa inveti intai aparatul cu un numitor comun: o lentila. Daca schimbi mereu referintele este extrem de greu sa cladesti o baza reala.
Cand aparatul cu o lentila a devenit e extensoe a simturilor tale (in speta vederea si achizitia de imagine), atunci schimbi lentila si cladesti din nou de data asta cu doua /trei optiuni.
Unul din cei mai mari fotografi ai tuturor timpurilor, Henri Cartier Bresson ca si Alfred Eisenstaedt nu au folosit decat obiectivul normal de 50mm.
Noi astia "moderni" ne intrecem in tevi, sticle si mii de cadre pe secunda doar la subiectul suflet nu ne intrecem.
Acolo sunt pagubele cele mai mari in fotografie.
Reply With Quote
Old 01-05-2009, 22:46
cezar76 cezar76 is offline
Junior member

lentila!

da aveti perfecta dreptate in ceea ce priveste lentila!si ochiul uman! unde exista niste tutoriale despre lentile si alte din astea distante focale dls dslr! pt ca va rog sa ma credeti sunt zapacit de atitea cifre f 2.8-5.3 etc
Reply With Quote
Old 02-05-2009, 04:49
ioanci's Avatar
ioanci ioanci is offline
Senior member

Spui ca folosesti Praktica si Olympus OM 101. Ce obiective ai pe aceste aparate?

http://www.galeriafoto.com/forums/showthread.php?t=3046

Last edited by ioanci; 02-05-2009 at 04:58..
Reply With Quote
Old 02-05-2009, 07:30
Junior member

aparate

praktika obiectiv oreston 1.8/50 Meyer Optik Gorlitz
olympus obiectiv olympus 50 mma:2 PF! aceste sunt datele inscrise pe cele 2 obiective!
multumesc
Reply With Quote
Old 02-05-2009, 08:27
ioanci's Avatar
ioanci ioanci is offline
Senior member

In cazul asta, da-mi voie sa-l citez pe Dumitru:
"As indrazni sa sugerez sa inveti intai aparatul cu un numitor comun: o lentila. Daca schimbi mereu referintele este extrem de greu sa cladesti o baza reala.
Cand aparatul cu o lentila a devenit e extensoe a simturilor tale (in speta vederea si achizitia de imagine), atunci schimbi lentila si cladesti din nou de data asta cu doua /trei optiuni."

Pentru un incepator, ai tot ce iti trebuie.
Cu placere

Asteptam fotografiile tale.

Last edited by ioanci; 02-05-2009 at 08:33..
Reply With Quote
Old 05-05-2009, 14:31
Junior member

incercare

http://www.galeriafoto.com/forums/album.php?albumid=104
Reply With Quote
Old 05-05-2009, 19:15
doruletz69 doruletz69 is offline
Junior member

am inceput prin liceu multi ani in urma .. cu un kiev.. nu stiu ce model dar era d'ala cu telemetru si eram tare necajit ca nu e reflex (pt ca am avut niste ocazii superbe dar aveam capacul pus la obiectiv si ma gandeam eu ca daca ar fi fost reflex asta nu s-ar fi petrecut) in plus ca pt mine era o corvoada sa trag filmul..
rotita aia era de-a dreptul enervanta comparativ cu zenitul care mi se parea mie .. "parfum"
apoi am lasat-o balta cu fotografia
dupa cativa ani prin 2004 mi-am luat un eos 500 sh de prin strainatate si am fost foarte incantat de el la inceput apoi cand am vazut cat ma costa developatul si scanatul filmelor.. ca sa le pot prelucra m-am oprit ,avand in vedere ca eram si se pare ca am sa fiu un vesnic amator..
apoi acum vreo 3 ani mi-am luat un canon a 610 digital si am facut ceva poze cu el ca fotografii nu pot sa le numesc, dar spuneam eu ca un reflex e mai bun si ala e aparat adevarat..
si acu vreo 2 ani a venit socul pt mine cand am vazut chiar aici pe galerie niste fotografii extraordinare facute culmea cu o sapuniera de canon520 parca..
atunci am inteles si eu ceea ce au spus multi pana acum ca fotografia nu tine neaparat de tehnica din dotare..si ca atare l-am scos pe domnul a 610 si am inceput sa trag .. cat incape..
si e mare lucru sa iti cunosti aparatul in totalitate si sa stii ce poti face cu el..
apoi l-am dat pe un olympus sp550-uz care e acum la vanzare ca intre timp a aparut o oferta cu un 400d
initial imi doream un nikon dar avand ef de 28-80 de la eos 500 mi-a picat mai usor la buzunar
acum ca ma dslr-ul mult visat sper sa avansez si eu in calitate cu ajutorul celor de pe galerie si al criticilor..
pentru mine fotografia nu e o ocupatie , mai mult o pasiune si mi-ar fi placut sa am mai mult timp pentru asta

ulterior mi-au mai picat cadou si ceva aparate "manuale"..insa nu am apucat sa le folosesc

un ae-1 cu 50/1.8
un nikon cu un 35-70 af
un chinon cu 50/1.7
un tele 300 pt canon manual dar nu mai tin minte ce marca e...

si o gramada de obiective de manual dar marea lor majoritate pt pentax
as vrea sa stiu daca exista un inel de adaptare de la pentax manual la eos
iar daca nu ar fi cinva interesat in schimburi de obiective .. eventual cu cele pe filet caci am probat pentacon 135mm/2.8 pe aparatul meu si am fost foarte incantat de rezultat..
as vrea sa postez si eu mai multe fotografii dar nu prea stiu cum sa fac ca e spatiul destul de restrans precum bugetul meu pentru aparatura
am pus totusi doua foto ca atacchment facute cu obiectivul pentacon de 135 si as vrea sa stiu si eu ce parere aveti daca se merita sa il folosesc sau ar trebui sa urmaresc unul dedicat cu af care costa destul din cate stiu eu..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image 1001.jpg
Views:	196
Size:	89.9 KB
ID:	5013   Click image for larger version

Name:	Image 2001.jpg
Views:	167
Size:	64.8 KB
ID:	5015  
Reply With Quote
Old 05-05-2009, 22:13
dannyb's Avatar
dannyb dannyb is offline
Senior member

pentax e un aparat bun, sunt membri care il folosesc cu succes, ai sa vezi in exif cine foloseste, poate iti da sfaturi !
poate poti folosi obiectivele !
succes !
Reply With Quote
Old 06-05-2009, 14:50
BZChi7d BZChi7d is offline
Junior member

Canon A630

Canon A630. L-am gasit la un pret foarte bun in state. Am vrut sa iau initial un SLR dar nu aveam bani si o aparut asta in cadru ...
Reply With Quote
Old 21-05-2009, 14:46
Flubbr Flubbr is offline
Junior member

de la ultimul post:
inca un Zenit 12XP + Helios 44M-6 58mm f/2
si am folosit un Voigtländer Bessa I cu obiectiv de 105mm f/6.3 din anii '30
Reply With Quote
Old 21-05-2009, 15:35
Mircea Marinescu's Avatar
Mircea Marinescu Mircea Marinescu is offline
Senior member

Am trecut si eu dupa 3 ani la un full frame Canon 5D Mark II , la lentile nu am umblat tot 135mm f2, 17-40mm f4 si 50mm f1.4
Old 11-09-2009, 05:32
adrianphotography adrianphotography is offline
Junior member

SAlutari

Am reinceput cu placere sa folosesc aparate pe film. Am inceput acum multi ani cu Smena 8M (il mai am dar e pe post de mascota, nu il mai folosesc) urmat ila cativa ani de Zenit 122 incepand de prin 1994. Ulterior am pus mana pe un Minolta (gone with the wind...). Acum am asa:
- Canon EOS 500 N (2 bucati)
- Canon EOS 1000f
- Canon EOS 300
- Praktica MTL5 (2 bucati) - M42
- Praktica BMS - baioneta
- Zenit 122 - M42
Obiective:
Pe montura EOS 70-200, 20,28,50,85, 17-40
Pe montura M42: 200/3.5, CZJ 135/3.5, 50/2 Helios, 15 mm/2.8 Fish Eye, Hanimex 35/2.8. In plus adaptor cu confirmare de focus pentru EOS (asa ca din cand in cand aterizeaza si pe 5D MK II)
Pe baioneta Praktica: Pentacon 55-200/4.5-5.6 si Praktica 50/1.8

Zilele astea am sedinte foto si o sa trag un film pe un body de EOS 500N pe care l-am primit de scurt timp... Acuma ca am facut inventaru' constat ca stau cam multe aparate degeaba la mine... Cred ca o sa dau Praktica BMS si tot ce e pe baioneta. Zenitu il tin pentru sufletu meu. Din cand in cand mai trag cu Praktica si 500N -ul

Last edited by adrianphotography; 11-09-2009 at 05:43..
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules