Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 27-07-2007, 11:32
The Dude's Avatar
The Dude The Dude is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by Bogdan Boeru View Post
Care sunt variantele de a face bani buni din fotografie? Expozitii cu vanzari, cum?

Toti spuneti ca se pot scoate de ex 100€ pe fotografie dar nu spuneti cum.
Nu ai vrea si cheia de la casa mea de bani, cu toate codurile si cu tot ce trebuie ca sa nu te mai complici atata??

Lasand gluma la o parte (sper ca nici nu ai luat-o altfel decat ca pe o gluma), pana la urma noi suntem in concurenta pe piata foto. Suntem competitori. Atata vreme cat un site ca cel despre care vorbim aici are posibilitatea sa ne sustina pe amandoi si pe inca altii nu avem niciun motiv sa nu ne impartasim experientele, insa atunci cand vine vorba de gaselnite proprii aducatoare de venituri bune, atunci totul devine extrem de personal.

S-au spus insa aici deja multe lucruri si direct si printre randuri, asa ca daca doresti intr-adevar sa faci bani buni din fotografie, citeste cu atentie, cauta singur si ia initiativa fara sa astepti garantii scrise ori eventuali responsabili in caz de esec.

Acuma prieteneste si constructiv:

-expozitiile cu vanzare aduc numai pierderi in plan financiar si notorietate in plan de perspectiva. Nu sunt afaceri proaste dar au efecte greu de estimat si nicodata imediate.

-eu nu cred in eficienta si mai ales in obiectivitatea concursurilor de niciun fel.
Aici nu e decat o pierdere de timp si o mare risipa de entuziasm, una ce poate duce pana la depresie.

-ca sa obtii 100 de euro pe fotografie trebuie sa cauti sa vinzi fotografia celui care are de unde, si care are de ce sa dea banii astia pe ea. In mai toate situatiile asta e un om ce va utilizeaza fotografia ta la ceva care ii va aduce mult mai multi bani. Gaseste-l !!

Gata ti-am divulgat prea multe secrete

PS. Daca esti boer(u) de ce ai asa mare nevoie de bani ??
Old 27-07-2007, 11:36
The Dude's Avatar
Junior member

Sorry......

Last edited by The Dude; 27-07-2007 at 11:40..
Reply With Quote
Old 27-07-2007, 20:39
Athos Athos is offline
Junior member

Spuneam undeva mai sus ca desi nu fotografiez pt bani, absolut intimplator, cineva a vazut nise poze de ale mele si a vrut un calendar. Am stabilit un pret pe total, am umblat pe coclauri dupa imagini si cind am scazut benzina si am impartit cistigul la 12 am vazut ca a iesit 66 euro pe poza. Nu stiu daca e bine sau rau, insa am vrut sa subliniez ce zice Dude mai sus: am gasit (intimplator) omul potrivit, dispus sa investeasca. In continuare nu fotografiez pt a vinde, tocmai pt ce zice tot Dude mai sus:doresc in primul rind sa ma satisfac pe mine, nevoia mea de imagine si de buton declansator. O fi egoism? Poate, dar fotografiez pt ca asa imt, nu pt a cistiga bani. Cu toate astea, daca se va mai ivi ocazia, nu ma va deranja sa vind.
Reply With Quote
Old 27-07-2007, 23:41
narcisa's Avatar
narcisa narcisa is offline
Member

@the dude - comparatia cu tuberozele nu sta in picioare daca persoana care miroase floarea este alergica la asta . Referitor la ce i-ai raspuns userului piticu as dori sa iti spun ca tocmai asta e libertatea fotografiei de stoc - sa fotografiezi ce iti place si cumparatorul sa aleaga : am avut fotografii care mie mi s-au parut excelente si nu le-a luat nimeni si am avut altele care s-au vandut ca painea calda... daca lucrezi la comanda clientului, de cele mai multe ori esti constrans la a respecta anumiti parametri pe care clientul ii solicita, nu la ceea ce iti convine tie sau nu, iar in cel mai bun, fericit dar rarisim caz dai peste un client pe care sa il convingi de ideea ta si sa iti lase libertate totala cand este in joc caastigul lui.

@the rookie - parerea mea e ca societatea de consum a dus la moartea fotografiei artistice; de fapt fotografie de stoc a existat dintotdeauna, doar ca nu era atat de accesibila... imi pare rau sa spun ca mie nu mi se pare deloc un regres, decat daca am compara revolutia tehnologica cu un dezastru ecologic la nivel mondial : totul este yin si yang pe lume, nu cred ca totul poate fi doar alb sau doar negru ; asa cum s-a spus fiecare e liber sa faca ce vrea. Eu altfel nu imi permiteam aparatura pe care tot o laud si am fost nevoita sa aleg aceasta varianta, care pe moment ma multumeste. ata ete!

Oricum, pentru mai multe detalii exista deja grupuri de discutii pe yahoo unde s-a sucit problema nu numai pe toate fetzele, dar si pe toate dosurile de catre persoane care pierd sau castiga enorm din stoc.

Si cu asta eu mi-am incheiat implicarea in acest subiect, daca se voteaza pe mine treceti-ma pe lista faierilor pro-microstock
Reply With Quote
Old 29-07-2007, 11:03
The Dude's Avatar
Junior member

Quote:
Originally Posted by narcisa View Post
@the dude - comparatia cu tuberozele nu sta in picioare daca persoana care miroase floarea este alergica la asta
Ceea ce nu ar fi decat exceptia venita sa confirme regula, pentru ca persoanele care sunt alergice la tuberoze sunt exceptionale...si pierd o mare parte din frumusetea acestei lumi (la mine tuberozele sunt responsabile de multe din lucrurile bune de pe planeta).

Quote:
Originally Posted by the rookie View Post
Stau bine unde sint, multumesc frumos, si nu-mi prea pasa de cei care din lipsa de competenta isi pierd slujbele, de cei care n-au azvirlit cit colo creionul din mina, atunci cind au vazut ca se impute treaba, sau de cei care inca se mai lamenteaza ca ei nu stiu sa foloseasca un computer.
rookie, sincer as vrea mult sa pot gandi macar, daca nu si actiona, asa cum spui tu. Eu unul mi-am pierdut slujba in mai multe randuri. Am demisionat de fiecare data (demisia are un gust teribil de bun; unul fascinant...e posibil sa fi devenit dependent). Intr-una din situatii am fost alungat tocmai din cauza competentei. Lucram pe un santier (sunt inginer constructor intre multe altele) si echipa mea avea cele mai bune realizari. Lucram in acord si ca urmare si banii pe care ii castigam noi erau mai multi decat ai celorlalti, asa ca cineva de "mai sus" nemultumit de salariul de la birou a decis sa imi ia locul. Sigur mandria mi-a fost repede satisfacuta de ceea ce a urmat, insa un posibil destin al meu a fost anulat.

Dupa episodul asta am devenit mult mai precaut, si din precautie am acceptat tot felul de mici compromisuri, pe motivul subtire si las, ca mai multa lume din anturajul meu depindea de mine si de salariul pe care il primeam. Iti trebuie mult curaj, si inca si mai multa sinceritate cu tine insuti ca sa poti castiga bani din ceea ce iti place sa faci. Lumea asta ar fi mult mai asezata daca oamenii ar pricepe acest lucru simplu.

Quote:
Daca la inceputul anilor '40 formatul Leica, prin deschiderea accesului maselor largi la materialele fotosensibile portabile, avea sa duca la prabusirea irevocabila a fotografiei ca sechela artistica provenita din desen si pictura, anii '00 au marcat separarea definitiva a fotografiei de arta, asa cum bine subliniezi... firesc.
Uite, aici avem pareri diametral opuse...si in ceea ce ma priveste: ireconciliabile. Fotografia nu s-a separat de arta niciodata. As spune chiar ca ea a devenit zilele astea una din cele mai accesibile forme de arta.

Am uitat sa iti spun ca eu nu cred nici in kitch-ul artizanal. Am vazut recent un targ unde cineva vindea fluiere sculptate. Erau facute cu brisca, erau vopsite in culori vii, si nu semanau unul cu altul. Cineva le-a numit kich-uri, si altcineva a fost de acord. Eu cred ca cel care le-a gaurit, le-a vopsit si apoi le-a ornat a pus ceva din el in toata treaba asta, si ca intr-o mica masura, chiar una infinitezimala, s-a daruit acelui obiect. La fel cred si despre pasaricile alea din lut care se umplu cu apa ca apoi sa poata imita cantecul pasarilor cand suflii in ele, la fel despre palariile impletite din paie si la fel despre iile, papusile, medalioanele si frescele miniaturale sculptate in lemn.

Un castigator al prmiului Nobel pentru literatura (e un pare pacat ca nu ii pot reda aici numele) observa odata, ca: "cel care vede un lucru deosebit intr-o simpla piatra este inconjurat peste tot de minunatii". Universul lui este plin, este activ, este colorat si mai ales este in viata. Lumea lui e mai frumoasa decat a celui care vede numai mizeria, kitch-ul, rutina si obisnuitul.

Tot ce nu e facut industrial nu poate fi kitch, dupa cum tot ce nu este industrial poate aspira la arta, iar de multe ori o si atinge.

Regret ca discutia noastra pe acest subiect a fost curmata atat de abrupt pe celalalt topic, insa, iata, avem iarasi prilejul aici. Te provoc...

Quote:
Un prieten zicea ca, "din punct de vedere fotografic", se simte ca in epoca zugravita in seriile Mad Max, in care este care pe care, care mai fura cite un litru de benzina sa se mai poata deplasa ca sa mai fure inca un litru de benzina... Zau ca ma oftic ca nu mi-a venit in minte MIE comparatia asta mai intii...
Prietenul tau a trecut mult prea usor peste esenta comparatiei si nu ar trebui sa iti para rau ca ai ocolit o astfel de capcana. Intre doua deplasari pentru rotunjirea plinului de benzina exista "drumul", cineva de pe aici ne vorbeste la superlativ despre valoarea lui (in semnatura, pe care ai si propus sa fie corectata). Eu stiu de la poet ca "din toate cate sunt/ pe ocean, ori pe pamant/ sau in galerii de diamant/ totul n-are niciun haz/ sedentar nu esti viteaz/ numai drumul e interesant"...Pentru ca cel ce este cu adevarat calator nu are ca scop sa ajunga intr-un loc...ci sa calatoreasca, iar calatoria este unul din cele mai bune mijloace de a cunoaste lumea asta atat de variata, atat de pestrita si atat de bogata in imagini noi.

Narcisa, cred, fotografiaza ca sa faca bani sa isi cumpere aparate mai bune, sau poate obiective mai performante. Sigur ca e in eroare. S-a spus (bine si adevarat) ca "Fericire inseamna sa te multumesti cu ceea ce ai". Cand ea isi va cumpara acele obiective, si acele echipamente isi va dori altele mai bune, si apoi altele si altele...intr-o spirala fara sfarsit. Ar fi bine daca am putea sa o facem sa inteleaga ca viata apartine celor ce vor...si nu celor ce pot. Si ca fiecare dorinta realizata e un inger cazut. Si ca acel cer lipsit de ingeri e un cer de cosmar ce apartine haosului. Visul e mult mai frumos si el este net superior realizarii lui. Visul are speranta si are supranatural, realizarea lui nu-i decat o scamatorie.

Revenind la fotografia pe bani da-mi voie sa te intreb daca traiesti din ea, sau daca nu, cam cat la suta din venituri obtii pe aceasta cale ???.
Daca ai sa consideri curiozitatea mea deplasata ignora intrebarea. Intreb pentru ca la mine e imposibil de evaluat.
Castig din fotografie in salturi, dar as vrea sa imbunatatesc asta si sa aplatizez curba de venituri, adica sa obtin un venit constant indiferent de nivelul lui.

Trebuie sa ma opresc acum aici...azi am batut campii mult mai mult ca in alte dati. Dau vina pe caldura de afara...si pe mai multe sticle de bere ce mi-au tinut companie..
Old 30-07-2007, 18:25
sarpe_rom sarpe_rom is offline
Junior member

Ma bucur ca sunteti asa de activi in a da raspunsuri dar imi pare rau ca am deschis topicul fiindca mai mult am suparat lumea decat am facut-o fericita.
Stiu ca exista controverse referitoare la microstock, dar asa este normal.
Vroiam doar sa va spun ca am ajuns cam la 50$ de la inceputul lunii tot cu 39 poze fiindca nu am avut timp sa incarc mai mult (am fost plecat in vacanta).
Daca cineva vrea sa tinem legatura pe privat referitor la cum ne putem imbunatatii tehnicile de a vinde mai mult este binevenit sa ma caute.
Numai bine!
Reply With Quote
Old 30-07-2007, 18:36
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

50? lol, intro luna cistig in jur de $1200 si te asigur ca e un salariu de kkt pt un fotograf. de kkt in sensu ca, de ex, am cunoscut un macedonean care era cintaret de meserie. si a vazut ca se cistiga mai bine din pozat nunti, a investit cam 2000 de coco intrun aparat plus calc si acum, dupa nici un an de cind sa apucat de biznis, mia declarat ca pt $1000 nici nu ese din casa. caz particular ai spune: acum ceva timp am vazut o faza pe un forum englezesc, tot de pozari de nunti, care ma spart. un viitor ginerik se interesa sash arvuneasca potograf. din prima lau intrebat ce buget are: 1000-1500 a raspuns omu (tine cont ca era vb de lire sterline, nu coconetzi nu iepuroi). drept raspuns a primit un reply de doo rinduri carei sugera sash caute niste polonezi ca pt pretu ala aiai pozeaza, ii scot pozele, ii fac album sii vopsesc si casa. mam simtit destul de aiurea insa lor li sa parut raspunsu normal, na sarit nimenika in sus sa ia jobu.
Old 30-07-2007, 18:49
sarpe_rom sarpe_rom is offline
Junior member

Avand in vedere ca nu am timp sa ma ocup serios de treaba eu zic ca este bine 50$/luna. Pentru mine acum nu conteaza sa fac bani din asta, ci scoala, iubita, pietenii, astronomia si dupa fotografia (cum sa fac poze mai bune). Oricum ma bucur sa vad ca se pot face bani buni.
Numai bine!
Reply With Quote
Old 30-07-2007, 23:21
zipp's Avatar
zipp zipp is offline
Senior member

Apai... ash da eu cu pietre. Dilema mea (pentru ca orice om trebuie sa clipeasca des shi sa afisheze o mina tampa, in fatza unei dileme, la un moment dat) este: in cine sa dau? Pentru ca-n tine, iaca: nu mai poci! Drep e. Unicitatea e un soi de certificat de autenticitate a artei. Nu spun ca-s de acord cu starea asta de fapt. Dar e o realitate pe care nu o pot dezagrega decat in mintea mea (plina de dileme generatoare de expresii faciale interesante, vezi tablourile lui Lombroso). La fel cum Geddes mie mi-a placut mult. Dar nu ma dau in vand dupa rafturile de la Hallmark, burdushite cu copii in coji de oua. Mda...

Revenind la nota initziala a topicului, imi amintesc ca acum cateva luni, cineva lansa un thread in care fiecare a incercat sa raspunda “de ce fotografia”. In general, resortul care-i determina pe oameni sa foloseasca aparatul de fotografiat tzinea de launtrul lor, de nevoia de-a comunica, de-a nashte ceva, de-a rabufni, de-a intretzine chiar shi iluzoriu nevoia pur omenesca de-a crea ceva. Motivatziile, chiar daca diverse, gravitau in jurul acestor nevoi. Asha ca… in spatele oamenilor care-shi expuneau acolo credo-ul fotografic, vedeam pasionatul care soarbe fotografia din cartzi shi reviste, care iubeshte sa apese pe declanshatorul camerei sale, atunci cand cu pupilele dilatate de bucurie descopera un cadru care poate spune ceva, vedeam pasionatul care lucreaza in fatza aparatului de marit, sau in fatza vreunui soft de prelucrare de imagine. Asta e pasiunea, ale carei radacini se duc adanc in zona creativului a unicatului, a artei mai mult sau mai putzin adevarate. Meshteshugul e alta treaba. Aici vorbim de pozarul care ne ademeneshte sa facem poze cu maimutza sau cu leul impaiat, la mare. Madam Leibowitz tot pe-aici se-nvarte, numai ca ea are asha cum bine ai observat, Rookie, spatele mai mare. Sau ma rog, masat shi gadilat de cineva mare. Tot aia.

De-asta eu nu vad mare contaminare a artei, un cataclism artisitc, prin aparitzia shi existentza microstockurilor. Nu pentru arta e periculos, ci pentru calitatea produselor ale carui consumator sunt. E exemplul cu Playboy shi Arici Pogonici, pe care l-am dat mai sus.

In felul asta... vezi? Sunt destul de speriat shi indignat. Deja am ridicat piatra. Dar... intreb iara: in cine dau?

Last edited by zipp; 30-07-2007 at 23:26..
Reply With Quote
Old 31-07-2007, 08:19
The Dude's Avatar
Junior member

zipp, Scafarlia mea se simte amenintata... Desi ai vorbit (foarte frumos) exact asa cum am incercat sa o fac si eu.

Trebuie sa definim clar conceptul de arta. Aici este neantelegerea.

Rookie, cu tine superficialitatea imi este interzisa, asa ca trebuie sa mai studiez un picut pana cand sa vin cu un raspuns si cu o formulare. Totusi mutarea picturii in interiorul artei fotografice despre care vorbesti s-a produs cu mult mai mult timp inainte de era digitala. A fost inceputa de domnul Daguerre, si a fost imediat continuata si ameliorata de domnul Nicephore Niépce. S-a petrecut pe la inceputul anilor 1800.
Old 31-07-2007, 11:28
The Dude's Avatar
Junior member

Incerc sa fac asta rookie, dar like i said cu tine trebuie sa fiu foarte atent.

Inteleg insa ca tu contesti dimensiunea artistica a fotografiei in principal din cauza faptului ca ea exclude interventia artistului in realizarea efectiva a cadrului. Ai acest repros din cauza unei angoase create cel mai probabil de calitatea ta de grafician pentru care te-ai consumat mult ca sa iti dezvolti abilitati si pe care o vezi astfel devenita inutila, sau mai degraba aruncata in derizoriu de o sarlatanie tehnica ce face acelasi lucru printr-o simpla apasare de buton.

La un tablou pictat de Dali (de exemplu) apreciem felul in care a fost gandita compozitia, compozitia ca atare, talentul pe care Dali ni-l transmite prin tuseul inconfundabil, armonia cromatica, mesajul..in cazul lui Dali si revolta. Toate astea au ca efect aspura privitorului transpunerea lui intr-o sfera superioara si concomitent adancirea lui in povestea propusa. Dali ne spune de fiecare data cate o poveste supranaturala care are de cele mai multe ori o morala pamanteasca, sau pamanteana.

Sa presupunem acum ca Dali ar fi realizat aceiasi opera prin colaje foto prelucrate pe calculator intr-un program de editare care sa ii confere posibilitati multiple de expresie. Ce s-ar schimba ??
Pai doar tehnice folosita ...Atat.
Acum daca intre doua lucrari, tu intelegi sa faci o diferenta atat de dramatica incadrand pe una din ele la arta si pe cealalta la mestesug, atunci de ce nu esti de acord sa faci aceiasi separatie in toate cazurile in care opera de arta e realizata prin alte tehnici decat cele ale graficianului ???... sau poate esti ???...dar daca esti, nu cumva te aflii in eroare ???
Istoria artei zice ca da; pentru ea sunt mult mai multe forme de exprimare acceptate ca artistice pe langa grafica.

Cu ce e mai putin opera de arta o gravura a unei catedrale decat un tablou pictat, ori o acuarela reprezentand aceiasi catedrala, sau o fotografie a ei ?? Cum poate tehnica utilizata sa influenteze caracterul artistic pana acolo incat sa duca la anularea acestuia ??

Ma grabesc acum sa iti recitesc mai atent postul, apoi sa mai studiez si dupa aia sa vin cu un raspuns. Nu vreau sa te flatez dar dialogul cu tine conteaza pentru mine...desi aparent avem puncte de vedere atat de diferite..

Raman la concluzia ca pentru a avansa avem nevoie de o definitie mai limpede a artei, si imi amintesc ca am una multumitoare pe undeva pe acasa. Una formulata in sase puncte..voi reveni.
Old 31-07-2007, 22:29
mircea netea's Avatar
mircea netea mircea netea is offline
Senior member

voi nu aveti ce face?
scrieti cam prea mult, fotografi fiind...
Old 01-08-2007, 01:06
the rookie the rookie is offline
Senior member

Ma scuzi ca ti-am tulburat somnul... Uitati baieti, am sters tot ce am scris, puteti sa vorbiti cu Mircea Netea de-aci incolo. Esti multumit, dom pozar?

Last edited by the rookie; 01-08-2007 at 01:45..
Reply With Quote
Old 01-08-2007, 03:43
zipp's Avatar
zipp zipp is offline
Senior member

Tovarashu' mircea netea fara majuscule, ma bucura enorm aparitzia cerebrala a domniei voastre. M-ati facut sa conshtientizez brusc faptul ca FOTOGRAF FIIND, nu am dreptul sa ma cobor la nivelul bipedelor graitoare, pentru a purta o discutzie. Fie ea shi referitoare la fotografie.

Imi iau angajamentul sa nu va mai deranjez. O sa vorbesc in shoapta. Imi datzi voie?

P.S.: Cum se numeshte tovarashii aia care se uita pe sub fuste sau asculta convorbirile altora? Traisca fotografii cu neuroni!
Old 01-08-2007, 05:02
zipp's Avatar
zipp zipp is offline
Senior member

Revin... pentru ca prostia shi obraznicia shi mitocania unora devine greu de suportat. Pai bine, domnu' mircea netea fara majuscule, fotograf de seaturi artistice... nu-i mai mare rushinea sa te bagi in vorba cuiva fara sa fii invitat, doar pentru a tranti o prostie? Shtiu: atat te-a dus scufitza. Tu eshti fotograf shi nu shtie sa vorbeshte. O sa schimbam eventual nota topicului, pentru a intzelege shi mata ceva.
http://www.youtube.com/watch?v=k1JuX...46F263&index=0
Cred ca te recunoshti, aici.
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules