Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-07-2007, 01:40
zipp's Avatar
zipp zipp is offline
Senior member

fotografiatul interzis...

Rookie, deocamdata asta e doar pentru New-York. Daca nu locuieshti acolo, e bine inca. Iar daca valul va veni shi spre tine, vinde repede sculele shi cumpara niscaiva gadgeturi a la Simon Templar cu care sa potzi face poze pe ascuns. Shtiu ca nu prea-i de ras... da'...

http://www.digitalphotopro.com/dppth...c-photography/

Last edited by zipp; 06-07-2007 at 04:11..
Reply With Quote

Old 06-07-2007, 05:30
the rookie the rookie is offline
Senior member

Deci trebuie sa stau de unul singur si sa nu-mi atirn de git nici una dintre tablitele de plastic cu poza... Pai chiar ca nu vad nici o deosebire fata de cum procedam pina acum... Oricum se pare ca militia de-aici prinde din ce in ce mai multa putere... incepe sa imi sune din ce in ce mai familiar... Trist... Sa speram ca sint doar zvonuri... zipp, sa stii ca chiar si acum in NY iti trebuie permis ca sa fotografiezi in unele locuri publice (in metrou, pe poduri, in tunele, etc.). Nu este insa nici o problema ca sa-l obtii (pina si on-line), iar taxa, atunci cind exista, e derizorie... Totul e sa te pregatesti nitel din vreme, daca vrei sa faci asa ceva si sa nu pleci chiar ciine surd (excursionist libanez, chinez sau japonez) la vinatoare...
Reply With Quote
Old 06-07-2007, 08:37
The Dude's Avatar
The Dude The Dude is offline
Junior member

Fotografiatul a fost dintotdeauna interzis.
A fost interzis celei mai mari parti a oamenilor inca de la inceputul lui, si este interzis si azi unei parti insemnate a populatiei.

Restrictiile si impunerile sunt de tot felul. Iti interzic sa fotografiezi lipsa educatiei, a instructiei, nepriceperea artistica sau necunoasterea tehnicilor ori a aparaturilor. Incultura, fariseismul, cheltuielile suplimentare pe care le presupune, goana dupa extraordinar, exotismul, infatuarea, orgoliul...sunt iarasi piedici greu de depasit pentru cel ce aspira la titlul de fotograf.

Poti insa oricand sa faci poze. Asta e simplu si la indemana oricui, insa fotograful trebuie sa fure gestul inofensiv al florii, trebuie sa surprinda zambetul misterios al fetei, sa intre prin efaractie in intimitatea profunda a nudului, sa violeze fara retineri detaliile cotidianului ori sa intervina brutal in ordinea tainica a obiectelor...

Fata de toate astea ce mai insemana o taxa in plus ???....mai ales atunci cand ea e facuta pentru a fi eludata.

In Primavara am avut o sesiune la Gradina Botanica. Aveam sculele intr-un rucsac si am intrat platind taxa de intrare fara ca ele sa fie montate sau la vedere. Nu am vrut sa insel pe nimeni, dar asa s-a potrivit.
In parc, alaturi de alti cativa amici ne-am pus pe treaba si cum "lucram" noi asa iaca numai ce apare un paznic care ne anunta ca o taxa suplimentara trebuie platita daca fotografiezi. Pentru mine una mai mare ca si aparatul meu era mai mare ca al colegilor. Asta mi s-a parut de-a dreptul ridicol.
Ne-am intors la casa si acolo am purtat mai multe discutii lungi, ample, si obositoare cu o doamna ce avea statut de sef...Pana la urma n-am platit nimic, si mai mult decat atat am fost primiti in cateva pavilioane inchise publicului.
Asadar pe mine taxele nu ma sperie, ci mai degraba ma provoaca adaugand un sentiment nou alaturi de cele ce ma mana pe strazi cu aparatul in brate dupa evenimentul artistic...

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules