Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 23-04-2004, 19:05
Anca Maria Anca Maria is offline
Member

despre Galeria Foto

Am incercat sa-mi dau seama singura daca pe acest site scopul este sa se puna, pur si simplu, fotografii, sau si sa se dea ceva sfaturi pentru cei care vor sa progreseze in domeniu. N-as vrea sa fiu deplasata cu ceea ce comentez si nici sa supar pe cineva.
Pot sa primesc ceva deslusiri in directia asta?
Multumesc.
Reply With Quote

Old 23-04-2004, 21:25
Roxana Roxana is offline
Junior member

Anca ,dupa cite am vazut, se posteaza fotofgrafii si lumea comenteaza cele ce le-au placut sau nu...si motivele..plus ca poti folosi frorumul pt sfaturi tehnice etc....
Intr-adevra am vazut si eu ca multi sint mai zgirciti la comentarii sua sfaturi ...o fi poate si lipsa de timp.
Cum mai e pe la Iasi?? ah ce dor imi e de el....acolo m-am nascut si eu si tocmai m-am intors dintr-o vizita .....super!!!
numai bine,
Roxana
Old 23-04-2004, 21:29
admin admin is offline
Administrator

Galeria Foto este un forum al fotografilor.

Amatori sau profesionisti, toti sunt invitati sa participe cu fotografiile lor. La fel si cu comentariile. In masura priceperii se pot da sfaturi si se poate discuta despre fotografie.

In forum se pot deschide discutii pe diverse teme.

Se doreste o participare activa cu imagini de buna calitate si comentarii constructive.
Reply With Quote
Old 24-04-2004, 13:47
Member

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Reply With Quote
Old 24-04-2004, 13:50
Member

ps. E primavara la iasi, Roxana. Una destul de frumoasa, capricioasa ca intotdeauna, dar asta-i farmecul, nu-i asa?
Reply With Quote
Old 26-04-2004, 10:35
tano tano is offline
Junior member

In acest site exista o sectiune intitulata " STIRI SI EVENIMENTE " unde pot fi gasite diferite articole despre fotografie, la aceasta sectiune putandu-si aduce contributia orice membru.
Totodata, mai nou, aici se desfasoara un concurs foto.
In ceea ce privesc fotografiile postate si comentariile aferente, afirmatiile admin spun totul : " se doreste o participare activa cu imagini de buna calitate si comentarii constructive ".
Reply With Quote
Old 26-04-2004, 10:43
tano tano is offline
Junior member

Observ in ultima perioada o teama din partea celor care comenteaza o fotografie, o teama de a nu deranja involuntar pe cineva. A fost o discutie de curand despre orgoliul fotografilor, dar consider ca cel care posteaza o fotografie o face in primul rand pentru a vedea cum este perceputa de catre ceilalti fotografi, motiv pentru care isi asuma toate riscurile. Aceeasi fotografie pe unii ii poate incanta, iar pe altii dezamagi total.
Atata timp cat se foloseste un limbaj decent, nu vad de ce exista o astfel de teama din partea celor care stiu, doresc si au timp sa comenteze o fotografie postata.
Reply With Quote
Old 26-04-2004, 12:44
Member

Nu stiu daca e teama, rezerva, modestie, comoditate sau altceva.
Eu am explorat site-ul asta in lung si-n lat. Nu am critici, deocamdata. Sper ca ce-am comentat pina acum a fost decent.
Daca se intimpla sa para ca nu, sa stiti ca netul are capacitatea de a deforma mesajul si-i da, uneori, intelesuri pe care nu le-ai avut in vedere.
O sa comentez, in continuare, cind o sa simt ca am ceva de spus. Nu prea sint genul care sa se abtina. Am invatat, in schimb, de pe alte forumuri nu neaparat pe teme de fotografie, sa fiu mai prudenta. E un motiv egoist, recunosc, caci tin la sanatatea mea
Relativ la fotografie, intr-adevar, parerile pot fi subiectie, lucru care tine de educatia estetica, dar si de gusturile personale.
Exista citeva reguli care trebuie respectate, ele tinind de compozitie. Sint aceleasi din desen si cei care au studiat ceva legat de desen, pictura, arhitectura, le cunosc. Ceilalti le pot invata, sau chiar intui. Sa nu uitam ca totul este relativ si ca regulile au fost facut ca sa fie incalcate ! :-)
Cu masura va rog

Reply With Quote
Old 26-04-2004, 14:14
tano tano is offline
Junior member

In momentul in care am facut trimitere la decenta ma refeream la anumite expresii vulgare, expresii pe care eu unul nu le doresc pe acest forum necenzurat.
Reply With Quote
Old 26-04-2004, 15:11
pkm's Avatar
pkm pkm is offline
Senior member

Quote:
Originally posted by Anca Maria Daca se intimpla sa para ca nu, sa stiti ca netul are capacitatea de a deforma mesajul si-i da, uneori, intelesuri pe care nu le-ai avut in vedere.
Scrisul in general (nu doar cel electronic) are "calitatea" asta, nu crezi?
Quote:
Exista citeva reguli care trebuie respectate, ele tinind de compozitie. Sint aceleasi din desen si cei care au studiat ceva legat de desen, pictura, arhitectura, le cunosc. Ceilalti le pot invata, sau chiar intui. Sa nu uitam ca totul este relativ si ca regulile au fost facut ca sa fie incalcate ! :-)
Sint din tabara celor care se simt bine incalcind regulile. De obicei incalcind regulile sfirsheshti prin a le invatza...
Reply With Quote
Old 27-04-2004, 06:24
Narcis Virgiliu's Avatar
Narcis Virgiliu Narcis Virgiliu is offline
Senior member

For Tano & Anca:

Este normal sa observam o "teama sau o retinere" in a face comentarii deoarece de fiecare data un "maestru fotograf" a carui imagine este comentata se simte lezat si asta nu-i tot..........
Aici nu-i locul unde sa faci comentarii sincere si justificate bazate pe reguli de compozitie sau de estetica ptr. ca oricum sunt doar cativa care pot pricepe, asta din cauza procentelor 90%amatori, 10%profesionisti.........iar in rest aproape toti au impresia ca ai ceva cu ei, o iau ca pe ceva extrem de personal .....

Aici este locul unde daca ai o doza in plus de ipocrizie si daca te apuci sa lauzi in stanga si in dreapta e perfect iar daca doamne fereste te pune al cu coarne sa critici sau sa-ti spui parerea atunci esti catalogat "orgolios"......

Daca tot vorbesc unii de reguli, regula cea mai cunoscuta este sa """incalcati regulile doar atunci cand le cunoasteti perfect"""" ci nu doar de amoru' artei, dar cati dintre listhasi le cunosc sau cati dintre ei vor sa invete.....

De fapt aici este locul unde mai toti incercam sa ne laudam cu ultimele fotografii ci nicidecum sa invatam ceva.....si iata si de ce spun asta: la cate fotografii postate ati vazut mesaje de la listhasi prin care autorul era intrebat cum a facut cutare fotografie si cum a obtinut cutare efect, sau de ce a recurs la cutare incadrare.....la cateva....

Last edited by Narcis Virgiliu; 27-04-2004 at 06:30..
Reply With Quote
Old 27-04-2004, 06:40
Member

pai...

...asta era. Abia acum am primit raspunsul la intrebarea initiala. Scuze ca ti-am "fortat mina", s-a intimplat sa fii tu, putea fi altcineva. Intrebarea mea a fost generata exact de faptul ca am observat si eu asta. Eu n-am nimic cu nimeni si nu vreau sa supar pe nimeni, mai ales ca am fost si eu incepator. Cu suparari si accese de orgoliu, cu jena ca am pus undeva o poza de 2 bani, cu incapatinare si oarece documentare, cu vizionarea multor poze, zic eu ca am progresat. Cei care pun poze la cantitate nu trebuie puisi la zid. De ce s-ar supara daca le spune cineva ca"uite, poza aia ar fi fost mai faina daca faceai asa si-asa". Banuiesc ca multi isi dau seama si singuri de asta. Multe subiecte se pot relua, perfecta si, hai sa zicem ca imbunatatirea calitatii unei fotografii se poate face si intuitiv. Cei cu adevarat pasionati, or s-o faca in mod sigur. Ceilalti, care doar fotografiaza, vor pune in continuare poze cu decupaje din realitate. Bune sau proaste, sint pozele lor, copiii lor, e dreptul lor sa le iubeasca asa cum sint. Repet, am trecut prin asta si inca mi se mai intimpla sa ma supar pentru ca, mi se pare ca, sint criticata pe nedrept!

Eu zic asa: cei care vor sa invete, sa intrebe. E cel mai simplu.
Sa nu uit: un sprijin real in ceea ce am invata, l-am avut din partea lui Dinu Lazar. Cine vrea sa citeasca sau sa participe la o discutie despre fotografie, gaseste aici : http://www.cafeneaua.com/intrare.html
lucruri interesante, sfaturi si pareri, link-uri etc.
Va doresc tuturor numai bine. Si multumesc celor care mi-ai apreciat fotografiile. Mai putin lizucai, chiar sint curioasa cine e dupa cit de repede s-a repezit sa-mi puna prima nota !

Reply With Quote
Old 27-04-2004, 07:24
tano tano is offline
Junior member

90%amatori, 10%profesionisti

In perioada in care incercam sa punem pe picioare concursul aflat in prezent pe site, am propus ca toate fotografiile inscrise sa fie comentate la sange de catre ... cei 10%. Revin asupra acestei propuneri.
Reply With Quote
Old 27-04-2004, 07:26
tano tano is offline
Junior member

inca mi se mai intimpla sa ma supar pentru ca, mi se pare ca, sint criticata pe nedre

Iti recomand sa iti aperi punctul de vedere chiar si atunci cand esti criticata pe nedrept
Reply With Quote
Old 27-04-2004, 08:12
hayabusa
Guest

nu cred ca trebuie sa comentam de fiecare data, orice poza, mai ales ca putini se pricep. apoi ar rezulta si o multime de controverse si discutii nesfirsite, care poate ar bloca alte postari. si nu in ultimul rind, cred ca lumea ar fi mai interesata de opinii avizate, asa ca eu m-am cam abtinut sa comentez si am incercat sa privesc (mi-am facut home page cu acest site) si sa invat.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules