Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Closed Thread

Thread Tools Display Modes
Old 29-09-2004, 17:03
pkm's Avatar
pkm pkm is offline
Senior member

Re: o idee

Quote:
Originally posted by axl
iertati-ma ca ma bag desi nu sunt un senior dar am si eu o idee:
numai membrii seniori au voie sa noteze iar pozele care nu intrunesc un anumit punctaj sa fie sterse sau mutate intr-o categorie anume
sper ca nu am deranjat
Functzioneaza DOAR daca se schimba sistemul de "avansare". Al'fel "familishtii" (salut Tano! ) vor pune poze/mesaje in forum pina cind devin "senior members" dupa care-shi noteaza singuri pozele... nu? Pina acum calitatea de senior member tzine de numarul de fotografii sau post-uri in forum. La naiba, potzi sa devii "senior member" la un site de fotografie avind postata doar o poza shi restu' mesaje in forum!
Old 29-09-2004, 17:15
Donia Donia is offline
Member

ii dau dreptate lui pkm ... si eu m-am uitat ciudat cand am primit statutul de senior... se da prea usor.... trebuie schimbat... si din partea mea puteti sa il schimbati si pe al meu pt. ca nu ma consider senior... sunt uncenic... am mai spus-o
Old 29-09-2004, 17:48
zzz's Avatar
zzz zzz is offline
Senior member

Re: Ma bag si eu asa........

Quote:
Originally posted by Constantin
In primul rand as vrea sa-l intreb pe ZZZ daca el chiar crede ca toate pozele de pe fotodigital au valoare? Este absolut sa fie convins de asat din moment ce respinge unele fotografii cu replica "ne pare rau dar fotografiile dvs nu au o valoare artistica deosebita" , deci acolo intra doar pozele cu valoare artistica deosebita, ha ha ha ha. In al doilea rand as dori ca notarile sa fie insotite de comentarii si sa vina din parte unora care stiu ce scriu. De exemplu pe mine ma lasa rece daca iau un 10 de Ruy sau de la ZZZ (doamne fereste). Mai bine un 5 de la PKM sau Narcis dar sa fie cu motivatii, neaparat. Macar sunt impacat cu ideea ca n-am pus poze de familie.
Desi tonul tau este unul ironic si superior, iti raspund totusi pentru ca asa-i politicos.

Nu, nu toate imaginile de pe FOTOdigital.ro sunt de o valoare artistica deosebita. Mai sunt si unele slabute, dar ele sunt lasate tocmai pentru a primi comentarii de la ceilalti membri, de a se face "scoala", de a mari gradul de autocenzurare. In orice caz acolo nu se gasesc poze de familie. Citatul pe care-l dai este insa luat din emailul de ne-validare a contului. Odata ce un user a fost validat pe baza unor fotografii bune, el poate pune ulterior si fotografii mai slabe, fotografii care insa sunt sanctionate prompt prin comentariile celorlalti.

Dar sa-ti pun si eu o intrebare: daca ai fi Admin. pe un site si ar trebui sa sortezi (poze bune/poze slabe), esti sigur ca valoarea judecatilor tale ar fi infailibila?

Intrebarea este oarecum retorica. Eu unul as raspunde nu si asta-i convingerea mea, nimeni nu se poate erija in judecatorul de arta absolut, chintesenta gustului estetic desavarsit.

Tare as vrea sa schimbi locul (macar temporar) cu un membru al unui juriu de fotografie sau un Admin. al unui site foto. Te asigur ca nu-i asa simplu pe cat pare.
Old 29-09-2004, 17:53
Donia Donia is offline
Member

am asa o senzatie de djv.....

nu, nici un djv.... aceleasi discutii de alta data
Old 29-09-2004, 18:01
beatnik's Avatar
beatnik beatnik is offline
Senior member

mah,da' ce va mai simititi ofensati....foarte mari orgoliile vad eu.
una peste alta,merg pe regulamentul lui coane si nu cred in eficientza unei instantze supreme de apreciere a calitatii artistice.primul pas cred ca ar trebui sa fie realizarea unei mai bune stratificari a site-ului.incepem cu asta?
Old 29-09-2004, 22:16
duke's Avatar
duke duke is offline
Senior member

un lucru e clar, ceva trebuie sa se schimbe. discutia asta s-a mai tinut o data si nu s-a ajuns la nimic concret. haideti sa ne hotaram asupra unui lucru, chiar daca acesta nu e perfect, iar daca nu merge il vom schimba. (bineinteles daca ne ajuta si admin-ul). s-au propus o multime de lucruri care necesita schimbare, nu cred ca trebuie schimbat totul dintr-o data. incet, incet incercam, testam si adaptam. oricum nu se va obtine dintr-un foc o solutie care sa multumeasca pe toata lumea.

sa incepem de exemplu cu realizarea sectiunii diverse.

o propunere pentru curatirea galeriei ar fi stergerea contului si fotografiilor unui user care nu are activitate o anumita perioada.

numai bine
Old 29-09-2004, 22:25
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

"o propunere pentru curatirea galeriei ar fi stergerea contului si fotografiilor unui user care nu are activitate o anumita perioada"

cu propunerea asta nu sunt de acord. ca sa dau un singur exemplu: fotografiile lui darinj. mi-ar place sa le revad din cand in cand.
Old 29-09-2004, 23:50
kork's Avatar
kork kork is offline
Senior member

Darrin James, parca ...
Old 30-09-2004, 08:40
florin_constantinescu florin_constantinescu is offline
Senior member

Cred ca sunt vreo 20 si ceva de posturi si nimic concret. Ce naiba nu suntem in stare decat sa ne luam la harta? Mai facem o rubrica de abureli unde oricine se poate lua de oricine. Haideti sa ne concentram asupra problemei. Dupa aia puteti sa va dati in cap cat vreti. Am deschis topicul cu un scop.
Old 30-09-2004, 09:10
Constantin Constantin is offline
Junior member

Concret

Ba ceva concret este. S-au propus aici niste regulamente care ar fi bine sa se aplice cumva. Problema e alta; daca se va crea acel consiliu al "greilor" acestia ar trebui sa fie activi si aiba chef sa faca treaba asta. PKM deja si-a exprimat dorinta de a nu face parte, problema lui, eu consider ca merita sa intre in consiliul asta. Ar mai fi o problema, nu stiu de ce ati intrat voi pe site-ul asta dar despre mine stiu ca am intrat sa mai invat cate ceva. Am vrut ca cei care stiu ce-i aia declansator sa-mi spuna ce-i bine si ce nu cu pozele mele. din pacate fotografia nu e unicul meu scop in viata ca la Narcis de exemplu si nu am timpul necesar sa citesc tot ce ar trebui citit despre fotografie. Cred ca nu sunt singurul in situatia asta si de aceea revin la o idee mai veche ca cei vor avea dreptul sa noteze sa fie obligati sa spuna si de ce au dat nota respectiva si eventual si ceva sfaturi la obiect, adica legate direct de poza respectiva. Eu consider ca asa ar putea invata mai multe cei care sunt la nivel mai coborat asa ca mine. Aici e problema, "greii" au disponibilitatea de a face acest lucru?
Old 30-09-2004, 09:20
beatnik's Avatar
Senior member

fara nici o suparare,dar am impresia ca multi membri sunt usor loviti de caducitate in stil.eu personal apreciez foarte mult fotografia mai nonconformista,nu peisaje fructe flori sau mai stiu eu ce alte cele.in primul rand fotografia respectiva trebuie sa aiba un concept in spate,ca altfel este snapshot si atat.si eventual multa tehnica (care,intr-adevar,nu este putin,dar pentru mine nu este suficient).sunt mult prea multi traditionalisti pe acest site care nu stiu in ce masura ar putea sa aprecieze genul de fotografie contemporana,de ex.ca doar vorbim de fotografie artistica.asha ca,zic eu,este foarte riscanta instaurarea unui anumit consiliu de notare.
Old 30-09-2004, 09:51
ALDo ALDo is offline
Junior member

Personal, cred ca modificarea regulamentului in sensul spus de Coane, ar fi benefica. Mi se pare foarte importanta limitarea numarului de fotografii pe zi/saptamana. Personal am facut-o. Formula dupa care fotografiile proaste se muta in acea/acele categorii speciala poate fi si una automata. Calculul poate sa elimine automat cea mai mica si cea mai mare nota, eventual sa pondereze restul cu statutul membrilor (care ar trebui sa se acorde pe nishte criterii mai stricte), si eventual cu activitatea respectivului membru. Corelatia ar reusi probabil sa surprinda cam tot ceea ce s-a discutat in topicul asta. Ar elimina riscul cercului inchis care-si noteaza singuri notele pentru ca nota unui senior ar conta mult mai mult. De asemenea prin limitarea numarului de fotografii seniorii ar avea timp sa noteze probabil mai mult decat juniorii, iar juniorii ar avea timp sa citeasca ceea ce scriu seniorii.
Old 30-09-2004, 09:55
florin_constantinescu florin_constantinescu is offline
Senior member

Ce inseamna in opinia ta traditionalism? Si ce inseamna fotografie contemporana? A nu mai respecta nimic? A trage poze la intamplare, fara nici o logica, fara urma de tehnica, fara compozitie, fara nimic, dupa care sa venim sa laudam ca ai facut o poza extraordinara, esti contemporan, esti bun. Atunci inseamna ca pretenul nostru "ruy" este mai tare ca cinspe Dinu Lazar la un loc...(ca si Dinu are o gramada pe peisaje, flori etc). Da' de, e si asta caduc...
Daca privesti fotografia contemporana, aia cu concept despre care vorbesti, vei observa ca indivizii aia respecta mai mult ca oricand regulile de compozitie. Doar abordarea este netraditionalista. Asa ca sa nu confundam lucrurile. Orice bou poate apasa cu copita pe declansator. Compozitia ramane compozitie indiferent de secol. Frumosul, esteticul este acelasi indiferent de epoca in care traim. Fotografii identice compozitional cu ale lui Ansel Adams se fac cu miile. Difera doar abordarea. Diferenta intre un bou si un fotograf este ca boul apasa aiurea pe declansator dupa care intra in extaz minunandu-se cat de bine a putut sa-si bata joc de un subiect, iar fotograful, dupa ce apasa pe declansator, arunca fotografia la gunoi, rusinat de felul in care si-a putut bate joc de subiect...

Fiecare fotograf este specializat in ceva. A fotografia flori, fructe etc nu inseamna caducitate. O sa ajungem peste cativa ani sa fotografiem prin WC-uri, ca asa e modern si contemporan si nonconformist....hai sa fim seriosi.
Parcurge site-urile greilor din fotografia mondiala si o sa observi cat de caduci sunt unii ca Glen Alison, Bill Atkinson, Donald Cohen etc. etc. cu florile, copacii, pasaricile si peisajele lor.
Sunt subiecte si subiecte...Fiecare iubeste altceva. Fiecare vede altceva. Subiectele nu sunt caduce. Difera abordarile, unele sunt cu cap altele fara.
Old 30-09-2004, 10:14
ALDo ALDo is offline
Junior member

Quote:
Originally posted by florin_constantinescu

Fiecare fotograf este specializat in ceva. A fotografia flori, fructe etc nu inseamna caducitate. O sa ajungem peste cativa ani sa fotografiem prin WC-uri, ca asa e modern si contemporan si nonconformist....hai sa fim seriosi.
Sunt subiecte si subiecte...Fiecare iubeste altceva. Fiecare vede altceva. Subiectele nu sunt caduce. Difera abordarile, unele sunt cu cap altele fara.
Cata dreptate aveti domnule constantinescu!. Toata lumea se plange de fotografii proaste, de poze de familie, prea multe macro-uri cu flori, prea multe poze cu copii, bebelusi. Si totusi aceste subiecte au un potential teribil in opinia mea. Totul e sa gasesti clipa, lumina, unghiul si mai ales mesajul. Din pacate cei care cauta subiecte iesite din comun, repede si facil au tendinta sa spuna: acest subiect este banal asa ca il evit. Pacat. Probabil ca vom vedea tot mai multe fotografii abstracte reusite si tot mai putine crampeie de viata surprinse.
Old 30-09-2004, 10:33
beatnik's Avatar
Senior member

ok,draga florin,in primul rand tin sa mentionez ca tonul tau este unul mult prea agresiv.si discursul unul mult prea minimalist.in fine, este alegerea ta.
in al doilea rand,o abordare nonconformista sau netraditionalista,cum vrei sa-i spui tu, dupa parerea mea, cam lipseste pe acest site.intr-adevar,abordare si nu compozitie.personal cred ca a fotografia flori si fructe este caduc nu numai ca abordare,dar in sine ca tematica.dc nu este adus ceva cu totul nou,oarecum conform spiritului vremii(si aici vine ideea de fotografie contemporana), atunci vorbim in continuare de fotografie artistica dar care mie nu-mi spune absolut nimic.
categoria de fotografie artistica nu poate fi scoasa din contextul vremii.chiar depinde de el.daca eu scriu acum un roman exact in stilul lui balzac,te asigur nu numai ca va primi critici proaste,dar ca de fapt va fi ignorat.asta pentru ca in orice domeniu exista un dinamism continuu si absolut necesar care pe mine acum de exemplu m-ar impiedica sa fac o fotografie in genul lui ansel adams,chiar si filtrata de propria-mi sensibilitate (acea alta abordare) si sa mai si pretind ca e o mare fotografie.
fotografia contemporana inseamna in primul rand concept,compozitie intr-adevar dar in nici un caz snapshot.asta este parerea mea,parerea unui amator, insa care a umblat prin cateva muzee internationale si a avut un contact cu tienerii artisti ca sa zic asha.fotografia asta cu familia,cu florile,cu fructele poate sa fie intr-adevar marcata de acuratete si de un anumit talent dar,in contextul a ceea ce se numeste fotogarfie artistica acum in plan international (si ma refer si la un anumit cadru academic) este CADUCA.repet,asta este parerea mea.poti foarte bine sa o ignori.
sa stii ca fotografierea wc-urillor s-a facut deja. este un cadru foarte bun pentru o serie de fotografii netraditionaliste.
nu este suficient ca abordarea unui fotograf sa fie subiectiva si atat, prin asta facand-o deosebita.mai exista si abordarea vremii care vine ca un al doilea filtru.
vezi tu,eu sunt destul de relaxat.sunt clar un amator si prin urmare nu sunt atat de orgolios.imi spun doar parerea,care si de pe aceasta pozitie poate fi una inversunata,dar nu agresiva.repet,am (si eu) un contact teoretic cu ceea ce inseamna arta contemporana,nu,ca doar aici vrem sa ne incadram,sau nu?
poate gresesc eu
vorba lui coane.pace
Closed Thread

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules