Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 07-10-2009, 15:04
the rookie the rookie is offline
Senior member

(stare)

cuvint propus: cotrobaiala (nu cautare simpla, nici scormoneala, nu rascoleala, nici frunzareala... cotrobaiala)
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 15:54
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

COTROBAIALA

DULCEATA (in orice sens!).
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 16:59
Senior member

... ma rog (fiindca imaginea de fata nu are de-aface cu o "cautare"... acolo se insira un cablu, lucrare care se face dupa un plan, in ordine, dupa care se acopera si se niveleaza totul, adica se lasa locul in ordine... "cotrobaiala" e cu totul altceva...)

("dulceata" - in sensul "larg")

cuvint propus: navigatie
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 17:06
asterisc's Avatar
asterisc asterisc is offline
Member

(navigatie)

Cuvant propus: balci
Old 07-10-2009, 17:33
catalin2611 catalin2611 is offline
Junior member

@rookie...foarte interesanta viziunea legata de factorial...pot spune atunci ca, totusi, si ceasul meu solar se incadreaza (beneficiez de clementa avand in vedere ca sunt absolut incepator, atins de microbul fotografiei?)...si incerc o varianta pentru cotrobaiala..te rog sa imi spui ce parare ai
scuze pt off topic...propun sa ramanem in continuare la cuvantul propus de asterisc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cotrobaiala.jpg
Views:	150
Size:	50.5 KB
ID:	5190  
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 18:12
Senior member

Catalin... eu am specificat ab initio ce as dori... voiam "cotrobaiala", substantiv derivat de la "a cotrobai", verb care, in intelesul cel mai exact (adica talmacit in extenso, in mai multe cuvinte), desemneaza "a căuta cu de-amănuntul răvăşind lucrurile, a răscoli peste tot căutānd cu rāvnă" (adica "a hojbai" sau "a scociori")... celelalte echivalente sugerate de DEX sint doar aproximari de cite un indoielnic sinonim (ca, deh, asa se poarta, sa te dai sintetic, simplificativ... ce imbecilitate. doamne!... intr-o limba atit frumoasa, de plurivalenta... pai ce, romana se compara cu engleza? astia stiu decit "asshole" si "fuck you", pe cita vreme eu pot sa injur, in dulcea mea limba, cel putin o jumatate de ora fara sa ma repet). Daca te referi la modalitatea biologica a melcului de a-si procura hrana, ca mod de viata, ca preocupare permanenta, atunci da, "cotrobaiala" se potriveste de minune aici, dar cred ca putini stiu sa asocieze astfel si sa prinda sensul intentionat de tine, in primul rind deoarece "cautarea" este automat amestecata mental cu "dinamism"... iar melcul... ma scuzi matale... dar, nu, este foarte corect ce ai ales! (cu orologiul solar am rezerve... in "factorial" e vorba de "produs", nu de "suma"... bine-bine, ai sa zici... pai produsul nu-i o suma repetata?... este, dar, vezi tu... ne cam scarpinam cu mina stinga la urechea dreapta... nu-i total gresit, dar se putea ceva mai explicit si mai simplu)

Acuma sa nu se supere nimeni pe mine... "titlul unei fotografii" este tema permanenta in cam toate scolile de profil, mai mult sau mai putin faimoase. Poate sa zica oricine ce pofteste, titlul are o importanta covirsitoare in abordarea exprimarii fotografice finale. Desigur, fiecare e liber sa faca ce-l duce capul (si gradul de cultura), dar, in majoritatea locurilor serioase si bine puse la punct, nici nu ai ce cauta fara un titlu bun sau macar legitim... nu ti se da nici "buna ziua"... Exista publicatii si situri de prestigiu care au in permanenta concursuri cu "titluri" (dpchallenge, photo.net, jpg magazine, adobe, digital world, natgeo... etc.), altfel nu ar putea exista si nici unul dintre acestia nu ar mai putea publica nimic... titlul... e obligatie legala, contractuala. Dar am mai spus lucrurile astea... pentru unii e latrat la luna si motiv de "controversa" de trei lei... altii stiu deja ce au de facut, fiindca nu e nici o controversa... nearticularea unui titlu e chestie de obstinare, de obscurantism, iar, pentru un loc public, de suficienta de sine, de impertinenta si de aroganta (izvorite de obicei din felurite complexe... si nu sint afirmatiile mele, numai)... calitatea unui titlu denota... altele... multe.

Asta ar fi in cuvinte un exemplu de a face bilci... hai sa vedem acum si o imagine...

Last edited by the rookie; 07-10-2009 at 18:48..
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 18:14
adria adria is offline
Senior member

(balci)

disparat
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 18:14
illonna illonna is offline
Senior member

(balci)

(o las, dar sterg cuvantul)

Last edited by illonna; 07-10-2009 at 18:18..
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 18:49
apopida's Avatar
apopida apopida is offline
Senior member

atentie disparat a mai fost!

au fost chiar 2 postari pentru cuvantul asta, hai sa incercam sa urmarim postul si sa propunem ceva nou!
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 19:06
Senior member

tocmai voiam sa spun si eu... dar altceva... nu are importanta ca a mai fost... lasa lumea sa foloseasca aceleasi cuvinte si sa vedem cum se poate interpreta eventual diferit... sau asemanator... nici nu are importanta... cind dai o tema unui an de 200 de studenti, primesti eventual 200 de raspunsuri... 150 sint asemanatoare, 30 sint interesante, 10 sint curioase si restul (foarte posibil) iti muta creierul din loc...

(disparat)

cuvint propus: secatura

Last edited by the rookie; 07-10-2009 at 19:11..
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 19:11
apopida's Avatar
Senior member

ca o parere, nu cred ca din jocul asta va rezulta ceva care sa-ti mute creierul din loc! doar poze puse la repezeala care sa se lipeasca cat de cat de cuvantul de mai sus (evident general vorbind)

Si prin asta nu spun ca jocul n-ar fi bun, din contra, "invie" cu succes site-ul nostru, dar asta nu inseamna ca o sa vedem poze adevarate aici.

sper din tot sufletul sa ma insel!

Last edited by apopida; 07-10-2009 at 19:14..
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 19:18
Senior member

e bine sa-ti stabilesti o ierarhie in valori, sint de acord... insusi GF nu are pretentii a fi un site cu poze extraordinare... avantajele jocurilor astora sint evidente... e vorba de comunicarea interumana, nu de cuvinte si de poze... asta se obtine pina la urma... mai mult nu am cum sa spun ca nu se cade... mai joci, sau ti-ai terminat de fapt pozele?
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 19:26
apopida's Avatar
Senior member

secatura

respect

Last edited by apopida; 07-10-2009 at 19:32..
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 20:06
Senior member

(respect)

cuvint propus: 2012
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 20:32
Alexandru Solomon's Avatar
Alexandru Solomon Alexandru Solomon is offline
Senior member

(2012)