Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-10-2009, 11:09
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

TICALOSIE
Marturisesc ca am scotocit prin toata arhiva mea ca sa gasesc ceva potrivit si am gasit doar asta de mai jos. De fapt eu vedeam altfel o imagine care sa reprezinte (poate) mai bine titlul propus, dar nu am asa ceva.
In alta ordine de idei: poate ar fi mai bine ca propunerile sa nu fie chiar atat de "cabalistice", uneori foarte greu de a lipi o imagine la ele. E doar o sugestie.

Pentru urmatoarea: TAIFAS
Reply With Quote
Old 05-10-2009, 11:40
asterisc's Avatar
asterisc asterisc is offline
Member

(taifas)

Cuvant propus: eternitate

Last edited by asterisc; 05-10-2009 at 11:42..
Reply With Quote
Old 05-10-2009, 15:13
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

ETERNITATE

FUDULIE
Reply With Quote
Old 05-10-2009, 16:12
asterisc's Avatar
asterisc asterisc is offline
Member

(fudulie)

Cuvant propus: varsta
Old 05-10-2009, 17:20
the rookie the rookie is offline
Senior member

(virsta)

cuvint propus: apelativ
Reply With Quote
Old 06-10-2009, 05:05
Senior member

R E S T A N T A
(nota temporara)
Nu am sa ma refer in general la titlurile, la temele subiectelor cu nume imposibile, cu intelesuri absconse, dubitabile ori cvasi-necunoscute omului de rind, cautate sa fie asa de catre planuitori, examinatori si dascali super-excesiv de radicali. Am sa iau doar cazul particular al adjectivului "factorial", asa cum am afirmat, total neavenit ales pentru conjunctura noastra, azvirlit plin de infatuare si pretiozitate in joc, fara intentii constructive, ci exclusiv in vederea incurcarii tuturor participantilor, de parca asta ar fi scopul si nu pozaritul... Mi-am adus aminte de o "problema" aparuta mai demult, intr-o discutie fotografica, pe un forum cred, intr-un gen asemenator: "tema voastra pentru data viitoare este sa evocati sunetul, oricare ar fi el, cu ajutorul fotografiei... cu alte cuvinte sa faceti audienta (nici mai mult nici mai putin decit) sa creada ca aude un sunet oarecare atunci cind priveste poza temei voastre..." De la bun inceput trebuie sa recunoastem ca, in fiecare domeniu de exprimare, exista limite clare, cu care, cu cit mai curind facem cunostinta si ni le insusim, cu atit mai bine pentru noi, cei care ne asezam in "partea astalalta" a camerei de fotografiat. Am sa scurtez discutia si am sa trec direct la subiect:

Adjectivul FACTORIAL poate desemna cel putin doua lucruri: 1. valoarea numerica a produsului (inmultirii aritmetice) a unui sir continuu de numere naturale si 2. calitatea unui substantiv supus actiunii unor "factori"... ca un corolar, FACTOR desemneaza 1. un numar care imparte exact un factorial si 2. un element cu influenta definibila si semnificativa asupra substantivului in cauza.

Prin urmare lucrurile sint bine definite si nu lasa loc pentru prea multa interpretare, metafora, hiperbola, alegorie, dubiu. Si, cu cit mai putin loc de joaca lasat imaginatiei, cu atit mai dificila devine misiunea celui care se ocupa (chiar si temporar, intr-un joc de exemplu) cu interpretarile si sugestiile creative. Asta la o privire superficiala, asa cum ti-o sugereaza eventual... DEXul. Daca insa incercam sa mergem numai un pic mai departe cu "analiza", i.e., sintem dispusi sa aprofundam (oooo, ce notiuni desuete) intelesurile si implicatiile lor, atunci se pare ca incep sa se deschida, ca de obicei, oarece portite in favoarea creativitatii...

In primul caz, matematicienii, aia mai poeti dintre ei probabil, au incercat rapid sa ofere o abordare cit de cit mai paminteana a notiunii, sa o... perceptualizeze, sa-i confere o nuanta mai apropiata de lumea fizica, materiala. Bine-bine... m-apuc si fac produsul primelor n numere naturale si obtin un numar respectabil... si? ce am realizat cu asta? Pai probabil ca imi va fi mai clar cit de sarit de pe fix as fi daca mi-as pune problema sa fac cite o excursie care sa cuprinda toate cele 40 de state americane astfel incit destinatiile mele sa nu se repete niciodata... Da, as avea 40! de posibilitati si nici nu cred ca sint in stare sa-mi imaginez macar magnitudinea acestui numar... Pot face o fotografie sa-mi sugereze oare chestia asta? Nu stiu... din cauza imensitatii numerice, pe mine nu ma duce mintea... deocamdata. Dar daca sa zicem mi-as imagina ca am 5 trenuri, fiecare tren tragind cite 4 vagoane, fiecare vagon ducind lejer cite 3 calatori, fiecare calator purtind cu el cite doua genti, in fiecare geanta gasindu-se cite o carte, una de dragoste si cealalta de aventuri, niciuna cu acelasi titlu... Pai nu ma mai intreb nici cite carti am, nici cite persoane merg unde merg si e mult-mult mai simplu atunci... iau o carte din biblioteca, ii fac o poza si-i zic "Factorial"... sa dea dracu sa ma intrebe cineva de ce i-am zis asa... am sa-i spun imediat povestea cu trenurile si voi avea explicatia artistica necesara sa fac pe oricine sa vada cit de super dus cu pluta sint...

In al doilea caz, psihologii se pare ca sint mult mai ingaduitori... Este infinit mai simplu sa iei in consideratie niste factori care, de pilda, influenteaza cresterea unui copil, educatia sa... Modelul "cresterii factoriale"... nimic mai simplu... iau un copilas care se scobeste cu ardoare in nas, ii pun 5 flashuri de-a stinga si de-a dreapta, ii fac o poza mestera si o intitulez "Factorial"... va apare tuturor clar de ce copilul cu pricina va deveni un avocat plin de succes, nu? ... poate ca da, poate ca nu... Sau (mai bine) ia sa fac eu o poza unor carari descrise de furnici rosii, caratoare de frunze, in Papua sau in Costa Rica... va deveni limpede de ce avem de-aface cu o "deplasare factoriala" in special atunci cind cararile se despart in igreci aparent aleatori... ba chiar va ajunge sa pozez doar o astfel de "furculita"... toata lumea desigur va realiza imediat ca e vorba de ceva factorial, de un feromon, ca sa fim mai exacti, nu?... poate ca da, poate ca nu...

Intelegerea unei fotografii depinde in mare masura de calitatea educationala a publicului... un public simplu va accepta imediat lucruri simple, fiindca de-aici plecam cu totii... pe masura ce cunoasterea avanseaza in timp si in virsta si bagajul intelectual sporeste, apar pretentiile, sofisticarea, rafinamentul, fiindca aici ajungem eventual cu totii... Autorul unei imagini fotografice insa trebuie sa fie cit se poate de elastic, sa anticipeze, sa prevada cu cine are de-aface... sa stie cum sa reactioneze si mai ales la cine... daca tema, subiectul si titlul lucrarii sale are o destinatie larga, atunci pretentiile sint mici si toleranta uriasa... lucrurile se complica atunci cind destinatiile incep sa se ingusteze, iar, in cele din urma, se simplifica din nou la pozele cu dedicatie... ermetica... aici fiecare pricepe ce-l duce capul, dar numai un singur observator va fi beneficiarul imaginii... eventual... si scandalul e gata!

O reprezentare grafica devenita "canonica" a notiunii de FACTORIAL (in ambele sensuri explicative), cu care probabil un numar ridicat dintre voi este deja familiarizat, este aceea a unui "pom"... alte reprezentari derivate pot fi fractalele sau cele "extraterestre", de genul urmator:

Tema discutiei e extrem de vasta, se poate intelege, dar cred ca nu are sens sa mai continui aici. In schimb am sa postez contributia mea de doi bani la acest cuvint propus pentru reprezentare fotografica:

(factorial
- un exemplu)

Last edited by the rookie; 06-10-2009 at 05:41..
Reply With Quote
Old 06-10-2009, 10:49
moxxu moxxu is offline
Member

(Apelativ:Superusuratica)

cuvant propus: amnezie

Nu credeti ca trebuie sa tinem cumva evidenta cuvintelor pentru a nu se repeta? Sau poate e ok daca se repeta...?

Last edited by moxxu; 06-10-2009 at 11:16..
Reply With Quote
Old 06-10-2009, 15:36
illonna illonna is offline
Senior member

IERTARE

Last edited by illonna; 06-10-2009 at 17:08..
Reply With Quote
Old 06-10-2009, 18:18
Senior member

(iertare)

cuvint propus: bataie de joc
Reply With Quote
Old 06-10-2009, 19:59
apopida's Avatar
apopida apopida is offline
Senior member

bataie de joc

amanta

Last edited by apopida; 06-10-2009 at 21:32..
Reply With Quote
Old 06-10-2009, 20:54
illonna illonna is offline
Senior member

Prima zi

Last edited by illonna; 07-10-2009 at 06:11..
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 06:31
Wolfram Wolfram is offline
Senior member

Prima zi

Transfer
Reply With Quote
Old 07-10-2009, 07:03
Senior member

(transfer)

cuvint propus: comentariu