Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 Intrebare ref Battery grip Canon - Page 2 - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 19-01-2011, 21:06
dannyb's Avatar
dannyb dannyb is offline
Senior member

e clar ca are un consum propriu, are telecomanda care necesita un consum pt senzorul de pe grip, altceva o mai fi avand prin el, ca oricum nu are o schema !
cu toata curiozitatea nu am umblat in el, e inca in garantie !
de la service a spus ca e normal sa consume ceva in plus !
Reply With Quote
Old 19-01-2011, 23:32
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by laurentiu View Post
orice blitz la 10 declaseri full in rafala va garantez ca incepe sa miroasa a ars
itz garantez ca am lucrat cu blituri care pocneau in full charge pina se duceau bateriile si nu aveau nici pe dracu. metz le zice.
Old 19-01-2011, 23:49
the rookie the rookie is offline
Senior member

corect!!! de la Mecablitz, alea cu cotor cilindric, incoace... si auzi nea laurentiu, eu cind spun ca gripurile astea n-au nimic semnificativ in ele si-s doar niste copai pentru acumulatori, stiu ce zic, ca nu doar unul am facut bucatele... cel putin alea de la Nikon, daca au alte aiureli, au baterii separate... afirmatia pe care ai auzit-o cu doua acumulatoare in paralel nu duc cit suma a doua separate e tipica de vinzator de brasoave... de ce adica? s-a schimbat brusc legea lu Ohm la f64??? au venit cu alta pentru pozarii de nunta? si inca o treaba... de ce crezi ca un aparat foto are limitator de tensiune si un blitz nu? blitzurile se pot pirli din cauza solicitarii termice, tocmai de aia astea mai noi (SB900) au o functie de oprire in caz de infierbintare inaintata... da nu te obliga nimeni sa le mulgi la capacitate maxima... eu le ulilizez la 1/16 fara sa ma opresc mai devreme de 30 de cadre... cite folosesc din ele, e alta intrebare... probabil nici unul, sau unul la trei patru rafale... magic!

uitati aici un alt thread de ageamii: http://strobist.blogspot.com/2010/01...ning-fast.html
Reply With Quote
Old 19-01-2011, 23:55
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by the rookie View Post
corect!!! de la Mecablitz, alea cu cotor, incoace
da da da, ciocanele: mz70 si 76. cu sensor de temperatura si racitor incorporat
Old 20-01-2011, 10:22
mihailo mihailo is offline
Senior member

Hm! Daca deja au aparut blituri cu termometru si racitor, cat de curand o sa apara si d-alea cu locas special pentru incalzit ceasca de ceai sau pentru racit paharul cu bere. Misto!
Da, aia de pe "strobist" sunt bagabonti rau de tot, ii vizitez si eu din cand in cand.
Reply With Quote
Old 21-01-2011, 16:41
laurentiu's Avatar
laurentiu laurentiu is offline
Junior member

ptru the rookie chiar nu postez de dragul de a posta ,doar incerc sa ajut daca pot.Eu am afirmat ca gripurile nu sunt numai simple suporturi de acumulatori si ca au in ele o sumedenie de piese care si ele consuma (daca e cineva interesat pot sa fac fotografii cu doua modele de grip canon ,la partea electronica)iar afiramtia mea ca doi acumulatori de aparat foto folositi separat fara grip tin mai multe declanseri decat aceiasi acumulatori pusi in grip e bazata pe experienta nu pe ,,brasoave,, si apropo....nu sunt motate in paralel daca te uiti putin la schema electrica ...sunt in serie...si vorbesc de Canon pentru ca asta erea intrebarea.
-referitor la blitz nikon din cate stiu eu chiar nu are limitator de tensiune ,parca am vazut eu un capac in care se putea monta inca un acumulator (deci 5) sau daca suporta pana la 8 v si daca poti sa-i dai constant si 2,5A ala se va incarca foarte repede full si daca nu e ultimul model de la nikon ,care am inteles ca are protectie termica si radiator pe lampa,o sa se arda ceva pe acolo dupa primele 10 declaseri full,sau macar o sa inceapa sa topeasca ....pe,, thread de ageamii,, ala declanseaza de 6 ori la 1/1...si blitzul se incarca la 2-3 sec 'dupa parerea mea daca dai cu 1/16 rafala la cat te tine aparatul (8 pe sec la mine ) cam tot acolo iesi la temperatura
ptru piticu...si eu am 3 buc de Metz (1ct45 si 2 CL45) si lucrez cu metz din 90 dar nici acela nu rezista cu extrapack la 10 de declaseri 1/1 ...nu zic ca se arde dar ...pute nene si daca se arde cam greu cu lampile
si legat de acumulatori NI Zn chiar sunt curios daca merg incarcati cu incarcatoare de acumultori Ni MH si daca sunt mai multe persoane care au incercat asta sa posteze ca nu strica sa stim (sa nu mai zic ca mi-e lehamite sa mai cumpa inca un incarcator)
Reply With Quote
Old 21-01-2011, 16:47
the rookie the rookie is offline
Senior member

bine laurentiu, sint in serie, cum zici tu... numai bine.
Reply With Quote
Old 22-01-2011, 13:24
mihailo mihailo is offline
Senior member

In serie?! Interesant! Asta inseamna ca aparatul lucreaza pana la 14,8 volti? Daca nu, trebuie sa existe p-acolo, prin electronica lui un stabilizator de tensiune iar asta inseamna disipare de caldura, recte un consum inutil si atunci care ar fi merchezul utilizarii a doi acumulatori?
Reply With Quote
Old 22-01-2011, 14:36
laurentiu's Avatar
laurentiu laurentiu is offline
Junior member

si eu am fost uimit dupa ce am desfacut primul grip acum vreo 4 ani pentru ca merge si cu un singur acumulator in el si nu intelegeam cum ....acei acumulatori de aparat au minim 3 contacte un + un - si ,,bsi,, practic este o rezistenta montata in acumulator de la 10 la 47 Kohmi legata la + rolul ei este de a sesiza aparatul cand acumulatorul este ,,consumat ,,(prin caderea de tensiune pe rezistenta se face difernta) La grip cand bagi un singur acumulator sau amandoua nu se iau decat bornele de + si - si stabilizeaza tensiunea la iesire acel circuit de aici si consumul....
in acelasi grip in care intra doi acumulatori de 7,2 v ,deci total 14,4 intra si 6 baterii AA de 1,5,deci 9v si sania aia nu are decat + si - cum poate sa stie cand sunt ,,consumati,, ... trageti si voi concluzia
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules