Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Cumparari
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-05-2010, 22:21
Daniela Toma's Avatar
Daniela Toma Daniela Toma is offline
Senior member

Cumpar Acumulator pentru Nikon

Are cineva de vanzare acumulator tip EN-EL3e pentru Nikon D300/D700?

Multumesc.
Dana
Reply With Quote

Old 13-05-2010, 09:32
BZChi7d BZChi7d is offline
Junior member

Acumulator Li-ion tip EN-EL3E pt Nikon D80/D90/D300 (PL136G.855)1620mAh 84,00 lei (include TVA)

la f64.

nu e bun ?
Reply With Quote
Old 13-05-2010, 10:28
Daniela Toma's Avatar
Daniela Toma Daniela Toma is offline
Senior member

e foarte bun , dar ieri cand am sunat la ei nu aveau pe stoc.
Reply With Quote
Old 13-05-2010, 12:58
rudi's Avatar
rudi rudi is online now
Senior member

La "Fotohobbyshop" pe Covaci gasesti acumulator original la 154 lei, cel compatibil si mai ieftin le lipseste si lor.
Reply With Quote
Old 27-07-2010, 14:57
emilclick's Avatar
emilclick emilclick is offline
Junior member

Acumulator replace

Am un D80 din 2008 si un D300 din 2009.
Cand am cumparat D80, primul meu DSLR, eram deosebit de incantat si entuziasmat asa ca la fiecare sedinta de foto in parc sau pe strada, sau marog oriunde, trageam peste mia de cadre din ratiunea simpla ca voi alege cele mai bune cadre acasa in liniste.
Normal ca in aceasta situatie ajungeam cu acumulatorul la limita, cam 1200-1400 de cadre.
In aceasta situatie am ajuns repede la concluzia ca-mi trbue al doilea acumulator, de rezerva.
Zis si facut, m-am prezentat la F64 sa-mi iau un acumulator de rezerva.
Vanzatorul de la acumulatori m-a incurajat sa iau unul replace, ca nu are rost sa platesc dublu pentru aceiasi treaba, ba chiat mai mult cel replace are 1600 mAh, fata de 1500 mAh cel original. Asa ca am cumparat un replace.
Pentru inceput nu am sesizat nici o problema si eram fericit ca aveam un acumulator de rezerva, cu toate ca, cinstit sa fiu, nu am avut niciodata ocazia sa-l folosesc ca rezerva, pentru ca primul acumulator imi acoperea necesarul unei runde. Dar in acelasi timp trebuie sa va spun ca niciodata de atunci nu am mai avut teama ca mi se termina acumulatorul. Niciodata nu am mai privit cu teama si ingrijorare la contor sa vad cate cadre am tras, sa fac calcule cate voi mai putea trage.
Am folosit pe rand cei doi acumulatori si am observat dupa un timp ca parca cel replace se duce ceva mai repede. Mai tarziu am observat ca de fapt se duce mult mai repede si nici nu indica corect in meniu numarul de cadre de la ultima incarcare. Mai precis nu se seteaza la zero atunci cand este reincarcat si merge in continuare. Un alt aspect neplacut la replace este ca indicatorul de stare a incarcarii, atat cel de pe displaiul de control cu cinci segmente, cat si cel din meniu care arata in procente starea lui, indica pentru inceput 100% incarcat, sta asa o bucata buna de vrema , chiar pina la 400-500 de cadre dupa care incepe sa coboare repede, chiar prea repede. Intri in panica cand vezi cum se duce repede sub 50%. Una peste alta tine cam 50-55% fata de cel original.
Mai mult, ulterior cand mi-am luat D300, am constatat ca pe D300 nu prea vrea sa mearga. Se pare ca D300 nu-l vede pentru ca are numai doua contacte in loc de trei ca cel original. Vreau sa va spun ca cu acumulatorul original pe D300 am tras si peste 1800 de cadre, cei drept fara blitz si fara displai, doar cel mult 10-20 de cadre. Mai sunt si alte aspecte negative legate de acumulatorul replace, dar si asa m-am intins cam mult. Era o problema care ma rodea si nu as vrea ca si altii sa pateasca la fel.
Asa ca nu va zgarciti la acumulatori originali, chiar daca au pretul dublu, doar daca situatia nu are alta rezolvare, dar in timp economia facuta cu acumulatorul replace va va aduce suparari care sar putea sa fie cu mult mai mari decat efotul de lua unul original.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules