Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 15-01-2012, 10:24
cammora cammora is offline
Member

Intrebare : Tamron 28 -75 / 2.8

Buna ziua tuturor. As vrea sa imi cumpar acest obiectiv

http://www.f64.ro/obiectiv-tamron-af...-if-nikon.html

si as dori , daca il cunoasteti , sa-mi spuneti si mie parerea voastra vis-a -vis de el . Vreau sa-l foloses la portret si still-life.

Va multumesc ! Zile frumoase va doresc...
Reply With Quote

Old 15-01-2012, 10:41
Mara S Mara S is offline
Member

Eu nu l-am folosit pe acesta, dar daca nu ai full frame eu ti-as recomanda mai curand Tamron 17-50 f2.8 (varianta fara stabilizare). Il am si este un obiectiv extraordinar din toate punctele de vedere, sharp, constructie buna, focus precis. Nu l-as inlocui cu niciun alt obiectiv la fotografiile de studio. Singurul minus este autofocusul zgomotos, dar m-am obisnuit cu el.
E drept ca eu am Canon, dar presupun ca e valabil si la Nikon.

http://www.f64.ro/obiectiv-tamron-af...tru-nikon.html
Reply With Quote
Old 15-01-2012, 14:58
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Cum zicea si Mara mai sus - 28-70 pe APS-C devine cam 42-105 ceea ce pare neobisnuit. Pentru portret si still life e potrivit f bine. E una din cele mai bune sticle pe care le-a facut Tamron. Cam greutz fizic, arata constructia din tuburi de bronz si lentile de sticla. La lucru se prezinta f bine.
L-am folosit odata pe niste campuri in Canada si mi-a placut.
Cel mai bine ar fi sa-l iei la o sedinta foto si sa te dai cu el, sa vezi cum iti vine la nevoile ce le ai si mai ales, la conditiile fizice pe care le ai.
Desigur, un 17-50 e mai versatil (o lentila excelenta altminteri) dar poate ai un pret bun la 28-70 si daca se potriveste la ce vrei tu sa faci atunci e o investitie de luat in seama.
Reply With Quote
Old 15-01-2012, 17:28
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Prietene, eu am avut un astfel de obiectiv si am fost foarte multumit de el. Pusesem si eu o intrebare aici pe forum ce obiectiv sa-mi iau si Florin Constantinescu mi l-a recomandat cu caldura. Spre deosebire de cel 17-50 care e, intr-adevar, o sticla foarte reusita si ea, dar care e facuta pentru DX, asta, 28-75, este pentru FX, deci full format si pus pe un senzor mai mic se elimina aberatiile marginale. Ca destinatie de folosire eu zic ca e mai potrivit pentru ceea ce vrei sa faci. Singurul punct mai slab l-am constatat la primele capturi: la diafragma 2,8 nu focaliza cu precizie, era suficient sa inchid la 3,5 si treaba se rezolva. Daca se facea focus manual la diafragma asta nu mai erau probleme. Am cercetat, dupa aceea la magazin, inca 3 sau 4 obiective si toate prezentau aceeasi problema.
Reply With Quote
Old 15-01-2012, 19:12
@rmand @rmand is offline
Member

seara buna tuturor !

am acest obiectiv cam de 5-6 luni si nu am avut probleme deloc cu el ! este cumparat sh si era aproape nou. pret f bun !
stiam ca un anumit lot de obiective avea probleme cu focalizarea la f maxim. dar nu seria mea !
daca e bun pe full sensor sigur va fi f bun si pe crop sensor !
este f bun la f4 dar merge bine si la 2,8 !
per total il recomand ! cam scump nou !!!!
il folosesc pe dx. peste un timp cred ca am sa-l pun si pe fx !

o seara buna !

@rmand
Reply With Quote
Old 16-01-2012, 12:41
cammora cammora is offline
Member

Va multumesc pentru raspunsuri si sugestii .
Din pacate ,aici in zona in care locuiesc , nu exista nici un magazin unde as putea sa-l iau ,sa-l simt in mina ,sa ma joc putin cu el . Asta cu cropul pe DX stiam insa nu e nici o problema. Acum citeva zile mi-a imprumutat un prieten obiectivul lui 24-70 /2.8 de la Nikon si am fost fascinat pur si simplu Neavind asa purcoi de bani am cautat si singurul care se apropie - un frate mai mic - era Tamronul asta .
Camera unde vreau sa-l folosesc are 5 m lungime , un 17-50 ar fi cam scurt . E si el pe lista de la inceput insa nehotarirea mea iar imi joaca feste .
Intr-adevar @rmand e cam scump nou pentru noi ,cei fara pretentii , amatorii 110% , dar exista riscul sa te ,,intepi'' daca iei unul sh....
In fine am 2 sapt sa ma hotarasc ! Inca o data multumiri tuturor !
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules