Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-11-2009, 23:39
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

11

12

13

14

15

16

Last edited by Florian Raducanu; 11-11-2009 at 22:37..
Reply With Quote
Old 09-11-2009, 23:41
Senior member

17

18

19

20

21

22

23

24

25

Last edited by Florian Raducanu; 11-11-2009 at 22:36..
Reply With Quote
Old 09-11-2009, 23:45
Senior member

26

27

Last edited by Florian Raducanu; 11-11-2009 at 22:35..
Reply With Quote
Old 10-11-2009, 06:46
Ildicam's Avatar
Ildicam Ildicam is offline
Member

@decebal: nu se putea altfel! prietenul l-a nevoie se cunoaste...si...la bucurie e mereu prezent!
@Florian: super, multumiri!
Reply With Quote
Old 10-11-2009, 12:05
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Salut cu multa bucurie initiativa.
Foarte bune multe din imaginile din seriile de mai sus.
Felicitari tuturor.
Reply With Quote
Old 10-11-2009, 20:43
jordache.l's Avatar
jordache.l jordache.l is offline
Senior member

felicitari si de la mine..m-a cam incurcat vizual barba lu` nea mihailo..da pana la urma am vazut..cateva titluri de carte..sper ca ati avut un timp bun..alaturi de ceai..
Old 11-11-2009, 16:33
ileana_bt's Avatar
ileana_bt ileana_bt is offline
Senior member

Ma alatur si eu...ma bucur pentru voi si imi pare rau ca n-am reusit sa ajung.

Last edited by ileana_bt; 12-11-2009 at 12:36..
Reply With Quote
Old 11-11-2009, 17:41
mihailo mihailo is offline
Senior member

Da, fara pea multe vorbe si fara sa intram in polemica, s-ar putea sa ai dreptate. Drept pentru care am si sters-o.
Dar am senzatia ca altul este adevaratul motiv al vehementei celor spuse de tine. Ar mai trebui sa sterg ceva?
Si nu, nu ma supar.

Last edited by mihailo; 11-11-2009 at 18:29..
Reply With Quote
Old 11-11-2009, 22:07
lusio
Guest

va multumesc si eu pentru vorbe bune si aprecieri!

Last edited by lusio; 12-11-2009 at 15:38..
Reply With Quote
Old 11-11-2009, 22:55
mihailo mihailo is offline
Senior member

Am spus ca nu vreau sa polemizez. Sau, cel putin, nu aici. Tread-ul asta avea initial o cu totul alta destinatie. Cred ca ar fi frumos si de bun-simt ca sa-i pastram menirea si sa nu o deturnam. Cel putin de catre noi, cei opt.
Gust amar, Bogdan. Amar gust!
Reply With Quote
Old 12-11-2009, 09:28
apopida's Avatar
apopida apopida is offline
Senior member

comentariul precedent nu-si mai are rostul avand in vedere ca cei 2 colegi ai mei si-au modificat la randul lor atitudinea, asa ca zic si eu multumim tuturor de vizite si urari!

Last edited by apopida; 12-11-2009 at 20:37..
Reply With Quote
Old 12-11-2009, 10:30
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Senior member

De acord cu Adi, atunci cand spune ca topicul trebuie sa fie despre un eveniment frumos...

Opt. Mai putini decat degetele de la doua maini... Toti pasionati de fotografie, chiar daca au alte "meserii de baza". De toate varstele - de la studenti, pana la aproape pensionari. Firi si temperamente diferite. Adunati laolalta de o pasiune si de un forum foto online...Pastrand numai conotatiile pozitive, "Sapte baieti si-o strengarita" se poate spune... Un film din '67- eu inca nu ma nascusem pe-atunci... unul dintre cei opt era in floarea varstei, in acei ani...

Sapte baieti au tot croit planuri, timp de luni de zile, pe langa cate-o bere, din cand in cand. Au avut norocul sa o coopteze pe colega lor intru fotografie si totul s-a concretizat in scurt timp. Fiecare, dupa puteri si timpul liber, si-a adus contributia la o expozitie (intre doua cursuri, doua intalniri de afaceri, doua "ture" de 12 ore sau mai-stiu-eu-ce). O mica expozitie ce s-a intamplat, pana la urma, intr-un spatiu destinat relaxarii.

Tema?... nici macar nu-i tema... Generala, astfel incat sa-i cuprinda pe toti: "De langa noi". Momente, locuri, oameni, trairi, evenimente si altele... De langa noi... Cei si cele pe care suntem prea grabiti sa le cautam sau sa le vedem sau cele pe care le vedem si le uitam repede... Opt oameni, pasionati de fotografie, incearca sa va arate ce au "memorat" . Ei spera ca macar unele dintre cele atarnate pe pereti sa va prilejuiasca o aducere aminte sau o reactie, poate o lacrima.

Exista un loc (sunt mai multe, dar am eu un interes sa va vorbesc despre acesta), in acest oras nebun si grabit, unde chiar te poti relaxa. Iar daca va spun ca e in buricul Bucurestiului, pare si mai neverosimil. Cu toate acestea, exista! Un loc unde poti bea un ceai bun (daca reusesti sa alegi din zecile de variante) sau o cafea buna, un loc in care poti asculta muzica lina si unde poti privi fotografiile de pe pereti. In cazul nostru, pentru un timp, fotografii expuse de cei opt de mai sus. O mica expozitie eclectica, fara nume "mari", care a luat nastere din bucuria de a imparti ceva cu ceilalti. O mica expozitie care, tocmai prin faptul ca nu are o tema anume, spera sa atraga oameni ce pot vibra in moduri diferite. Cum sunt toti cei de langa noi. O expozitie in care s-a pus suflet, o expozitie care s-a organizat cu zambetul pe buze, o expozitie in care ultima fotografie a fost atarnata pe perete cu cateva minute inainte de vernisaj... De veti vizita-o, sigur va veti da seama care a fost ultima fotografie atarnata!

Artisti celebri, locuri cu povesti sau doar locuri frumoase, chipuri de oameni, minuni (efemere sau nu) ale naturii, creatii ale omului, intamplari, oameni muncind si multe altele... "De langa noi" acomodeaza generos pareri diferite ale unor oameni care vad lumea in felul lor, iar uneori o privesc prin lentilele camerelor foto si, din cand in cand, apasa pe declansator.

Niste nopti lungi, dupa orele de serviciu. Zile sau ore de "fara plata" pentru cele cateva intalniri. Vizionarea spatiului. Unii au mers la printare. Altii la caserare. Telefoane, SMS -uri, e-mailuri, deplasari. Aranjarea fotografiilor pe pereti. Aici ar fi mai multe de spus... Cei harnici au venit devreme, pe la zece. Unii au venit de departe, din alte orase. Unii si-au luat zi libera, de la serviciu. Altii n-au putut sa-si ia zi libera si au aparut mai tarziu. Unul s-a urcat pe scara (era cel mai tanar). Ceilalti l-au ajutat, cum au putut. Veselie. Plans de sugari (in sala alaturata se desfasura o conferinta pentru proaspete mamici). Ba chiar schimbat de scutec, in sala noastra - o fetita cu ochi albastri. Zambete. Covrigi Brasov, cu mac sau cu susan.

"Arata bine, pe pereti, mie mi-era teama ca vor fi prea inghesuite...
Aoleu, n-avem afisul! Ma duc sa-l printez!
Nu mai termina odata conferinta cei de dincolo?!
Nu mai avem guta! Ati innebunit?! Ati consumat 150 metri?! Nu-i nimic, innadim, stiu un nod pescaresc.
Gata, in sfarsit, au terminat conferinta! Ia scara, repede!
Sa punem etichetele! Atentie, sa nu le gresim!
Gata, le-am agatat si pe ultimele 5! Asta, ultima, nu-i deloc la nivel cu celelalte! Asta e, nu mai avem guta, mai sunt 4 minute pana la sase..."

Vernisajul. La 18:00, conform programului. Relaxat. Prieteni, amici, cunoscuti, vizitatori. Un ceai usor, de seara, fara teina. "Bun si pentru copii" - ne asigura gazdele. Chiar sunt si copii � ai expozantilor si ai vizitatorilor. Discutii. Rasete. Poze. Blitz-uri. Turta dulce. Glume. Impresii.

Un prim pas, pentru unii dintre cei opt. O "iesire in lume" pentru ei toti. Un fel de "asta sunt, asta imi place, asta fac". In asteptarea unui verdict, a unei pareri sau a unui gand. De la voi, cei care alegeti sa le vizitati expozitia. La "Serendipity", pe Dumbrava Rosie, pe langa Bulandra-Icoanei. Daca nu-l stiti, gasiti locul pe internet. Noi va asteptam, chiar daca nu suntem acolo minut de minut. Suntem prezenti, cat de putin, in fiecare dintre fotografiile expuse. Ele ne reprezinta, iar voua va arata cate putin din fiecare dintre noi: Dana, Bogdan G., Bogdan L., Mihai, Adi, Florian, Stefan si Decebal. Cei opt. Va asteptam sa vedeti cate ceva din lumea de langa noi prin ochii nostri!

Cam aceasta ne-am dorit sa fie si despre asta este vorba acolo. Dincolo de greseli omenesti, de orgolii si de reactii emotionale...
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules