Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 25-11-2006, 20:17
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Discutie generala

Vreau sa pun in discutie ce a zis Anca Maria intr-un alt subiect, deoarece ma gandesc si eu de aproape un an la asta: "...e de remarcat ca pozele furate se detaseaza net de ceea ce e autohton sa-i zicem. de ce? sint in studiu...incerc sa-mi dau seama ce deosebeste atit de mult pozele de pe site-urile romanesti de cele straine."

Prin ce se deosebeste ce se face afara de fotografia din Romania? Aceasta e intrebarea.

Ghidandu-ma dupa numarul de suspiciosi, as zice ca-s destui cei care sesizeaza ceva.
Reply With Quote

Old 25-11-2006, 20:46
anarhistu anarhistu is offline
Junior member

Si cam ce ar sesiza?

Eu am sesizat urmatoarele:

La noi se pune mult prea mult accent pe forumuri si pe site-uri pe tehnica.La fiecare poza apare 1-2-3 care intreaba ce obiectiv, ce aparat, etc.Dupa aia mai si comenteaza ca ala e noisy si ca 18-55 nu e bun, samd....dar asta nu face neaparat o diferenta intre poze, ci pur si simplu o diferenta de atitudine legata de fotografie.Simpla impresie ca trebuie sa ai ce are si celalalt , care apare de multe ori, si este chiar incurajata de multe ori, impiedica intr-un fel creativitatea si impresia de libertate.

Pe de alta parte, e diferita atitudinea oamenilor, si asta se vede foarte mult, la pozele cu oameni de pe strada, la pozele din locuri publice.Nu de putine ori s-a urlat la mine ca aveam aparatul, nu de putine ori am fost refuzat sau chiar injosit cand am dorit sa fac o poza si am cerut voie, preferand aceasta varianta in loc de cea cu "faci poza si daca urla fugi....".Ramasitele de pe vremuri ne fac sa ne fie frica de poze, probabil.....

Despre cat si cum se editeaza nu prea sunt in masura sa discut, pentru ca nu am vazut decat patru-cinci meniuri in photoshop pana acum:resize,crop,mai rar channel mixer,si filtrul DigitalGem.....

Inca o diferenta extrema care am vazut-o la noi fata de straini e o anumita rusine de a comenta/discuta pe marginea pozelor.Pe foarte putine site-uri se comenteaza mai mult decat un "+" sau "imi place" sau "e interesanta...".

Altcineva?....
Reply With Quote
Old 25-11-2006, 20:53
mihaicolibaba's Avatar
mihaicolibaba mihaicolibaba is offline
Member

Nu stiu altii cum sint, dar mie timpul nu imi permite sa studiez mai mult fotografia din alte parti ale lumii... si cred ca si altii sint in aceeasi situatie. Poate de asta, nu prea seamana. Nu e neaparat un lucru rau.
Old 25-11-2006, 20:58
Anca Maria Anca Maria is offline
Member

Unhappy noi sintem romani

Pe nici un site strain n-am intilnit ca cineva sa jigneasca pe altcineva, asa cum se intimpla pe la noi. Nu doar aici, pe galeria foto. Imi pare rau ca trebuie sa va spun asta, dar cultura si buna crestere fac si ele parte din structura unui fotograf adevarat.
Nu ma mai intind cu subiectul, ca nu are rost. Astept doar sa aflu ca ati mai descoperit cel putin pe cineva care fura poze de prin lumea larga a netului si se da mare cu ele. Nu e jenant, e pueril. Si, din pacate, ne caracterizeaza. Majoritatea romanilor asa trec prin viata, furind de ici, de colo. Nu ca mi-ar fi rusine ca-s roman, dar devine mult prea evident ca ceva nu e in ordine.
Reply With Quote
Old 25-11-2006, 21:17
marius marius is offline
Senior member

Quote:
Pe nici un site strain n-am intilnit ca cineva sa jigneasca pe altcineva, asa cum se intimpla pe la noi.
Oh, ba da. Se jignesc si pe alte site-uri. Cand spun asta ma gandesc in primul rand la fotocommunity.de, deci germania. Marea parte a jignirilor izbucnesc pe seama razboiului digital/analog.
Old 25-11-2006, 22:31
Junior member

Offtopic: si pe seama Canon versus nikon )

Cat despre furatul de poze, asta e mentalitatea romanului, asa a fost invatat de cand e mic.Culmea e ca el nu castiga nimica din asa.

Am vazut si cealalta parte a furtului , care m-a deranjat destul de tare.Cativa colegi au mers si au tras niste cadre in Cluj la Calvaria , au facut ceva deosebit de ce se face de obicei pe acolo, cu lumini and shit, nu prea conteaza.Ideea e ca dupa cateva zile apare pe deviantart la cineva aceasi poza bazata exact pe ideea respectiva.Nu era poza lor, era o poza facuta de unul care vazuse ce au facut si a zis "Si eu vreau!!!!".Inteleg, perfectionezi, mai castigi tehnica, inteleg ca meseria se fura, dar de aici pana la a posta pe net o poza care nu e a ta, fie ca idee,fie ca realizare, e o cale lunga care bate spre nesimtire.

Daca la pozele furate va referiti cand spuneti ca sunt diferente, mai bine v-ati gandi ca unii stiu ce sa fure...
Reply With Quote
Old 26-11-2006, 01:09
coolcatdesign's Avatar
coolcatdesign coolcatdesign is offline
Senior member

mie mi se pare ciudat in primul rand ca se pune foarte mult accent pe titlurile fotografiilor. daca ar fi dupa mine le-as numerota 1, 2 ,3 samd. prea multe comentarii pe tema asta si sunt persoane care fac o legatura prea stransa intre fotografie, titlul si aprecierea fatza de aceasta. in alta ordine de idei mi se pare normal sa intrebi despre tehnica, detalii despre obiective, focale samd. la urma urmei trebuie sa invatam unii de la altii nu? si mai important este ca atunci cand iti cumperi o camera nu iti permiti sa faci ca afara - o iei o tii in teste si daca nu iti convine o schimbi. se stie ca relatia romanului cu sculele lui e foarte stransa. eu unul tin la camere si la aparatura ca la ochii din cap pt ca la noi totul face "o avere"!
in schimb se spune ca afara se axeaza mai mult pe expus si mai putin pe dileme si discutii. nu este deloc asa. afara se comunica la fel de mult ca si aici. cel putin asa am constatat eu, cat despre injuraturi - e in natura firii noastre de roman - suntem latini la origine nu? plus de asta e cazul sa terminati cu subestimarea romanilor, ca fura ca injura, etc. se practica peste tot dar este mai usor sa ii arati cu degetul pe ai nostri decat sa te uiti bine si la vecini.
referitor la valoarea artistica a fotografiilor romanesti - eu cred ca ne situam pe aceelasi nivel cu cel de afara. un ultim exemplu ar fi Alin Popescu - anul acesta a castigat prima editie a concursului de fotografie pt amatori Microsoft - Future Pro Photographer cu fotografia "Slalom" o piesa superba dintr-o serie uimitoare (pe care de altfel o puteti admira in Photomagazine de luna aceasta". Sa nu mai mentionez premiul de 25000$?
Asa ca eu personal cred ca nu ar fi cazul sa discutam de valoarea fotografie romanesti ci de tendintele pe plan local, de originalitate si de directia pe care ar trebui sa ne indreptam...
Old 26-11-2006, 01:16
coolcatdesign's Avatar
Senior member

ah si referitor la faza ca nu stiu cine a facut nu stiu ce tip de poze si s-au inspirat si altii si au facut ceva asemanator... mmm mi se pare o chestie aiurea sa acuzi oameni ca s-au apucat de copiat. se pare ca putini sunt cei ce inteleg ca nimic, dar absolut nimic nu este 100% original pe pamant. ficare lucru are o particica inspirata din altceva. atat timp cat cineva te copiaza dar o face prost este OK pt unii pt ca deh au deasupra cui sa fie, dar in momentul in care acel cineva devine mai bun decat ei se bashica rau si cad pe panta asta... deh nu mai sunt ei nr.1. Eu unul ma bucur de cate ori vad ca cineva pleaca de sub nivelul meu si ma depaseste. Asta ma mentine in forma de fapt... competitia! Daca tu faci aceelasi lucru pe care il fac si eu, dar mult mai bine decat mine inseamna ca problema este la mine nu?
Old 26-11-2006, 02:37
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by coolcatdesign View Post
se pare ca putini sunt cei ce inteleg ca nimic, dar absolut nimic nu este 100% original pe pamant. ficare lucru are o particica inspirata din altceva.
sunt cu totul de acord....despre jigniri...sunt destule si pe forumurile de afara,cred ca si ele isi au rolul lor, dar e altceva cand le foloseste fara nici un motiv....

de ce e diferita fotografia romanesca? pentru ca si Romania e diferita(in ambele sensuri).....
Old 26-11-2006, 07:36
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by coolcatdesign View Post
referitor la valoarea artistica a fotografiilor romanesti - eu cred ca ne situam pe aceelasi nivel cu cel de afara. un ultim exemplu ar fi Alin Popescu - anul acesta a castigat prima editie a concursului de fotografie pt amatori Microsoft - Future Pro Photographer cu fotografia "Slalom" o piesa superba dintr-o serie uimitoare (pe care de altfel o puteti admira in Photomagazine de luna aceasta".
poza care a aparut in pm de luna asta nu este cea care a cistigat premiul
(cer scuze pt offtopic)
Old 26-11-2006, 08:34
coolcatdesign's Avatar
Senior member

oups! ceva undeva pute si nu sunt sosetele mele.... a se vedea photomagazine nr 16 / iulie august 2006 pagina 10 si photomagazine nr 19 noiembrie 2006 pagina 97. chiar ma pune pe ganduri si o sa sap mai adanc sa vad despre ce e vb. m-am uitat atent e una si aceeasi fotografie doar ca e cropuita! Sau Alin Popescu este aceeasi persoana cu Alex Axon?
Old 26-11-2006, 08:42
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

nu, nu este una si aceeasi persoana.
http://www.photomagazine.ro/forum/viewtopic.php?t=693
Old 26-11-2006, 08:46
coolcatdesign's Avatar
Senior member

tocmai ce vazusem diferentele din fotografii - le-am cautat pe sit si apoi mi-a picat si fisa. multumesc fain pt link. ma speriasem mai ales cu discutiile din ultima vreme pe tema copyrightului. bine ca e asa! pfiu drace am ravasit toate revistele prin camera! ))
Old 26-11-2006, 08:47
Junior member

piticu, nu prea conteaza daca a fost sau nu poza publicata, la fel cum mi s-a parut inutila si discutia aparuta pe BOG legata de asemanarea pozei lui cu poza nujtiucui care a mai fost acolo.....deloc important.

Important este ca a castigat.

Si la fel ca si el, mai avem destui artisti romani cu renume dincolo, avem admini pe deviantart, avem multi care au avut daily deviations, am vazut photographs of the week pe photo.net, apoi am vazut expo Andrei Pandele la Paris, am vazut la un moment dat si un photo of the day pe kodak.com , dar nu mai tin minte autorul........

Oricum, ideea e ca se poate, si se face, fotografie si la noi, doar ca anumite "evenimente" care innegresc fata site-urilor din .ro sunt privite cu mult mai mult interes decat partile bune.

PS:Legat de titlu, mi se pare normal ca o fotografie buna sa aiba un titlu bun si o descriere pe masura.Problema aici este ca titlul si descrierea pot influenta viziunea celorlalti asupra fotografiei respective.Cu toate astea, cand vad la concursuri poze fara titlu am senzatia ca viziunea artistului asupra momentului este cumva....incompleta. Poate e doar parerea mea....
Reply With Quote
Old 26-11-2006, 09:02
marius marius is offline
Senior member

E ciudat, dar de regula recunosc si eu "genul" romanesc atunci cand privesc niste fotografii. Am spus de regula ... .
Asta nu pt. ca fotografiile sunt mai slabe ca si restul lumii. De ce? Nu stiu, mai trebuie sa meditez si eu ca si Anca Maria
Este poate de comparat ca si atunci cand merg aici prin oras sau undeva intr-un loc turistic si vad niste persoane care dupa parerea mea sunt romani si am dreptate. Asta bineinteles fara sa le vad nr. de la masina sau sa aud ce vorbesc.
Cred ca tara in care te-ai nascut lasa o amprenta de nesters in fiecare, amprenta ce poate fi observabila atunci cand ne exprimam (metode diferite de eprimare - aici arta).

Posibil ca spun numai prostii ... nu demult ma sculasem, sunt inca adormit

P.S. Despre titlu ... cred ca orice pictura are si ea un titlu semnificativ, sau?

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules