Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 26-11-2006, 12:33
scata scata is offline
Member

....poate un psiholog ne poate explica si sa ne faca sa intelegem de ce un romanas fura o fotografie din galeria cuiva si are curaju sa o prezinte in galeria lui.Se fura si afara, stati linistiti... dar nu cred ca sa mai vazut ca la noi sa se incurajeze plagiatul. Ceea ce mi-am dat eu seama este ca suntem un popor foarte ciudat.Si afara au uscaturile lor dar oricum au o educatie sa aprecieze cum trebuie munca celui care abea a inceput sau munca celui care face acest lucru de o viatza.
Am poze postate pe multe siteuri de-afara si declar cu o oarecare amaraciune ca am parte de mai mult feedback pozitiv de-afara fata de aici.La noi se va gasi unu sa iti taie elanul cu vreo replica sau cu un comentariu de baiat "destep" de te face sa ajungi sa-ti urasti propia creatie si stil si sa nu mai postezi niciodata pe forumul, siteul respectiv.Chestia urata e ca ...daca da unul cu piatra sa nu te atepti sa vina cineva sa te ridice de jos...nu, sa te feresti ca o sa dea mai multi cu pietre.Si poate de-aici il face sa decurga la acest lucru, sa apeleze la creatile altora, ca sa razbeasca si el in acest curent, sa fie apreciat, iubit...El in mintea lui poate nu isi da seama ca va fi prins sau nu, dar pt el e important recunosterea pe moment ceea ce il va face sa supravietuiasca inca o zi.Esti puternic, supravietuiesti...nu esti puternic, vei fi exterminat.
Reply With Quote
Old 26-11-2006, 12:38
Anca Maria Anca Maria is offline
Member

Smile educatie

Scata, ai cam pus punctul pe i.
O sa ma bucur pentru cei care au puterea sa lupte, nu doar pentru ei insisi, ci si pentru ca Romania sa fie cunoscuta si pentru ceva bun in fotografie.
Succes luptatorilor.
Reply With Quote
Old 27-11-2006, 03:51
coolcatdesign's Avatar
coolcatdesign coolcatdesign is offline
Senior member

asa s-au nascut marii luptatori. din infrangeri. la lupta voinicii mei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Old 27-11-2006, 12:01
anarhistu anarhistu is offline
Junior member

Apropo de furat poze, de pe site-uri foto si folosit cum ne taie capul, am primit ieri un mesaj de la un neamt care suna cam asa:
Quote:
Hallo!

I got a private and non-commercial homepage on [link] on which I show pictures of various artists and photographers. I put the title, name of the artist and link to his/her homepage under every picture. My homepage is divided into a violet part that informs about me and a red part with galleries to certain topics.

May I show "Reaching the gods" and "In the open" in "Four Seasons: Winter" (of course with title, name and link)?

[link] -> Four Seasons -> Winter

Please say yes!
Deci , oameni buni, totusi se poate.De ce se poate la altii si la noi nu?
Aa, si am mai primit si alte cereri de genul , de la straini, se pare ca la ei exista simtul proprietatii mult mai bine dezvoltat decat la noi.....

Cat despre...
Quote:
Am poze postate pe multe siteuri de-afara si declar cu o oarecare amaraciune ca am parte de mai mult feedback pozitiv de-afara fata de aici.La noi se va gasi unu sa iti taie elanul cu vreo replica sau cu un comentariu de baiat "destep" de te face sa ajungi sa-ti urasti propia creatie si stil si sa nu mai postezi niciodata pe forumul, siteul respectiv.
Sunt si eu relativ de acord cu ceea ce ai spus, la inceput asa am facut si eu, dar dupa un timp mi-am dat seama ca de fapt nu conteaza asa de mult parerea celorlalti.
Si, adevarul e ca m-am saturat pana peste cap de comentarii de genul "Foarte buna" sau "Interesanta" sau "Nu imi place ca e cu prea mult noise" si alte si alte comentarii specifice care releva o viziune cat se poate de superficiala asupra unei lucrari, comentarii scrise in ideea "Hai sa scriu si io ceva acolo, ca poate vine cineva si la mine pe pagina ca vede ca am comentat".Stiu ca asta e un obicei enervant la noi, si decat asa ceva prefer sa nu primesc nici o apreciere.
Reply With Quote
Old 27-11-2006, 12:50
Anca Maria Anca Maria is offline
Member

Post buna crestere

Cerutul permisiunii tine de educatie. Si cum asta-i un capitol la care romanii stau cit se poate de prost, e normal ca pe aici nu se cere voie pentru nimic, nimanui. Sa nu sara iar cineva sa spuna sa nu-i mai hulim pe romani. Aveti curajul sa recunoasteti tarele pe care le avem. Putinii care mai au macar bun simt, daca de educatie n-au avut norocul sa aiba parte, prefera sa se retraga, decit sa se implice in polemici la care urmeaza sa primeasca raspunsuri sub forma de insulte. Eu sint o naiva si inca mai sper. Nu mult, pentru ca timpul meu nu mai e asa de mult ca al vostru, care sinteti tineri.
N-o sa progresam in nici un domeniu atita vreme cit n-o sa intelegem ca toate se leaga intre ele, incepind cu cei 7 ani de acasa, trecind prin acumularile calitative si cantitative pe care le dobindim, via studii+experienta de viata si culminind cu intelegerea faptului ca nimeni nu s-a nascut invatat, in speta fotograf. Ce se intimpla mai departe? Pai cine fura azi o poza, miine va fura ceva mai consistent. Cine insulta doar pentru ca cineva are alta opinie decit a lui...

ps. Si eu am cerut permisiunea cuiva de pe un site strain sa folosesc o fotografie si mi s-a raspuns prompt ca e o placere sa afle ca am apreciat-o si ca e de acord. Desigur, tonul face muzica. Pe la noi sint multe disonante.
Reply With Quote
Old 29-11-2006, 13:33
horhhe's Avatar
horhhe horhhe is offline
Member

de ce nu va duceti voi si discutati linistiti treburile astea pe situri specializate de "bun simt" si "etica". aici e un site pe care se expune arta. nu puseuri de bun simt. tnx.
Reply With Quote
Old 29-11-2006, 14:25
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

adica ce? "arta", "etica" si "bunul simt" se exclud reciproc?
Old 29-11-2006, 14:26
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Probabil ca nu am fost foarte explicita. Doream sa se discute aici despre faptul ca pozele furate de afara au un alt "aer" si se vede imediat ca nu-s autohtone. Pusesem acest subiect pe forumul Obiectiv tocmai pentru ca voiam sa se discute despre deosebiri/ asemanari in ceea ce priveste modul de abordare al subiectelor, iluminare, estetica, tendinte, etc la noi si afara. Sigur, exista 1-2 exceptii care au castigat cate un premiu, dar media fotografilor amatori de la noi unde se situeaza?
Am stat si m-am gandit. Daca vedeam undeva poza lui Alin si nu stiam care-i autorul, imediat m-as fi gandit ca e roman. In schimb la poza lui florinel http://www.galeriafoto.com/photos/sh...500/ppuser/920 as fi crezut ca e facuta de cineva de afara. Si iar au aparut intrebari: oare Alin a luat premiu pentru ca poza lui era altceva decat ce era juriul obisnuit sa vada? Oare florinel a luat premiu, tocmai pentru ca poza era ceea ce oamenii care au votat-o, erau obisnuiti sa vada? Dileme, dileme...

Numai despre ce voiam nu s-a discutat, de aici am tras concluzia ca nu s-a inteles ce am intrebat. Sau ca nu stiu sa ma exprim.

Last edited by rosana; 29-11-2006 at 14:31..
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules