Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 27-05-2009, 23:02
mihailo mihailo is offline
Senior member

Alooo...! Despre ce fel de macro vorbiti? Despre d-astea mai MACRO, asa?! Auliu, of! Neica Rudi, zau, nu credeam...

Last edited by mihailo; 27-05-2009 at 23:12..
Reply With Quote
Old 27-05-2009, 23:24
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Exista aici doua tipuri mari de subiecte si care presupun o abordare total diferita. Unul, cel mai usor, e cazul fericit in care obiectul NU se misca. Atunci daca-i musai, pui trepied, tii lumini suplimentare, oglizi ca rudi, sau parasolarul masinii cum am incercat eu, pui o diafragma de 15 si o sa-ti iasa ceva (daca nu se misca poti expune si-un ceas daca-i cazul). Celalalt caz e reprezentat de afurisitele astea de insecte care, fara urma de respect pentru munca, investitita si genunchii fotografului, se misca cand si cum vor ele ca le-a intrat democratia-n cap. Sigur poti sa omori animalul ca sa dovedesti lumii ca esti iubitor de natura si-atunci poti pune si trepied si chiar sa pozezi fluturi pe zapada.
Altfel diafragma inchisa te duce la niste timpi geologici (si poti eventual sa fotografiezi nepotii fluturelui incadrat initial) iar cea deschisa la DOF de 0,5 mm (asa ca trebuie sa mori tu ca sa nu te misti nici macar atat).
Sunt situatii distincte si deci probleme deosebite.
Reply With Quote
Old 27-05-2009, 23:28
ilacatus's Avatar
Senior member

Ma rog, mai exista si cazul propus de Mihailo (in timp ce-mi scriam eu panseurile) care insa nu necesita un obiectiv macro ci mai degraba un tele
Reply With Quote
Old 28-05-2009, 00:18
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

"nu necesita un obiectiv macro ci mai degraba un tele"
ilacatus
da-mi voie sa te corectez, mai degraba un ultrawide!
Old 28-05-2009, 16:38
ilacatus's Avatar
Senior member

In materie de echipament exista si un asa zis cap cu cremaliera:
http://www.f64.ro/det.php?id=326&pid=3192

Asta permite o pozitionare (si deci o focalizare foarte precisa) pentru DOF-urile minuscule necesare fotografiei de acest tip.

Mda...insa costa !
Reply With Quote
Old 28-05-2009, 20:02
Senior member

Nene Ioane, buna treaba scula asta, dar daca faci poze de gÓze, de exemplu, nu stiu cum te-ar ajuta. Cred ca ar fi buna doar in atelier/studio, pe teren ar fi cam incomoda si aproape inutilizabila. Si, inca, dispozitivul de mai sus ar fi bun daca ai lucra, mai ales, cu focusare manuala, lucru care, la unii dintre noi, este aproape imposibil. Chestie de vizor in special, prea mic la multe dintre camerele pe care ni le permitem, dar si din alte considerente. Si-apoi, pe praful asta de criza, peste banii astia multi mai pun inca atat si-mi iau un ciob macro specializat, la sh. Pana la urma asta conteaza cel mai mult. Eventual o umbrela caci la distanta asta asa de mica, orice adiere se confunda, pe planul senzorului, cu un ciclon.
O chestie d-asta mi-am construit, cu multi ani in urma, ajutat de o cunostinta frezor, atunci cand lucram pe analogic si cand in comert nu se prea gasea asa ceva.

Last edited by mihailo; 28-05-2009 at 20:13..
Reply With Quote
Old 28-05-2009, 20:59
ilacatus's Avatar
Senior member

Asa e nea Mihailo ... cand ai subiect in miscare nu stiu ce se poate face... nici macar trepiedul nu mi se pare util...ca pana-l misti p-ala si pana il fixezi vine toamna, mor gazele etc. ... Unii spun sa stai pe AF Servo ca mai compenseaza el...n-am incercat. Astept parerile unora mai experimentati.
Da' ce ziceai cu umbrela aia ca n-am prea inteles ?
Reply With Quote
Old 28-05-2009, 21:08
Senior member

Pai se spune ca la macro, in natura, sa nu-ti lipseasca trepiedul si umbrela. Ultima o folosesti atunci cand adie, chiar si foarte usor, o suflare anemica de vant. O pui in contra ca sa nu se miste subiectul (o floare, de exemplu, sau un firicel de iarba). Din considerentele pe care le zisei mai sus (dof-ul extrem de mic).
Reply With Quote
Old 28-05-2009, 23:06
ilacatus's Avatar
Senior member

Aha ... e de-ncercat desi...iar ma-ntorc si spun: pana pun eu umbrela fluturele meu evolueaza si genetic ... si doar cu aparatul, fara alte sdv-uri si tot ajung prea tarziu la locul de unde tocmai s-a carat insecta.
Reply With Quote
Old 28-05-2009, 23:10
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

umbrela ajuta cand vrei sa faci poza la o floare.. (fara insecte) si bate vantul...
numai bine
Reply With Quote
Old 28-05-2009, 23:51
l04web's Avatar
l04web l04web is offline
Member

Smile

Cand te apropii de o insecta si ai pe langa obiectiv si un blitz dedicat macro trebe sa ai noroc imens sa nu plece; dar daca mai si incerci sa pui pe trepied si sa-l reglezi sa intri in focus aflandu-te la numai cativa centrimetri de insecta eu zic ca nu se poate - si de ce zic asta pentru ca am obiectivul dedicat de la Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x, am si blitzul dedicat Macro Twin Lite MT-24EX si n-am reusit mare lucru (facand o comparatie cu linku dat de Ilacatus) (apropo de pozele cu fluturi - alea nu sunt macro! macro e de la 1:1 in sus) oricum nu conteaza daca sunt macro sau nu, ideea era ca eu am dubii mari in ce priveste pozele alea si sunt ferm convins ca unele sunt aranjate in photoshop si va spun si de ce: ca sa faci la macro de la 2x in sus la diafragma 16 iti trebuie lumina multa, foarte multa (mai ales la 5x) si am vazut raport mare de marire la multe de ex. paianjenul acela era cam la 3-4x (trebuia sa fi o distanta de 4-5 cm de el - clar fugea, sa zicem ca era cuminte si nu fugea, dar din reflexia ochilor vad ca era o zi obisnuita si el se vede clar ca este scaldat in lumina multa, blitz! si-n ochi nu se vede nici un blitz sau o alta lumina, plus ca are o pozitie ciudata cu picioarele (cred ca tocmai se rotea si ca sa iasa clara trebuia o viteza mare de declansare) daca faceti un calcul cu ISO 200, diafragma 16 si speed 1/250 iti trebe lumina la greu...
Oricum sunt realizate foarte bine, zic impecabile ca nu gresesc deloc!
Inca n-am scris un post atat de lung, dar dat fiind faptu' ca sunt fan macro nu m-am putut abtine sa nu intru in discutie
Te ajuta trepiedul si mai mult capul cu cremaliera la obiectivul Canon MP-E care are numai focalizare manuala ...

Last edited by l04web; 28-05-2009 at 23:58..
Reply With Quote
Old 29-05-2009, 00:03
ilacatus's Avatar
Senior member

Pai l04web, de ce Doamne iarta-ma sa te abtii ...doar d-aia am deschis threadul ca sa schimbam impresii pe tema asta. Acuma, eu nu sunt atat de expert (de fapt sunt foarte incepator daca se poate spune asa) incat sa-mi dau seama ce e trisat si ce e real insa m-a mirat si pe mine ce-a scos ala. Sincer, ma intrebam cum. Problemele pe care le-ai enumerat tu sunt foarte reale, m-am lovit de ele de la prima incercare si cred ca ai dreptate cu PS insa numai partial. Totusi nu cred ca ala si-a "desenat" insecta in PS...poza-i poza. C-o mai fi facut el una alta dupa aia se poate si e chiar probabil. Eu mai degraba banuiesc ca erau "cam moarte". Daca le pui "pe stativ" atunci se rezolva multe din problemele de care vorbeai. Si mai e ceva: suspectez ca stropii aia de apa provin mai degraba dintr-un pulverizator decat din lumea naturala. Prea sunt uniformi.
Oricum, revenind la oile noastre, daca ai experienta si vrei s-o impartesesti, eu unul sunt numai urechi.
Reply With Quote
Old 29-05-2009, 00:28
lens's Avatar
lens lens is offline
Member

Smile

Buna seara domnilor colegi!
Despre macro stiu putine dar importante chestii:
Nu investiti euroi in lentile macto, doar daca aveti prea multi si va cer de mancare.Din p.d.v. tehnic imoportanta majora o are procurarea unui ring (inel) de tip "masculin" pe ambele parti pentru a combina 2 lentile (a doua poate fi de mana a doua dar nu zgariata).
Astef va construiti un mijloc f. puternic de a va face rost de obiectiv MACRO f. f. bun.
Stativul este important dar cat mai scurt e mai bun, pt a face poze cat mai aproape de sol. Nu trageti pozele de pe Eifel.Avand in vedere ca la macro campul de profunzime este deosebit de redus, abordati subiectul de pe lateral.
IMPORTANT :comportarea insectelor depinde de temperatura mediului ambiant. De facut poze de dimineata sau catre seara cand fluturii saltareti si mustele irascibile sunt mai potolite si isi cauta loc de dormit
Succes !
Reply With Quote
Old 29-05-2009, 09:16
l04web's Avatar
l04web l04web is offline
Member

Nu era vorba de abtinut de la discutie ci era vorba ca am scris cel mai lung post de pe GF (inca n-am mai scris asa de lung) ... dar sa revin la subiectul principal: eu ziceam de prelucrare nu ca ar fi desenat paianjenul ci a modificat reflexia din ochii lui (cum zici "partial" PS), reflexia nu-i reala din motivele spuse anterior ... sa fie moarte? ma indoiesc mai ales la insecte, prea bine stau pe firul de iarba, daca-r fi moarte nu ar mai sta pe picioarele lor; cu picaturile de apa de pe ele eu zic ca sut sunt reale, sunt facute dimineata buna cand insectele dormeau inca, pulverizatorul se poate folosi si el dar de multe ori insecta zboara la atingerea stropilor... Ce zice Lens e perfect adevarat unde am de "comentat" este la stativ: daca insecta "doarme" ai timp sa montezi stativul si sa tragi cateva cadre, daca nu... stativul e in plus (tot ce am tras eu a fost fara stativ !!! -vezi: blog.giurgiuluigi.ro - nu era dimineata buna, era dupa-masa spre seara cand insectele-s mai agitate in cautarea culcusului). Tot ce pot spune e ca trebuie rabdare multa (ei cate ganganii am ratat fie ca n-am apucat sa focalizez fie ca nici n-am apucat sa ma apropiu de ele) ...
Old 29-05-2009, 09:30
bluesky's Avatar
bluesky bluesky is offline
Senior member

Fotomacrografia cu scanare:
http://www.f64.ro/art_22.php
si
http://www.foto-magazin.ro/foto-tehn..._fel_de_a.html
doua articole ce merita citite

si pe mine ma intriga profunzimea si claritatea pe care le au fotografiile cu insecte - nu cred ca sunt moarte ci doar surprinse dimineata devreme cand inca nu s-au dezmeticit bine... ramane partea cu profunzimea de camp pe care chiar ca nu stiu cum a realizat-o - o idee ar fi mai multe cadre trase la diafragma deschisa la max si mai apoi combinate... Eu personal folosesc un Nikon D80 cu obiectivul de macro Nikon AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR, focalizez doar manual pentru ca la profunzimea de camp ce o obtii cand te apropii la max focalizarea automata functioneaza dupa criterii stiute doar de ea - lasand la o parte faptul ca te poti apropia mai mult fara ea Nu am reusit insa sa obtin o asemenea detalii semn ca 1:1 este prea putin pentru astfel de fotografii

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules