Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Closed Thread

Thread Tools Display Modes
Old 21-12-2007, 14:52
Sunset Sunset is offline
Senior member

vad ca si tu o tii cu dumnezeu. Hai sa spun altceva. Daca dumnezeu ar exista, inseamna ca noi suntem ca niste mici retardati pt el, ca el doar e atotputernic, atotsitutor, blablabla... e ca si cum ai judeca tu niste copii de cresa ca au facut nu stiu ce greseala. Pai cam asta ar fi situatia daca ar exista dumnezeu. Am fi niste retardati pe langa el.. si n-ar avea de ce sa ne judece, cu 5% cat ne folosim din creier... si el e atotinteligent )
deci in concluzie: ma duc la o scoala ajutotoare de schizofrenici, retardati si ii judec pt faptele lor
!!

nu , nu ii judeci ci constati ceea ce au facut si incerci sa-i educi sau sa le impui anumite conduite , faci anumite legi in asa fel incat acestia sa nu se raneasca sau sa se omoare intre ei. Ai cativa oameni acolo care sunt in stare sa judece mai bine, te intelegi cu ei sa aplici niste reguli si mai ales aduci niste imbunatatiri materiale , inclusiv faci niste gratii in asa fel incat acesti schizofrenici sa nu le poata strabate si sa isi faca singuri rau.

Deci esti un fel de mic dumnezeu acolo in mijlocul lor, chiar daca parerea lor e ca le ingradesti "libertatea" , de fapt o faci pana la urma pentru binele lor. Cam asa actioneaza si Dumnezeu asupra noastra si cu atat mai mult atunci cand unul ca tine il neaga , sau la fel ca unul din schizofrenici care nu vrea sa vada gratiile si se arunca in ele, pentru ca el este incapatanat si vrea sa ajunga la tabloul electric si sa faca scantei ca alea is frumoase si el se distreaza ca le vede si pica jos de placere extaziat de luminite !!!!!!!!!!!!!!!!

Canon EOS 40D
Old 21-12-2007, 15:15
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by Sunset View Post
vad ca si tu o tii cu dumnezeu. Hai sa spun altceva. Daca dumnezeu ar exista, inseamna ca noi suntem ca niste mici retardati pt el, ca el doar e atotputernic, atotsitutor, blablabla... e ca si cum ai judeca tu niste copii de cresa ca au facut nu stiu ce greseala. Pai cam asta ar fi situatia daca ar exista dumnezeu. Am fi niste retardati pe langa el.. si n-ar avea de ce sa ne judece, cu 5% cat ne folosim din creier... si el e atotinteligent )
deci in concluzie: ma duc la o scoala ajutotoare de schizofrenici, retardati si ii judec pt faptele lor
!!

nu , nu ii judeci ci constati ceea ce au facut si incerci sa-i educi sau sa le impui anumite conduite , faci anumite legi in asa fel incat acestia sa nu se raneasca sau sa se omoare intre ei. Ai cativa oameni acolo care sunt in stare sa judece mai bine, te intelegi cu ei sa aplici niste reguli si mai ales aduci niste imbunatatiri materiale , inclusiv faci niste gratii in asa fel incat acesti schizofrenici sa nu le poata strabate si sa isi faca singuri rau.

Deci esti un fel de mic dumnezeu acolo in mijlocul lor, chiar daca parerea lor e ca le ingradesti "libertatea" , de fapt o faci pana la urma pentru binele lor. Cam asa actioneaza si Dumnezeu asupra noastra si cu atat mai mult atunci cand unul ca tine il neaga , sau la fel ca unul din schizofrenici care nu vrea sa vada gratiile si se arunca in ele, pentru ca el este incapatanat si vrea sa ajunga la tabloul electric si sa faca scantei ca alea is frumoase si el se distreaza ca le vede si pica jos de placere extaziat de luminite !!!!!!!!!!!!!!!!

pai altceva vreau sa spun. Cum ar putea el sa ne judece pe noi, daca suntem niste mici retardati in comparatie cu maretia lui??? o tineti una si buna cu ce v-au impuiat capul de mici, fara sa ganditi voi... daca eu spun acum ca sunt anticristul, ma credeti nu??? )
Old 21-12-2007, 15:16
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Sunset, n-ai cum sa judeci niste retardati, orice ai zice!! ia du-te tu la o scoala de schizofrenici si judeca-l pe unu!! nu ai cum, pt ca stii ca e retardat nu? La fel si noi in comparatie cu dumnezeul in care credeti voi!! cum sa ma judece pe mine cand eu am 5% din creier si el foloseste 500%?? )
Old 21-12-2007, 15:19
Sunset Sunset is offline
Senior member

nu, eu nu spun ca tu esti cu anticristul eu spun ca tu esti cu tine , tu crezi in tine , tu esti cel mai tare si tu esti stapanul, tu detii decizia finala in ceea ce te priveste si ... din nefericire si in ceea ce ii priveste pe altii, apropo de cersetorii carora tu le dai de mancare. Deocamdata te vad pasnic , dar problema e atunci cand unul nepasnic incepe sa gandeasca ca tine, toto un apropo la cei care iau o arma si trag in nevinovati tocmai ca sa isi arate suprematia , eul atat de puternic si de hotarat sa faca ce vrea si sa decida inclusiv viata altora.

Canon EOS 40D
Old 21-12-2007, 15:21
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by mircea626 View Post
mai domi,te comporti de parca ai avea diaree.tragi niste concluzii de groaza,esti dashtept foc si noi ,restu poporului niste retardati.
in comparatie cu tine probabil ca sunt mai destept! nu trebuie sa-mi spuna altii in ce sa cred. Tie daca iti spune preotul sa crezi in Adrian Nastase, probabil o sa crezi. Daca iti spune patriarhul sa votezi cu Iliescu, probabil asa o sa faci. Asa ca scuteste-ma cu diareea ta. altceva n-ai facut in topicul asta, decat sa jignesti, si te mai dai credincios!!! ) de astia mi-e sila mie, de credinciosi de teapa ta!! sunt oameni credinciosi cu care n-am nimic, nu incerc sa le schimb parerea, dar sunt unii limitati care iti dau niste replici.... de ma apuca diareea... ) ca tine asa.
Old 21-12-2007, 15:24
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Quote:
nu, eu nu spun ca tu esti cu anticristul eu spun ca tu esti cu tine , tu crezi in tine , tu esti cel mai tare si tu esti stapanul, tu detii decizia finala in ceea ce te priveste si ... din nefericire si in ceea ce ii priveste pe altii, apropo de cersetorii carora tu le dai de mancare. Deocamdata te vad pasnic , dar problema e atunci cand unul nepasnic incepe sa gandeasca ca tine, toto un apropo la cei care iau o arma si trag in nevinovati tocmai ca sa isi arate suprematia , eul atat de puternic si de hotarat sa faca ce vrea si sa decida inclusiv viata altora.

nu Sunset confuzi. Nu o sa trag in nimeni cu arma, nu sunt de acord cu armele. Pe mine ma enerveaza ipocrizia si argumentele de tot rahatul cu care vine cineva.. ATAT!!! Eu as vrea sa nu se mai fabrice arme, sa fie o tzara prima care spune, ba, gata cu armele, ne dezarmam!! Inca ceva, atata timp cat traiti intr-o tzara si sprijiniti armata in actiunile ei, sunteti partasi la crime, deci o alta porunca incalcata. Toti suntem partasi la crime pt ca nu facem nimic... si tu Sunset esti partasa la toate crimele care se fac cu armata unei tari.
Old 21-12-2007, 15:26
Sunset Sunset is offline
Senior member

tu chiar nu vrei sa citesti tot ceea ce eu am scris !!!!!!!! Eu nu am zis de tine ca iti plac armele , eu am zis de altii care incep sa gandeasca ca tine si ajung la arme , problema asta tre sa ti-o pui !!!!!!!

Canon EOS 40D
Old 21-12-2007, 15:26
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

va credeti sfintiti si aparati biserica si religia voastra!! dar cand armata se duce in Kosovo, Irak, Afganistan si omoara oameni, omoara in numele vostru!! si va duceti in piata si ii aclamati si ii laudati!! de ce face armata parade, pe cine se pregateste sa mai omoare??? face parade de ziua nationala??? rusine lor, ma c....c pe toata armata romana si pe toate armatele lumii. Au facut armata sa se apere de invadatori care ataca pe motive religioase.. Ce ironie!! )
Old 21-12-2007, 15:27
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Quote:
tu chiar nu vrei sa citesti tot ceea ce eu am scris !!!!!!!! Eu nu am zis de tine ca iti plac armele , eu am zis de altii care incep sa gandeasca ca tine si ajung la arme , problema asta tre sa ti-o pui !!!!!!!
scuza-ma, am citit gresit!! am crezut ca de mine spunea-i!! okay, scuze!!!
Old 21-12-2007, 15:34
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Quote:
n-am spus ca nu sunt de acord cu inchisorile. Sa intre la parnaie cine omoara. Dar n-are legatura cu dumnezeu... sa nu mai fabrice arme, si eventual daca unu vrea sa-l omoare pe altul sa-i dea cu piatra in cap, sau sa fabrice dintr-un gard o tapusa sa i-o bage unde vrea... dar tot n-are legatura cu dumnezeu... din partea mea toti care omoara n-au decat sa putrezeasca in inchisoare. nu sunt de acord cu pedeapsa capitala, ca nu hotareste statul cine sa moara. Adica ala daca omoara e omorat de stat, mi se pare o aberatie!!! statul poate sa omoare legal si altii nu!! ce porcarii ilogice in toata lumea!!
Old 21-12-2007, 15:42
Sunset Sunset is offline
Senior member

vezi tu , cei care ajung pana la urma sa scoata arma in numele religiei si a credintei de arma o sa moara, vezi ca pana la urma tot unii care cred in EU-l lor ajung sa actioneze in felul asta , EI lupta pentru credinta lor , EI se apara pentru credinta lor, EI sunt in mijlocul si in centru atentiei si a actiunilor , din nefericire in numele Lui Dumnezeu unii si-au facut propriile placeri si si-au preamarit propriul EU. Te-ai gandit sa faci vreodata diferenta intre aceste doua manifestari diferite intr-ale religiei?

Religia inseamna relegarea de Dumnezeu si tre sa fie in interiorul tau iar faptele tale sa rezulte ca urmare a acestei religii , a acestei reconexiuni cu Dumnezeu, daca conexiunea este doar imaginata da , au loc razboaie asa cum spui tu. Daca conexiunea este adevarata nu mai este EU-l pe primul loc ci este Dumnezeu si atunci actiunile tale sunt coordonate de el, te asigur ca nu ai pune mana pe arma sa tragi in oameni in numele Lui.
fa diferente inainte sa judeci pe altii , citeste mai mult , cauta mai mult si doar apoi judeca si vezi unde se greseste si unde este corect , vezi unde este limita intre ceea ce este facut si coordonat de Dumnezeu si unde incepe actiunea umana si unde incepe traditia care nu are absolut nimic de a face cu Dumnezeu.

Si , inainte de a combate ceva studiaza mai intai ceea ce vrei sa combati, pentru ca daca nu stii bine te impotmolesti. Deci inainte de al nega pe Dumnezeu mai intai citeste despre el , citeste Biblia cu atentie de la un capat la celalalt si apoi mai vorbim , pana atunci abtine-te sa faci afirmatii nefondate.

Canon EOS 40D
Old 21-12-2007, 17:42
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Quote:
vezi tu , cei care ajung pana la urma sa scoata arma in numele religiei si a credintei de arma o sa moara, vezi ca pana la urma tot unii care cred in EU-l lor ajung sa actioneze in felul asta , EI lupta pentru credinta lor , EI se apara pentru credinta lor, EI sunt in mijlocul si in centru atentiei si a actiunilor , din nefericire in numele Lui Dumnezeu unii si-au facut propriile placeri si si-au preamarit propriul EU. Te-ai gandit sa faci vreodata diferenta intre aceste doua manifestari diferite intr-ale religiei?

Religia inseamna relegarea de Dumnezeu si tre sa fie in interiorul tau iar faptele tale sa rezulte ca urmare a acestei religii , a acestei reconexiuni cu Dumnezeu, daca conexiunea este doar imaginata da , au loc razboaie asa cum spui tu. Daca conexiunea este adevarata nu mai este EU-l pe primul loc ci este Dumnezeu si atunci actiunile tale sunt coordonate de el, te asigur ca nu ai pune mana pe arma sa tragi in oameni in numele Lui.
fa diferente inainte sa judeci pe altii , citeste mai mult , cauta mai mult si doar apoi judeca si vezi unde se greseste si unde este corect , vezi unde este limita intre ceea ce este facut si coordonat de Dumnezeu si unde incepe actiunea umana si unde incepe traditia care nu are absolut nimic de a face cu Dumnezeu.

Si , inainte de a combate ceva studiaza mai intai ceea ce vrei sa combati, pentru ca daca nu stii bine te impotmolesti. Deci inainte de al nega pe Dumnezeu mai intai citeste despre el , citeste Biblia cu atentie de la un capat la celalalt si apoi mai vorbim , pana atunci abtine-te sa faci afirmatii nefondate.

frumos spus Sunset!! dar.... De ce trebuie neaparat sa cred in dumnezeu?? de ce nu pot sa cred in oameni?? sau de ce nu pot sa cred in mine, sau in ceva, orice?? de ce trebuie neaparat sa crezi in dumnezeu? E vreo regula? daca nu cred in dumnezeu nu mai sunt om, sau ce?? Eu nu cred in dumnezeu si cu asta basta, cred in oameni, in valoarea lor!! daca unu nu crede in dumnezeu, gata, e abandonat, e renegat.... asta nu e om.. eu nu ma identific cu dumnezeul in care credeti voi, intr-o fiinta suprema care sta si joaca table in timp ce lumea moare in numele lui!! )
Old 21-12-2007, 17:50
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by oroles View Post
Dumnezeu este un produs al mintii... T
ce ne mai place sa ne credem noi creatori ai lui Dumnezeu, iar nu cei creati de Dumnezeu...
Old 21-12-2007, 17:54
mircea626 mircea626 is offline
Junior member

mda....credeam ca poti.dar se pare ca esti ingust tare.nu-i problema,hai sa te fac sa intelegi.
de unde dreaq ai tras tu concluzia ca-s dogmatic?sau ca merg la biserica?sau ca,virgula mai omuletz,gindesti cit o musca sau mai putin,ori poate ai inceput rachiul mai devreme decit trebuie si vorbeste gura fara tine.
tu vrei sa dezbati,aici,pe gf,o problema care a fost dezbatuta de mii de oameni de sute de ani?si nu cu un creier de gaina ca al tau..
ce crezi ca vei afla sau demonstra? du-te si mai bea un rachiu si te culca,e mai bine pt tine
Old 21-12-2007, 18:04
Sunset Sunset is offline
Senior member

frumos spus Sunset!! dar.... De ce trebuie neaparat sa cred in dumnezeu?? de ce nu pot sa cred in oameni?? sau de ce nu pot sa cred in mine, sau in ceva, orice?? de ce trebuie neaparat sa crezi in dumnezeu? E vreo regula? daca nu cred in dumnezeu nu mai sunt om, sau ce?? Eu nu cred in dumnezeu si cu asta basta, cred in oameni, in valoarea lor!! daca unu nu crede in dumnezeu, gata, e abandonat, e renegat.... asta nu e om.. eu nu ma identific cu dumnezeul in care credeti voi, intr-o fiinta suprema care sta si joaca table in timp ce lumea moare in numele lui!! )

simplu , pentru ca oamenii au valori diferite , unul nu-i la fel cu celalalt, iar valorile unuia e mizeria celuilalt. Dumnezeu este valoare , sau mai bine zis relatia ta intima cu El ii da valoare iar valoarea asta nu are nimic de a face cu ceea ce este pamantesc, nu are nimic de a face cu valorile oamenilor( alea diferite pentru unul si pentru celalalt)
Nu te abandoneaza nimeni daca nu crezi in Dumnezeu, tu singur te distantezi de toti ceilalti care cred , tu singur te izolezi , tu singur iti creezi statul acesta aparte, tu vrei sa arati ca esti un EU , o identitate care il reneaga pe Dumnezeu. Nu este o regula sa crezi in Dumnezeu , dovada ca tu nu crezi in el, nu te obliga nimeni doar spunem pareri si ganduri.

Spui ca tu crezi in valoarea oamenilor , pentru unii valoare inseamna timbre , sunt plini de clasoare si stau toata ziua cu nasul in lupe , pentru altii valoare au fotografiile se tarasc in genunchi pentru o poza buna si se catara pe stanci pentru un cadru superb. Da, ai dreptate valorile pot fi si comune, dar ce te faci cu cei care au valori care tie iti repungna , ce te faci cu unul care considera valoare sa iasa in strada si sa il imbranceasca pe acel cersetor pe care tu il hranesti si daca poate sa ii mai si dea una in cap si sa-i ia ceea ce tu ia-i dat? E , uite de asta e nevoie de o valoare comuna, o valoare care sa iasa din tiparele umane si probabil ca in momentul in care ai sa accepti existenta acestei valori ai sa ajungi sa o si cunosti indeajuns de bine ca sa realizezi ca nu este creatia unei minti omenesti.

Canon EOS 40D
Closed Thread

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules