Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 30-08-2007, 16:00
mircea626 mircea626 is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by HPcyclop View Post
Dragi prieteni,
Constat,fara surprindere,deoarece se inscrie in traditia GF,ca acest forum s-a transformat,incet,incet,intr-o cruciada impotriva Juniorilor.
La aceasta concluzie ma conduce constatarea ca aici nu apare nici o imagine postata de un Senior,desi identificarea unor rateuri nu ar constitui o problema chiar irezolvabila.
Dar cum,sa ne legam de un Senior,sa ni-l facem dusman,sa vina apoi sa dea iama prin galeriile noastre,sa descopere lipsa de subiect,sau orizonturile strimbe,sau cerul ars,sau incadrarea cam ciudata ?
Nooo...Mai bine tabarim pe Seniori cu spray-uri parfumate,doar doar,din mila,din sila,ne vor arunca si noua citeva plusuri sau o firimitura de comentariu !
O incadrare strimba ? Hm,e foarte originala ! O pereche de papuci pe soclul unei fintini ? Vaaai,dar ce dinamica browniana sugereaza ! Un pahar jegos ? Da,dar cu cit profesionalism e distribuit jegul in,si pe pahar,si ce DOF ! Sau poate o ceapa si doua nuci ? Pai nucile,ca nucile,dar ceapa,ei da,ceapa are o personalitate aparte,si probabil ca si miroase frumos !

Iar Juniorii ? Pai ce ne intereseaza Juniorii ? Dece sa-i incurajam,dece sa-i invatam ceva,dece sa ne bucuram ca au venit printre noi,la ce ne-ar folosi ?
Ia hai mai bine invers,sa-i descurajam,sa-i nimicim,sa-i gonim pe hi5,sa raminem aici numai noi,inspiratii,priceputii,originalii,plinii de fantezie,cei cu incadrari impecabile,cu culori mai frumoase decit in natura,cu compozitii de neuitat,noi,analiticii si obiectivii...

Noapte buna,ma duc sa ma uit la foot-ball .
acu am citit acest comentariu si zic ca mai bine de atit nu se putea spune.si eu am facut adesea observatii mai putin placute unora ,care erau doar pareri personale,dar imediat am fost taxat pe masura
este unul din motivele pentru care nu mai intru asa des pe GF.
Reply With Quote
Old 30-08-2007, 16:00
haris haris is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by shootme View Post
Poate invazia asta de poze yola si hi5 se datoreaza si unui target gresit al bannerului GF
si daca bannerul (contextual fiind) este o consecintza a pozelor si nu un generator?
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.
Reply With Quote
Old 30-08-2007, 16:09
Calin's Avatar
Calin Calin is offline
Senior member

probabil ca ambele (bannerul si continutul site-ului) ar trebui "reglate" mai fin, pt a se adapta prezentului.
Reply With Quote
Old 30-08-2007, 17:28
Soult's Avatar
Soult Soult is offline
Member

Quote:
Originally Posted by mircea626 View Post
acu am citit acest comentariu si zic ca mai bine de atit nu se putea spune.si eu am facut adesea observatii mai putin placute unora ,care erau doar pareri personale,dar imediat am fost taxat pe masura
este unul din motivele pentru care nu mai intru asa des pe GF.
Juniorii - si toti ceilalti de altfel - trebuie sa citeasca putin inainte. Link-uri exista din abundenta, dar lenea e mare. 90% din pozele din acest thread sunt EXECRABILE. Nu au absolut nici o scuza. GF din pacate se indentifica tot mai mult cu un site gen Hi5. Atunci cand li se spune ceva - majoritatea tin coada sus.. ca de - poza lor e frumoasa, dar nu stim noi sa o apreciem.
La scoala nu iti cere nimeni sa scrii caligrafic din prima zi - dar trebuie macar sa scrii citet inainte sa te apuci sa publici poezii (sau proza). Iar asta se INVATA. Mai putin din sfaturi si mai mult din CITIT.
Imaginati-va un chirurg "junior". Ala cand taie prima data - stie destul de bine ce face. La pozele din threadul asta - autorii nu cred ca stiu ce e aia distanta focala. Cam asta e diferenta.
Inca o data - daca exista acel "ceva" intr-o poza care sa dea macar impresia ca autorul VREA sa spuna ceva, vrea sa faca o poza BUNA, atunci merita critici constructive. Daca nu, merita sa fie pe thredul asta. Care e mai putin acid decat ar trebui...

P.S. Propun un thread cu poze ale seniorilor (si chiar ale membrilor "normali") cu poze "de juniori". Asta ca sa eliminam discutiile "anti juniori" si sa le dam material didactic (daca numai din threaduri ca asta pot invata)
Old 30-08-2007, 22:52
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Desi m-am cam abtinut sa scriu aici, nu pot decat sa va propun un experiment:
Uitati-va in urma pe threadul asta si veti vedea ca cele mai multe "premii" au disparut de pe galerie. Asta vrem nu ?!
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 17:33
sorinbaciu's Avatar
sorinbaciu sorinbaciu is offline
Member

http://www.galeriafoto.com/photos/sh...iss/perpage/15
Old 01-09-2007, 17:38
Soult's Avatar
Soult Soult is offline
Member

http://www.galeriafoto.com/photos/sh...00/ppuser/5934
daca tot suntem la categoria "matze inramate"...
Old 01-09-2007, 17:45
sorinbaciu's Avatar
Member

mdah, deci, cu altecuvinte, nu am voie sa ma ating de domiile voastre pt ca dati iama pe la mine imediat. E chiar amuzant.

Ai si tu pisici, ma gandeam ca nu-ti plac: http://www.galeriafoto.com/photos/sh...00/ppuser/3438

Last edited by sorinbaciu; 01-09-2007 at 17:50..
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 17:48
Soult's Avatar
Soult Soult is offline
Member

Nu Sorine - nu m-ai atins de loc pe mine, iar pe autorul pozei din linkul tau nu il cunosc, si nu ma leaga nimic de el. Pur si simplu era vorba de matze inramate. Dar tu chiar nu suporti nici o critica?
Old 01-09-2007, 17:56
haris haris is offline
Junior member

MATZE SAU MāTZE?

esti rau, acolo estu un punct albastru, in lipsa unei aparaturi suficient de performante, capabile de a descrie amanuntzit forma si povestea acelui pic de albastru, ovoid se pare, am primit acesta imagine in care avem bonus o pisica interesata de un alt punct invizibil noua.

ce are rau acesta imagine?
ca este un pic neclara? ori asa a dorit artistul ori nu vedem noi completa realizare datorita factorului de compresie jpg.

ca-n coltzul din stinga sus este o nefericire totala? soult! ochiul tau nu este suficient de bine format pentru astfel de subtilitatzi...

laudabila este si lipsa detaliilor de nuantza dintr-un cimp cromatic bine definit.

iarta-ma dar acesta imagine nu este de premiere...

sentimentul de introenergie, empatismul subliminal degajat de vraja acelui punct nu a reusit sa te faca sa simtzi emotzia? si rusinea ca ai gindit ceva nedemn la adresa valorii acestui exposeu?

ce vrei mai mult?
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 21:16
sorinbaciu's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by Soult View Post
Nu Sorine - nu m-ai atins de loc pe mine, iar pe autorul pozei din linkul tau nu il cunosc, si nu ma leaga nimic de el. Pur si simplu era vorba de matze inramate. Dar tu chiar nu suporti nici o critica?
eh, am avut o banuiala. Ms ca mi-ai spulberat-o. Nu e nici o problema insa. Numai bine!
Old 01-09-2007, 22:27
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

sa pun si eu cateva "premii"

http://www.galeriafoto.com/photos/sh...22/limit/last1
http://www.galeriafoto.com/photos/sh...91/limit/last1
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 22:32
sorinbaciu's Avatar
Member

al doilea linc nu cred ca merita sa fie chiar aici. Are totusi atmosfera ceea ce nu e putin. Ca sa nu mai spunem ca nu suporta comparatie cele doua "premii" oferite de tine.
Old 01-09-2007, 23:17
haris haris is offline
Junior member

http://www.galeriafoto.com/photos/sh...64/ppuser/1646
cu mentziunea autorului:
"focala 210
dupä ce am expus accidental senzorul
la soare a trebuit sä desaturez, sepia,
crop strāns,resize, sharp, contrast,
emboss, RGB effects"

ceva deosebit!
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 23:30
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

sincer nu stiu care e marea atmosfera la poza cu caienle ( a doua pusa de mine), incadrarea nu e buna, cainele face ce fac cainii de obicei stau cu botu pe sau langa labe
daca fac si ei poza la caine, iese la fel, nu orice poza de caine e o poza buna, si nici orice atitudine nu e cea mai nimerita, atitudinea cainelui de aici nu are nimik deosebit
eu zic ca stfel de poze nu merita incurajate...
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules