Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Closed Thread

Thread Tools Display Modes
Old 14-12-2006, 12:27
Mihai.M's Avatar
Mihai.M Mihai.M is offline
Junior member

Pentru Mihaela Jipa

Mi-a placut foarte mult imaginea ta de aici: http://www.galeriafoto.com/photos/sh...hp?photo=52121 si am luat-o la o plimbare in Photoshop.

Din punctul meu de vedere sint doua probleme cu imaginea asta: in primul rind e intunecata si ii lipseste contrastul, banuiesc ca ai fotografiat in mod semiautomat si camera a subexpus incercind sa compenseze pentru tonurile deschise ale pielii si ale porumbului. But then again, I may be wrong Doi la mina, partea de sus a porumbului e cea mai luminoasa parte a imaginii, ceea ce imi distrage atentia de la fata si ochii ei, mai ales ca porumbul e si galben, fata de restul tonurilor care sint inchise la culoare, deci atrage si mai mult atentia aspura lui.

Varianta mea e cea de mai jos.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	a_world_through_her_eyes.jpg
Views:	339
Size:	25.7 KB
ID:	3456  

Old 14-12-2006, 12:39
horhhe's Avatar
horhhe horhhe is offline
Member

cuane..ia-o usor..ca ziua-i lunga..
ma uitai si eu putin peste operele tale..si sincer..nu esti nici pe departe cel mai in masura sa se apuce de tavalit fotografiile altor prin adobe.
de ce nu le lucrezi pe ale tale nene..?
Old 14-12-2006, 12:47
adyb adyb is offline
Senior member

horhhe, cred ca gresesti. nu cred ca a dat cu parul si in fond de bine de rau are mare dreptate. se vede o diferenta clara in bine intre cele doua fotografii si nu cred ca era momentul sa ne acuzam reciproc de "bagare in seama" inainte ca tocmai M Jipa sa isi spuna parerea. Cred ca e singura in masura aici sa zica ceva si nu cred ca are nevoie de avocati. sper sa nu fie cu suparare
Old 14-12-2006, 13:00
Mihai.M's Avatar
Junior member

Horhhe, eu o iau extrem de usor, crede-ma In primul rind nu am tavalit nici o poza, mi-am expus o parere - care, bineinteles, poate fi corecta sau gresita. Esti binevenit sa ma contrazici, cu argumente, si sa imi arati unde nu am dreptate, chiar as aprecia asta. In al doilea rind, din cite stiu eu, pe acest forum se practica genul asta de thread, banuiesc ca se vrea a fi o modalitate prin care putem sa invatzam ceva unii de la altii. Nu stiam ca trebuie sa cer permisiunea cuiva ca sa deschid un thread de acest tip, dar ma voi asigura ca data viitoare cind o voi face o sa iti cer tie voie, in mod expres.

In ceea ce priveste "operele" mele, ai mare dreptate - e mult de lucru la ele si ti-as fi recunoscator daca ti-ai rupe 5 minute din timpul tau pretios si mi-ai tavali una din ele prin Adobe, poate invat si eu ceva cu ocazia asta. Bineinteles, daca consideri ca merit o astfel de onoare

Cu respect.

Last edited by Mihai.M; 14-12-2006 at 18:13..
Old 14-12-2006, 14:39
horhhe's Avatar
horhhe horhhe is offline
Member

cum sa nu .alege una si-o luam la maruntit.

cind te apuci de modificat o fotografie ceri parerea propetarului...si dupa cum o stiu.. , posibil sa te ia si ea la 11 metri.

alege poza..sa vedem daca putem scoate ceva de arta.nu ?!
Old 14-12-2006, 15:48
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Mie parca imi place mai mult varianta lui Mihai.M. Ochiul ala face toti banii.
Old 14-12-2006, 15:57
mermelique mermelique is offline
Member

Si mie, din acelasi motiv.
Imi place si cum ai argumentat, Mihai. Tine-o tot asa.
Old 14-12-2006, 16:31
mircea tt's Avatar
mircea tt mircea tt is offline
Senior member

De acord cu Rosana.
Old 14-12-2006, 17:27
the rookie the rookie is offline
Senior member

Trebuie sa fiu si eu de acord cu Rosana in privinta parerii ei asupra calitatii rezultatului final al prelucrarii, dar as fi mers chiar ceva mai departe decit a mers Mihai. Ar fi trebuit sa dea si pasii de prelucrare, fiindca ar fi fost mai usor de inteles totul, intentiile, ce, cum.

Un singur lucru a gresit Mihai... De fiecare data de cite ori vad o fotografie pe GF (si nu numai aici), la care intrevad, poate subiectiv, niste eventuale cai de imbunatatire, atit cit ma pricep si am chef si eu, m-apuc si dau un mesaj pe PM, in care cer permisiunea sa repostez fotografia sau fotografia prelucrata. Am fost la inceput surprins de cite ori lumea nu doreste sa afle alte pareri sau sa invete cite ceva si nu raspunde de loc, sau raspunde, mai cinstit, cu "nu". Dupa aia, cind am observat si reactiile de dupa prelucrari, m-am hotarit sa las aceste comentarii in plata Domnului, fiindca nu fac decit sa-mi creiez dusmani, si, cu rare exceptii, nu transform decit poze proprii.

Iar in locul lui horhhe, as fi asteptat intii cel putin reactia Mihaelei inainte sa fac pe avocatul. Poate ca ei ii place ce i-a iesit lui Mihai pina la urma sau e atit de suparata ca nici nu vrea sa mai auda de noi... glumesc!

Mihaela, fotografia de care-ti spuneam pe PM este, de exemplu, aici
http://www.amazon.com/gp/reader/0870...28#reader-link
Old 14-12-2006, 17:52
marius marius is offline
Senior member

Mihaela, fotografia este foarte frumoasa.

Mihai, prelucrarea ta e cu gust si accentuarea cred eu in ordine. sunt sigur ca si Mihaelei ii place.

the rookie, exact la fotografia din linkul tau m-am gandit si eu cand am vazut-o pe cea a Mihaelei.

Last edited by marius; 14-12-2006 at 17:55..
Old 14-12-2006, 18:40
mihaela jipa's Avatar
mihaela jipa mihaela jipa is offline
Senior member

none

Nu m-ar fi deranjat sa mi se ceara inainte acordul, insa trecand peste asta eu am mai spus ca foarte putin imi prelucrez fotografiile si nu in adobe. Imaginea asta a fost facuta acum cateva luni si am revenit asupra ei din cu totul alte considerente decat acelea de a posta pur si simplu ceva si a obtine comentarii; stiu ca nu exceleaza tehnic, insa ea reflecta o realitate trista, pe care eu nu am vrut sa o cosmetizez in adobe.
Oricum, va multumesc mult pentru atentia voastra si tie Mihai M. pentru curaj.
Numai de bine oameni buni si.........creativitate maxima.
Old 14-12-2006, 19:00
Mihai.M's Avatar
Junior member

Mihaela, in nici un caz nu am vrut sa te jignesc. Ma bucur ca nu mi-ai luat-o in nume de rau si imi pare bine ca am putut avea aici o discutie interesanta si vioaie. Imaginea imi place mult de tot si o consider una din putinele imagini demne de NG pe care le-am vazut eu la un fotograf roman. Imi pare bine ca ai pus-o din nou pe Galerie. Felicitari inca o data pentru ea.

In legatura cu pasii de procesare - perfect de acord, dar nu inseamna ca nu pot fi adaugati pe parcurs, eu doar am deschis o discutie pe marginea unei imagini foarte bune. Va multumesc tuturor pentru participare, e bine ca se dezbate - asta era si senzatia mea, faptul ca sintem pe un forum unde incercam sa invatam ceva, si nu intr-o tribuna de aplaudaci.

Horhhe, esti binevenit sa te distrezi oricind cu orice poza de-a mea. Considera asta acceptul meu permanent

Lumina buna tuturor!
Old 14-12-2006, 19:33
bogdan.panait bogdan.panait is offline
Senior member

Chiar imi pare rau ca trebuie sa ma bag... "cuane" e un apelativ care exprima respect?
Old 14-12-2006, 19:54
the rookie the rookie is offline
Senior member

Bogdan,

Mihai a terminat atit de frumos threadul asta... ce mai dezgropi si tu mortii? Sintem aici in familie si ne stim de-acum. Ce-mi amintesc, acum pe loc este ca stim ca avem un veriscan la Piatra, care e mai slobod la gura si mai aprig la minie, un bunic in Pennsylvania, care, evident, e cam greu de cap si un cumatru pe la Slobozia, care scrie in dialect personal, din sud, care este el. Asta-i tot farmecul Bogdane, nu trebuie sa te superi pe noi. Respectul se capata si se manifesta cu totul altfel, in special pe web...
Closed Thread

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules