Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-06-2009, 12:50
izingaro
Guest

De ce postam pe Galeria Foto?

m-a plesnit intrebarea asta? intai retorica, si apoi mi-a venit ideea sa o exprim. am sa incerc sa spun de ce postez eu?

Am gasit GF, m-am uitat pe ea, mi-a placut, mi-a placut calitatea, amploarea, n-am prea intrat pe discutii
ci doar pe poze. si am vrut sa ma autoevaluez, am pus ceva poze la (oarecum)intamplare...le-am comparat cu ale celorlalti, am invatat, am citit ce/si daca s-a comentat pe ele, am multumit, am apreciat. am incercat sa invat si am invatat.
dupa cateva luni pe Gf pot spune ca am invatat ceva. si multumesc.

Insa, in acelasi timp mai pot spune ca, stiu bine ce fel de poze ar trebui sa pun, ce culori, ce compozitie, pe cine si cum sa comentez ca sa primesc aprecieri sau macar atentie.
(e drept, mai ramane acum sa si pot face lucrurile astea: poze cu compozitia si culorile respective, comenturile si acordarea atentiei).
Ce mai pot spune? e ca de cand ma uit aici, am vazut prea putine comentarii responsabile sau..cu valoare informationala.
Ce am incercat in comentariile mele, pertinente sau nu, a fost sa spun celui care a facut poza, ceea ce imi inspira ea mie, ca si mesaj, compozitie, etc. nu ca tehnica, pt ca nu ma pricep.
insa, remarc din ce in ce mai mult nevoia de a da afara, de a pune poze, cu sau fara discernamant, si prea putin tendinta catre...o comunicare coerenta.

in fine
pana la urma GF e o forma de lume virtuala, nu? o comunitate bine inchegata, care intr-un fel sau altul (recunosc, la un nivel mult mai subtil)ajunge sa exprime realitatea de "afara". o lume sociala, care aduce in acelasi timp, in interiorul ei, viziunile fiecaruia asupra lumii reale.
Ce AMALGAM....

De ce postati pe GF?
De ce postati POZE, de ce postati COMENTARII?
recunosc, in comentariile mele m-am abtinut sa folosesc cuvantul "poza", nu stiu deundecesicum dar am senzatia ca nu da bine.
din ce am observat, si cred ca e si normal, se posteaza din catev amotive:
-vrem sa aratam lumii ce vedem noi.
-vrem pareri despre pozele noastre, pt ca nu stim daca au vreo valoare
-vrem sa aratam lumii ce suntem noi, prin viziunea noastra asupra ei
-vrem sa invatam ceva(cam greu aici..nu stiu acre e solutia); poate doar un curs bazal de incepator cu absolvire, dupa care sa se permita postarea..asta ca prima idee care-mi vine, pt ca nu stiu ce limitari d espatiu si alte trebuiri administrative exista pt admin..)
-vrem sa fim admirati, sa culegem comentarii gen: e buna, bine prins, place, interesant..etc(dupa parerea mea, valoare informationala a acestor replici este relativ mica)
-nu stim ce facem, postam ca sa ne aflam in treaba sau suntem posesorii unei naivitati de invidiat.
-ne-am trezit aici, hai sa facem si noi ceva
-dezinteresat, pt ca imi place sa fotografiez, pt ca am nevoie de un mediu in care sa ma expun, si am discernamantul de a alege ceea ce-mi e util din feedback-ul primit, fie acesta si inexistent.
etc.

Voi de ce postati?

In fond, totul este subiectiv.
o poza se defineste , cred, fara sa fi studiat prea mult subiectul, prin "ea insasi cu valoarea ei intrinseca" , locul unde e afisata, numele autorului, publicul si...culmea...reactia si numarul de comentarii date de public.

Am constatat(pe pielea mea, oricat ma feresc de proprii-le-mi idei preconcepute) ca, daca vad o poza care deja are comentarii, sunt tentat sa intru sa vad (reactie de turma? ) ce au mai zis altii despre ea. asadar, daca vrei o poza care sa fie luata in seama, pune-ti singur un comentariu de genul "click aici si multumesc"
La fiecare comentariu cu "place" poti dubla printr-un"multumesc de vizita" sau "multumesc de apreciere"; how funny, se dubleaza numarul real al feedbackurilor.

etc
si..inca ceva: am observat frica cu care se da un comentariu negativ: ori este urmat de scuze si temenele pana la pamant, ori este mascat intr-un calambur sau exprimare echivoca, ori nu se da deloc.
De ce?
Care-i problema?

Asadar, scuze ca am spus asa ceva, fara perdea...100 de scuze, 1000 de scuze, toate scuzele mele , am glumit de fapt, n-am vrut sa supar pe nimeni, iertati-ma...etc, dar fara a-mi fi luat in nume de rau postul asta,

pentru ca oricum lumea merge inainte...cum stie ea...
de ce postam pe Galeria Foto?

Last edited by izingaro; 06-06-2009 at 13:26..
Reply With Quote

Old 06-06-2009, 13:51
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

eu postez pe GF pt ca acesta este situl unde eu am crescut in calitate de fotograf amator...
nu postez pt a arata si altora cum vad eu lumea...ca nu orice vad eu prin obiectiv mi se pare de postat pe GF.. aici mi se pare ca ar fi corect sa postam ceea ce noua ni se pare a fi o poza artistica... care sa aiba o idee, un mesaj, o cromatica, o tehnica, o compozitie... (desigur nu toate, ci macar una din cele enumerate mai devreme)
referitor la termenul poza.... e un termen K pt mine, unii insa diferentiaza poza de fotografie..... eu consider cei doi termeni ca sinonimi... si atat....
Postez pt a vedea parerile altora despre modul in care eu reusesc sa fac o poza...., pt a primi sfaturi legate de tehnica, compozitie, etc.
de ce comentez? pentru ca exista poze care ma lasa cu gura cascata.... pt ca uneori nu ma satur sa privesc o poza...sau poate pentru ca dupa cum si eu am primit sfaturi de la altii doresc sa dau un sfat, un indiciu, o idee care poate fi urmata sau nu...
Reply With Quote
Old 09-06-2009, 16:09
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Senior member

Cand am noroc reusesc sa prind intr-o imagine (termenul poate fi folosit ca alternativa la poza / fotografie) un loc, un moment, un sentiment, un "ceva" care m-a impresionat si/sau mi-a placut... Postez poza ca sa impart acel ceva cu altii... pentru unii inseamna ceva, pentru altii, nu... unii lasa un comentariu, altii nu... Ma bucur de un comentariu pozitiv, ma bucur de o observatie, ma bucur de-o gluma, de orice tip de interactiune, chiar virtuala... Din acelasi motiv postez si eu comentarii, tembele sau "avizate"...

izingaro, sunt de acord cu tine cand spui "GF e o forma de lume virtuala, nu? o comunitate bine inchegata"... Si eu consider ca, mai presus de un loc unde sa ne dam mari cu pozele noastre, este un loc unde ne putem cunoaste, putem interactiona virtual si nu numai, ne putem chiar cunoaste personal...

In concluzie si eu consider ca am "primit" ceva de la GF si cred ca pot "da" ceva, cat de putin, inapoi... Un thread, un post, un comment, un minim de atentie acordat acestei comunitati... toate astea pot insemna ca dam inapoi ceva din ce-am primit... Daca nu sunteti deloc sentimentali, ganditi-va la asta macar ca la un gest rece de minima politete...

E cald afara si am luat-o razna!... Ma opresc...
Reply With Quote
Old 10-06-2009, 08:53
apopida's Avatar
apopida apopida is offline
Senior member

Eu, sincer, postez pe GF, ca de altfel, si pe alte site-uri pentru ca lumea sa vada imaginile mele, sperand in pareri, opinii, critici etc. Daca doar as apasa pe declansator si as incuia intr-un folder imaginile mele atunci poate as fi ca un artist care dupa ce termina lucarea o distruge si, zic eu, nu e bine!
Din punctul meu de vedere GF n-are nimic special fata de alte site-uri, decat, si sper sa nu ma insel, un foarte mare bun simt din partea mebrilor. Doar ca acest bun simt impiedica de foarte multe ori o critica obiectiva (si aici ma refer la multitudinea de comentarii pozitive, si la aproape lipsa celor critice)

Izingaro, faptul ca raspunzi la un mesaj acordat din partea cuiva cu multumesc, nu inseamna ca ti-ai dublat numarul de comentarii (care chiar nu inseamna mare branza, ca de altfel si statul de membru, senior sau junior) ci inseamna ca interactionezi, ca te-a interesat faptul ca cel care ti-a accesat imaginea a si scris ceva!
Reply With Quote
Old 10-06-2009, 19:22
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Toti vrem sa vorbim despre lucrurile care ne intereseaza. Direct sau virtual. Asta e motivul principal pentru care sunt eu aici. Ma intereseaza fotografia insa ca multe alte activitati e preferabil sa mai fie si altii prin jur. Tehnic suntem in urma altora (ma ales straini) insa mergem inainte cum putem. Progres se simte si la persoana intai si la cei din jur chiar daca nu la nivelul la care ni l-am dori. Asta e...timpul, banii si talentul (nu neaparat in ordinea asta) n-au fost niciodata foarte abundente. Cat timp ne simtim atrasi de subiect si de loc, mergem inainte. Ne mai facem si cate-un prieten si una peste alta iesim in castig (spiritual ca financiar stiti bine cum sta treaba )
Reply With Quote
Old 10-06-2009, 19:28
ianchi's Avatar
ianchi ianchi is offline
Member

de ce postez io pe GF? pai ca sa impartasesc ceea ce vad cu altii ,sa mi se comenteze imaginile , sa am ce invata sa am de ce ma enerva(imi sare repede mustarul) sa ma minunez de imaginile si imaginatia altor artisti ascunsi in spatele obiectivului...

uneori m'as bucura sa fie mai mult decat " minunat , frumos..." ba mai mult tehnic dar de obicei ne oprim la primul gand ce ne strapunge .
va salut si ....ne cetim pe GF
Old 10-06-2009, 20:04
dannyb's Avatar
dannyb dannyb is offline
Senior member

pun imagini care cred ca ceilalti (colegi sau vizitatori) le vor viziona cu placere !
nu reusesc totdeauna, atunci incerc sa fie mai bine !
sigur, ma bucura un coment favorabil, dar nu ma supara nici unul critic, e mereu ceva de invatat, doar asa se poate progresa !
daca ne-am gandi la costuri probabil nu am mai posta !

Last edited by dannyb; 10-06-2009 at 20:20..
Reply With Quote
Old 12-06-2009, 10:29
bujorpescar bujorpescar is offline
Senior member

Am invatat enorm din postarea fotografiilor pe acest site, atat din feed-back-urile pozitive cat si din cele negative. Am fost primit cu caldura si asta nu pot sa uit.

Last edited by bujorpescar; 12-06-2009 at 10:33..
Reply With Quote
Old 12-06-2009, 21:05
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Mai este un aspect, o motivatie pentru a posta pe acest site (sau chiar pe un altul) fotografiile: eu fac fotografie, mai buna sau mai proasta, de peste 50 ani(!). De cand ma stiu, de foarte tanar, nu mi-a lipsit aparatul foto; am avut o sumedenie si am pozat mereu. Asta se cheama pasiune (atata timp cat o faci fara ca sa castigi bani de pe urma ei) si, daca stau putin sa ma gandesc, ma pot asemui cu un colectionar pasionat si cred ca la fel sunteti si voi cei pentru care fotografia este intr-adevar o pasiune. Noi colectionam fotografii si, de fapt, care este satisfactia suprema a unui colectionar decat sa-si arate colectia, sa impartaseasca si altora ce are el. Bineinteles ca-i creste inima de bucurie cand ii sunt laudate exponatele, e omenesc. Ca mai sunt unii care nu le inteleg sau le critica...asta e...nici geniile n-au facut numai capodopere si...sa nu maniem pe Domnul...eu, cel putin, nu sunt geniu.
Reply With Quote
Old 13-06-2009, 19:17
jordache.l's Avatar
jordache.l jordache.l is offline
Senior member

io am intalnit si fotografi de valoare- de unde am si invatat (mr narcis, mr bezergheanu ,etc) si fotografi care abia incepeau aceasta fascinanta lume a imaginii.dar dincolo de calitate si cantitate am intalnit oameni care sunt mai valorosi decat ce posteaza.am sa postez in continuare pt 2 motive - 1 sa adaug ceva frumos si 2 -sa pot ajuta daca va fi nevoie cu ce cunostinte am .multumiri si admin pt efortul pe care putini il stim. succes tuturor!
Old 04-07-2009, 18:56
ra_luca ra_luca is offline
Junior member

este loc si pentru incepatori?

buna la toata lumea, sunt noua in domeniu da'-mi place de mor sa pun poze si mai ales sa fac. eu am mai facut niste postari de poze, nu ff profesioniste pe un site, nu stiu daca ii pot da numele, dar trebuie ca pozele sa fie de profesionisti pt a le posta pe GF?
Reply With Quote
Old 05-07-2009, 10:49
HPcyclop's Avatar
HPcyclop HPcyclop is offline
Junior member

Raluca,toti vom ramane mai mult sau mai putin incepatori,toata viata.
Hai,curaj !
Reply With Quote
Old 14-12-2009, 20:24
ramonanicodin ramonanicodin is offline
Junior member

Postez ca sa adaug ceva ceea ce eu consider frumos.poate cineva va viziona cu placere.
Reply With Quote
Old 16-12-2009, 14:21
deocamdata deocamdata is offline
Junior member

In speranta ca voi atrage comentarii din care sa invat.
Reply With Quote
Old 03-12-2010, 22:32
Seren Seren is offline
Member

Sunt o gramada de motive, dar principalul este ca imi doresc faima si recunoastere interstelara.

Lasand gluma la o parte, ma irita singuratatea in care ne autoizolam. Noi, romanii in general. Ridicam parapeti de autosuficienta si de paranoia, fara a vedea ca de fapt, mancarea pe care o digeram nu se proceseaza in aur si nici darul lui Dumnezeu pe pamant nu suntem.

As vrea sa intalnesc si altceva decat faruri de lehamite, suficienta, ingamfare si parvenire, pe un forum romanesc.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules