Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 16-08-2008, 15:16
Geamba's Avatar
Geamba Geamba is offline
Junior member

Caut Studio

- Buna ziua! Ma numesc Andrei Geambasu, sunt un fotograf amator, ma ocup de fotografie de 2 ani si jumatate, la inceput de drum, dar foarte hotarat, in sensul ca-mi vad foarte bine tinta, stiu ce vreau! Caut sa ma initiez si sa sa ma stabilesc in domeniul fotografiei. Vreau sa ma ocup pe viitor de aceasta, ca mai mult decat un hobby, fara sa ajung sa nu am dupa ce bea apa,asa cum mi se tot spune. Cu alte cuvinte, vreau sa fac cariera din fotografie, si am nevoie de ajutor, de practica, "munca in teren ", ca sa capat experienta, si sa strang banii necesari sustinerii unor cursuri.
- Sunt ambitios si de aceea toti cei care au de gand sa-mi zica " nu copile... ( cine stie ce )... " nu au decat sa zica, nu garantez ca ii si ascult, fara a fi rau intentionat, atat timp cat altii reusesc, o sa ma zbat si eu sa fac la fel.
- Ideea nu se pune, daca ce vreau eu sa fac, se merita sau nu, ideea este daca cineva poate sa ma ajute, sa-mi cultiv ambitia si dorinta de a face mai mult decat sa ridic din umeri.

Multumesc anticipat, Andrei.

Old 17-08-2008, 11:43
jordache.l's Avatar
jordache.l jordache.l is offline
Senior member

sfatul meu;cauta-te" in ce domeniu ai "ochi" (portret;nature ..etc) apoi invata sa fotografiezi; fa diferenta intre poza si fotografie (termen valabil in lb romana).pana la studio mai ai..si cand ajungi acolo...muulti bani..si din pacate pt "romanian style" toti vor sa lucreze/castige singuri..lucurrile s-au cam schimbat..doar in echipa se pot face lucruri solide , de calitate..asa ca wake-up..si ia-o cu pasi mici. succes!
Old 18-08-2008, 18:53
Geamba's Avatar
Geamba Geamba is offline
Junior member

Eu ce spun aici..caut studio,e doar titlul... cred ca multi au ramas acolo ... ideea este :
- Caut studio, sau orice altceva, caut pe cineva care sa ma ia pe langa el, fotoreporter, ceva orice, sa invat sa ma ia la meciuri, la el in studio orice, eu sunt dornic sa invat !!!! sa capat experienta ..si nu cer bani, sau ceva ...vreau sa mi se plateasca un curs foto, iar in cel mai bun caz o sa scoata omu si pe vreo imagine de a mea un ban .. nu ma intereseaza, pe mine ma intereseaza sa fac cursul acela de fotografie, si sa capat experienta, invatand de la altii care sunt cu mult inaintea mea... intelegi? Eu imi doresc sa merg la un meci, sa fac ceva ..orice face fotograful respectiv, poze pentru o campanie de advetising la ... sticsuri, stau si eu langa el vad ce afce cum aranjeaza lumina etc. ce caut sa puna in evidenta, eu invat de aici, poate iau si eu un cadru doua ...
- Altfel spus, nu am cum sa fac altfel cursul acesta foto, urma acum ceva vreme sa ma ia cineva de la Jurnanul, sau 7 Seri la meciuri, parca ... dar nu am mai tinut legatura cu persoana, am pierdut un telefon,,, etc. Urma sa ma plateasca dar am spus la fel, nu plateste-mi un curs foto .. dar asta e , vina mea ...
- Buuuun, ideea e ca vreau sa invat , vreau foarte tare sa invat, si se pare ca nimeni nu vea sa-mi intinda o mana in acest sens, pentu aceasta eu oricum deja, incerc sa fotografiez mult, sa ma joc cu unghiuri lumina etc... dar e nevoie de mai mult. Dupa cum gandesc eu multi din cei care sunt acum pe picioarele lor si traiesc din fotografie, au fost candva la inceput ...ca si mine acum, dar, bag de seama ca nimeni, nu are curaj, sa investeasca niscaiva timp intr-un tanar cu vointa, perspectiva, zvac, dorinta sa faca ceva in viata ... si modestie, mai ales!! Haideti oameni buni, sariti, nuuuu vedeti ce pierdeti aici !! Oferta in limita stocului disponibil !! Daca apar manifestari neplacute adres' ..... nu osa apara manifestari neplacute !! Promit!! Stiu ca nu cer mult, cer enorm.. dar nu cer...capricii, cer ceva, si cer bine intentionat, cer ceva hotarat : "VREAU!!!... ajutati-ma nu veti fi dezamagiti ! " Nu dau inapoi, nu va indoiti de ce va spun, pentu ca stiu ce vreau si pot! Nu vreau sa ma joc, vorbesc serios!

Ziua buna!
Multumesc anticipat, Andrei!
Old 18-08-2008, 19:20
Mara S
Guest

Geamba, eu zic sa te calmezi putin
Ai spus de nu stiu cate ori ca esti ambitios si ca stii ce vrei, ca nu accepti sa fii descurajat. Din pacate, sa vrei nu e suficient. Trebuie sa ai talent, sa ai simt estetic si ochi pentru inedit. Si sa inveti mult, de unul singur. Sa stii cum sa pui lumina pe niste sticksuri sau sa reusesti imagini bune la un meci de fotbal poti invata singur, cu mult exercitiu.

Spui ca faci fotografii de doi ani si jumatate, dar inca te consideri incepator. Eu in locul tau as tacea. Ma uit prin galeria ta si nu gasesc nimic care sa-mi atraga in mod special atentia. Eu pana acum un an pe vremea asta n-am facut decat poze de familie si la florile din ghivece. Si ce am invatat de atunci, am facut-o de una singura, fara sa cer ajutorul nimanui.
Nu vreau sa te descurajez, doar sa te trezesc la realitate... Degeaba vrem luna de pe cer daca nu stim cum sa ajungem la ea.
Reply With Quote
Old 18-08-2008, 22:31
Geamba's Avatar
Geamba Geamba is offline
Junior member

Andrei... veau sa renunt la Geamba..Andrei!
Sa corectez postul de mai sus...os a am grija sa fac asta maine
, notat.
Eu nu vreau luna de pe cer, eu veau un curs foto, multa lume imi zice sa fac asta, si nu vad cum as putea face asta, pentru ca nu am bani ...2 la mana nu am mai postat de mult in Galeria mea ( inafara de portretele cu fata cu batic pe cap ) - iar daca nicic alea nu sunt frumoase, atunci ce este ?
Fac de doi ani treaba asta si sunt inca amator, pentu ca daca dupa doi ani nu sunt amator, atunci ce sunt, si ce sunt cei care fac asta de zecide ani... 2 ani insemnand 1 an jumatate de..luat telefonu tatalui din cand in gand, si tras cadre cu nori apus...nimci special, kitschos chiar ... si jumtate de an din mai pana acum, de cand am un aparat si exersez in fiecare zi, puteti sa-i spuneti, jumatate de an, nu doi, o sa corectez is in pimul post daca e nevoie... si sincer sa fiu.

Deci - se poate ca postul anterior sa fie exagerat ...
- sunt inca fotograf amator
- eu nu incerc sa fac fotografie ca sa multumesc lumea, eu incerc sa fac fotografie, pentru ca ma simt bine, si incerc*, pentru ca , consider ca nu am ajuns sa ma exprim foarte bine ... ( fotografie = comunicare pin lumina , daca nu ma insel ! )
- Nu ma expim foarte bine, deci mai am de invatat, am fost o saptamana intr-o tabara de creatie cu niste colegi de la o alta clasa, Domnul Director si sotia dansului Diriginta colegilor mei, si vreaus a va spun ca indrumarile dansilor nu mi-au facut deloc rau, si nu ma refer la..du-te si pozeaza aia..si aia si aia ! ... Explicatiile dansilor, discutiile foarte bine aprofundate ... am inteles, ceea ce imi transmiteau, mi-a fostd e mare ajutor, consider ca am tras un folos atat de mare, si am evoluat int-o sapatamana datorita dansilor cat evoluam in mult timp de acum inainte singur ... ma intelegeti ?

Am, agumente pentu tot ceea ce-mi ziceti, nupegatite.. nuu...imi asez totul ca niste piese de domino..,. nu veaus a fiu rau, sa credeti ca sunt un copil rau ... vreau decats a fiu ajutat, si nu vreau ceva rau,fiecare se ajutat, iar eu gasesc modul acesta, interactiv ... cel mai bun pentru mine!! Sid e aia si solicit sa ma ia cineva si sa vorbeasca cu mine, sa ma invete, pentru ca stiu si ca pot sa invat repede, nu stiu de ce tot incercati voi oamenilor sa ma dati inapoi ... int-un fel sau altul, o sa obtin ce vreau, pentru ca nu vreau o prostie, un capriciu ...

Incetati o data sa ma contracarati, nu mi-ar strica daca cineva m-ar ajuta, in modul in care am solicitat.. daca nu astept sa vina scoala si o sa continui sa meg la bunul meu Domn Directo si o sa-l intreb si os a cautsa invat... avea,m oicumde gand sa fac asta..singura poblema e ..ca Domnul meu director nu are un studio, unde sa-mi arate pe viu ce si cum, dar sunt sigur ca o sa gasesc o solutie si pentru asta.

Scuzati gramatica ... probabil sunt o multime de geseli in textul meu, imi cer scuze.
Old 18-08-2008, 23:51
Mara S
Guest

Amatori suntem cu totii, indiferent daca facem poze de o luna sau de 20 de ani, cat timp nu este ocupatia de baza, cu care sa ne castigam existenta. Nu de asta m-am legat, ci de faptul ca ai spus ca esti la inceput de drum, dupa doi ani si jumatate. Daca ti-ai gresit socotelile, nu e vina mea...
Dar esti mult prea incrancenat in pretentiile si cerintele tale. Nu cred ca esti dispus sa asculti vreun sfat, daca nu coincide cu parerile tale.

Ceea ce vreau sa spun este ca nu ai nevoie de un curs foto, sunt bani aruncati (aproape) degeaba. Sunt zeci de tutoriale pe net care te invata acelasi lucru. Citeste tutoriale, experimenteaza, vizioneaza mii, zeci de mii de imagini pe net, galerii ale unor fotografi celebri, incearca sa vezi apoi daca reusesti sa te apropii de ceea ce vezi la altii mai priceputi.
Bazele fotografiei - atat teorie cat si practica - trebuie sa ti le insusesti singur, nu va pierde nimeni vremea sa ti le arate.
Abia in momentul in care iti vei crea un portofoliu de imagini reusite, vei putea sa-l trantesti pe masa vreunui fotograf si sa emiti pretentii de "tutela". Nimeni nu va accepta sa lucreze cu tine cat timp nu ii poti demonstra ca stii sa faci fotografii. Nu e suficient sa vrei tu asta.
Succes.
Reply With Quote
Old 19-08-2008, 10:40
Geamba's Avatar
Geamba Geamba is offline
Junior member

Da vedeti dvs..... eu nu intentionam sa ajung aici, ideea este ca sunt 10 oameni si 7 pareri diferite... de care sa ascult? Ahh pei va spun, experimentez si vad ce mi se potriveste nu?
- Am incercat sa invat din tutoriale nu ma ajuta prea mult:
- Aproape in fiecare zi ies pe afara si fotografiez

- Iar partea cu, discutii si activitati interactive si astea ... este cel mai pe gustul meu, si mai verau, vreau ceva rau ?
- Esti atat de incrancenat incat nu asc de sfaturile celorlalti - ... nu e adevarat, pei am ascultat, am incercat sa citesc si sa invat din tutoriale, experimentez inca zilnic ... ce nu ascult din sfaturile dvs. ?
- Sunt incrancenat pentru ca stiu ca sunt atatia oameni de treaba carora nu le-ar strica un pokemon pe acolo prin "gospodarie " si nici mie nu mi-ar strica practica.

Chiar, nu sunt incrancenat, doar de dragul de a a fi, nu am nimic de demonstrat. Si nu sunt un copil rau, nu caut acum iz de cearta ... nu caut nod in papura, repet, nu verau sa fiu interpretat... gresit. Ma intelegeti ? Nu caut nod in papura cu nimeni, pentru ca nu sunt nici in postura de a face asta, eu sunt cu mult mai mic ca voi, doar ca incerc sa va conving in legatura cu ceva ... asculta-ti-ma va rog cu atentie, nu va ganditi imediat..ahh iete-ll si pasta, noi oameni maturi nu ... si s-a trezit el la 16 ani ca vreaa ...Va rog nu ma interpretati gresit, repet nu sunt un copil rau, sunt doar fixat pe ceva, pentru ca am constatat ca acel ceva mi se potriveste cel mai bine.

Ma intelegeti mai oameni buni... ?

P.S.Incearca sa vezi daca te aproprii de ce vezi la cei mai ... - Doamna cu tot respectul, eu am fost invatat sa nu cant dupa ureche ... "Incearca sa simti ceea ce fotografiezi, nu te duci acum sa pozezi si tu apusuri de soare, sau mai stiu eu ce ai vazut la altii...fi tu , in ceea ce pozezi, alsi cate un pic din tine "
- Cam asa mi s-a spus ...

Last edited by Geamba; 19-08-2008 at 10:50..
Reply With Quote
Old 19-08-2008, 15:59
Geamba's Avatar
Geamba Geamba is offline
Junior member

Parca vad ca acum mi-am luat jumatate de forum in cap, si toti or sa ma arate cu degetu : "Ce copil neintelegator ! " .... Parca vad ...

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules