Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 20-05-2008, 23:55
ciu.li.a ciu.li.a is offline
Senior member

Doresc un sfat pentr o alegerea unei camere foto

Doresc sa imi cumpar o camera si la bugetul de care dispun momentan as alege intre panasonic lumix dmc-fz8 si fujifilm s8000. Fujifilm are rezolutia mai mare la fel si foom-ul optic dar timpul de expunere maxim este mai mare la panasonic. Se poate un sfat? Multumesc.
Reply With Quote

Old 21-05-2008, 00:05
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

mam jucat si cu un panasonic (fz7) si cu fujifilm (s5100). tinind cont ca nu sa schimbat nimic fundamental la camerele pe care le ai in vedere fata de ce stiu eu despre modelele vechi, parerea mea e sa mergi pe fezeu

Last edited by piticu; 21-05-2008 at 00:46..
Reply With Quote
Old 21-05-2008, 00:40
ati ati is offline
Member

Parerea mea este ca e o alegere dificila si in definitiv subiectiva. Numarul de pixeli nu e relevant aici. Totusi eu as alege s8000. Conform dpreview pare ca are un senzor oleaca mai mare si sta mai bine cu zgomotul, iar noise reduction e mai agresiv pe lumix (lucru care mie imi provoca migrene cand foloseam sony dsc-h5, de exemplu).
Insa cred ca functionalitatile in general sunt cam aceleasi, asa ca bine ar fi sa te duci sa le pui pe ambele in mana si vei sti sigur care e cel mai potrivit.
Reply With Quote
Old 21-05-2008, 08:39
bluesky's Avatar
bluesky bluesky is offline
Senior member

Eu iti recomand sa nu alegi nici una dintre aceste doua camere. Am un Fuji S6500fd care are multe lucruri bune dar sta prost la reglajele manuale si daca vrei sa faci macro (si in galeria ta am vazut asa ceva) o sa fii in curand frustrata ca focusul nu este unde trebuie sau ca aparatul nu vrea pur si simplu sa-l faca. O alta problema pe care am observat-o la aparatul meu este ca pe macro nu face blur (suficient) in spatele subiectului pe care este focusul facut astfel ca acesta nu se detaseaza cum trebuie de fundal. Recomandarea mea: Fuji S8000 este in jur de 10-11 mil mai strange si ia-ti un Nikon D40 daca nu poti mai mult (aprox 15 mil) Merita sa astepti te asigur (va trebui sa strangi bani pentru cateva obiective dar daca pasiunea este mare merita)
Old 21-05-2008, 09:14
Senior member

Multumesc

Multumesc pentru sfaturi, chiar acum citesc review-uri, si parerile ca si aici...sunt impartite. Apropo...sper ca nu e suparare bluesky...sunt baiat (ciu.li.a = ciugulea liviu adrian)
Reply With Quote
Old 21-05-2008, 15:29
cristid61 cristid61 is offline
Member

Am vazut la F64 Nikon D40 + obiectiv kit 18/55 la 1.499 Lei (nou cu garantie). asta daca vrei D-SLR si accepti investitii viitoare in obiective samd. Daca optezi pt un model compact de calitate as incerca un Canon G9. Depinde foarte mult de ce fel de fotografii vei face... Si oricum NU trebuie sa decizi achizitia unui model sau altul fiindca lipsesc citeva sute de lei. Mai astepti, mai stringi, mai tai din tigari, etc. Ce vrei, arta cere sacrificii ! Si viciile sunt in general costisitoare...

"O imagine valoreaza cit o mie de cuvinte. "

Last edited by cristid61; 21-05-2008 at 15:45..
Reply With Quote
Old 30-05-2008, 08:32
Senior member

Va multumesc tuturor.

Pana la urma am cumparat o camera dar niciuna din cele pe care le-am mentionat. Consider ca totusi alegerea mea este una destul de buna (poate mai buna decat cele 2 variante de mai sus. Din tot ce am citit si dupa ce am pus mana pe cateva camere, Fuji s6500fd mi se pare peste celelalte doua (fuji s8000 si panasonic lumix fz8). Nu este la nivelul unui nikon d40 dar pentru mine momentan este sufucienta. Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules