Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 22-05-2011, 11:21
CataNegru's Avatar
CataNegru CataNegru is offline
Senior member

Sigma 170-500 APO aspherical VS nikon 70 - 300 VR

va salut! Am o nedumerire cu privire la cele 2 obiective.Momentan am un 70 - 300 VR , s-a ivit ocazia sa-mi pot lua un obiectiv Sigma 170-500 APO aspherical pentru nikon cu vreo 16 mil.Acum va intreb pe voi daca ati folosit obiectivul asta sigma si daca merita sa dau banii pe el si apoi sa renunt la nikonul 70 - 300 VR.Mentionez ca am un aparat nikon d90 ( ma gandesc ca e compatibil cu sigma nu? ).
Multumesc si astept pareri mai avizate
Numai bine!

Old 22-05-2011, 12:04
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

nikon 70-300 e mai convenabil.
sigma este mai lung dar mult mai greu si mai putin manevrabil. Dorinta de a avea un zoom care le rezolva pe toate ramane limitata in multe directii.
Sigma nu are VR si acuratetea opticii sunt convins ca e mai buna la nikon.
Nu mai vorbesc de viteza de autofocus.
Cel mai bine e sa faci aceleasi subiecte cu ambele obiective (distanta minima, maxima, mijloc, subiecte in lumina slaba si apoi subiecte in miscare.
Nu stiu daca vei mai pune vreo concluzie aici pe GF dar nu mi-e greu s-o ghicesc.
Reply With Quote
Old 22-05-2011, 12:46
CataNegru's Avatar
Senior member

pai asta e faza... eu am un nikon VR 70-3000
si m-ar bate gandu sa urc la 150 - 500 de la sigma.faza e ca nu prea pot sa-l probez ...pt ca l-as comanda de pe net.M-am tot uitat pe net la review-uri si parerile sunt impartite...Nu vreau sa-l folosesc in ceva superprofi, ci mai mult pt animale, pasari, asa pentru mine.As ajunge cu el cumparat la maxim 16 mil, iar vr-ul dupa asta as putea sa-l vand cu 13-14.
oricum nu-l vand pana nu-l am si pe celalalt.
Old 22-05-2011, 15:25
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Cata, in ce priveste review-urile m-am lamurit si eu de mult, sunt multi carcotasi unii, altii nu stiu nici ei ce vor, asa incat cel mai bine e cand vezi scula cu proprii ochi si o cantaresti cu propria mana. Eu... ce sa-ti spun... am si eu un 70-300 VR de care sunt foarte multumit. Dom'le cand intra VR-ul amorteste imaginea in vizor, e o placere. Am facut poze la elongatia maxima cu timpul 1/8 si a iesit corect! Pe de alta parte, intr-o plimbare duminicala prin parcul Herastrau, am stat de vorba cu un fotograf amator care avea pe un D300 un Sigma 150-500. Era cu aparatul pus pe trepied si m-a invitat sa vizez si sa fac o poza. A iesit excelenta (de altfel mie imi place sharpul de la Sigma), focusul s-a facut rapid, dar, fiind pe trepied nu stiu cum mergea VR-ul (stii ca atunci cand aparatul este pe trepied se scoate VR-ul). Mie mi-a placut, dar eu nu sunt, dupa cum nu e nimeni, etalonul absolut. Ma gandesc, insa, ca e o diferenta mare de pret, fata de 44 de milioane cat e la noi la pravalie, 16 milioane... deh, parca ma pune putin pe ganduri. Daca o sa dai 70-300 ce faci cu diferenta dintre 70 si 150? Si vrei neaparat focala asta asa de lunga?
Reply With Quote
Old 22-05-2011, 15:39
CataNegru's Avatar
Senior member

Rudi.. 150 - 500 e o diferenta cu 170-500, este alta generatie.Sigma de care povestesc este de vanzare si pe ebay/amazon cu preturi intre 475 - 700 dolari deci tot cam peacolo se invart.Mie la inceput mi s-a parut super tare ca la16 mil sa-mi iau un zoom ce ajunge la 500 si are si focalizare automata.Merg ori de cate ori pot pe munte si ma gandeam ca mi-ar place ceva mai mult decat 70-300 vr. e drept nici eu nu am ce sa-i reprosez nikonului.
Pana la urma raman cu nikonu VR iar cu banii pe care i-as da pe obiectiv (Defapt partea pe care o am eu ) .. am sa-mi iau un sigma 10-20 pt ca oricum aveam nevoie de wide...astffel am toata plaja de la 10 la 300 pe focalizare automata. Multumesc de sfaturi DD si rudi
Old 22-05-2011, 16:01
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Aha, am priceput, scuze de neintelegere. Oricum, judecata pe care ai facut-o in final este, zic eu, cea mai corecta: Sigma 10-20 e o scula buna si-ti doresc succes!
Reply With Quote
Old 23-05-2011, 10:47
doina russu's Avatar
doina russu doina russu is offline
Senior member

daca as fi in locul tau, as cantari foarte serios catre ce vreau sa ma indrept: wide sau wild? si daca e wild, as cauta urgent un obiectiv similar (magazin), as face cateva teste cu body din dotare , apoi as lua o hotarare....si sincer, daca as putea, nu as renunta la ce am(ai) deja
Reply With Quote
Old 23-05-2011, 12:53
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Intre 300 si 500 e diferenta mare (mai ales daca mai inmultesti si 1.5 (parca asa-i la Nikon?)
La fel si cu VR ... nu-i totuna sa ingheti imaginea la 300 sau la 500 ...
Daca-ti trebuie 500 merita dar atentie asta e o focala foarte lunga si specializata ... cat de des o folosesti ?
Reply With Quote
Old 23-05-2011, 20:34
CataNegru's Avatar
Senior member

Pentru mine fotografia e doar hobby... nu iese malai deloc din asta. Desi ma joc cu fotografia de cand am debutat pe acest site... nu am ajuns la o performanta de a pune mai mult accent pe un anumit gen...wild, macro, peisaj.Sunt un pasionat de munte si pt aceasta pasiune eu zic ca as avea nevoie atat de wide cat si de zoom.Acum depinde in ce ordine si prioritati pot achizitiona obiectivele respective. Atata timp cat am vr-ul si nu-mi permit sa iau un 500 cu stabilizare... am preferat sa optez pentru sigma 10-20mm obiectiv pe care-l cunosc de la un amic ce-l foloseste pe canon.
Asa ca...pentru moment banii stransi i-am investit pe un wide . Partea cu zoomul atata timp cat nici nu prea-l folosesc decat cand as merge la panda...o sa o las pe mai tarziu, cand poate voi avea ocazia sa si vad cum e unul live.
Old 23-05-2011, 22:02
ilacatus's Avatar
Senior member

Eu unul te inteleg perfect (sunt exact in aceeasi situatie doar ca-n ultimul timp nu prea ma mai tin balamalele pentru munte serios) ... si de-aia as mai adauga un argument impotriva Sigmei. Are aproape doua kg ... atentie ca astea doua merg la tine-n spate ..cat un sac de dormit d-ala de expeditie ... sau cat un sac mai carpatin asa + polar + goretex.
La capre sau urs merge si cu 300 ..iar la pitigoi te mai abtii. Si vorba Doinei chiar daca-l iei nu abandona ce ai deja.
Am auzit lucruri bune de 10-20 (asteptam mostre )
Lumina buna
Reply With Quote
Old 23-05-2011, 22:09
CataNegru's Avatar
Senior member

Pai cam asa ilacatus ... am fost foarte strangator anii astia.. am nikon d90, ..am prins ocazia..am luat si grip..deci 2 acumulatori...hai plus inca unu de rezeva..ca cine stie... apoi ob din kit 18-135mm, mi-am dorit si macro...hop unu de 90mm, apoi si zoomul imi place... ia si un 70-300, apoi parca as vrea mai mult...am luat un catadioptru de 500mm plus teleconvertor, mai un blit extern ca merge bine la refugii si toate merg bine intr-un ruccsac...care si ala sa fie cat mai mare.. asa ca am ajuns sa car cel putin 8-10kg numa echip foto... + trepied sau monopied.. deci m-am cocosat la propriu
Maine astept sa vina si apoi il scot prin cluj... numa sa am timp..ca de munte ceva mai incolo
Old 23-05-2011, 22:40
ilacatus's Avatar
Senior member

Cam aceeasi poveste si la mine (doar ca pe linia Canon)... si obiective Tamron (toate)
17-50, 90 macro, 70-300 (si mai am un bun-la-toate 18-200)

Dar apropo de zoomuri ... toate pozele postate azi sunt cu 70-300 inclusiv pasaruica aia mica (nr 1 si 2) de la
http://www.galeriafoto.com/photos/sh...30/limit/last7

sau lacarul de la
http://www.galeriafoto.com/photos/sh...00/ppuser/3004

Si te informez oficial ca ursu' capra cerbul sau caprioara dupa care tragem noi pe la munte sunt mai mari decat o vrabie ... deci daca merge la vrabie merge si la urs 300-le ala

Sigur, n-ajungi la NG cu asa ceva dar pentru aia care nu scot bani din asta merge ... Evident 400-le Doinitei face o treaba mult mai buna dar... e scump si greu
Reply With Quote
Old 23-05-2011, 22:40
ilacatus's Avatar
Senior member

Cam aceeasi poveste si la mine (doar ca pe linia Canon)... si obiective Tamron (toate)
17-50, 90 macro, 70-300 (si mai am un bun-la-toate 18-200)

Dar apropo de zoomuri ... toate pozele postate azi sunt cu 70-300 inclusiv pasaruica aia mica (nr 1 si 2) de la
http://www.galeriafoto.com/photos/sh...30/limit/last7

sau lacarul de la
http://www.galeriafoto.com/photos/sh...00/ppuser/3004

Si te informez oficial ca ursu' capra cerbul sau caprioara dupa care tragem noi pe la munte sunt mai mari decat o vrabie ... deci daca merge la vrabie merge si la urs 300-le ala

Sigur, n-ajungi la NG cu asa ceva dar pentru aia care nu scot bani din asta merge ... Evident 400-le Doinitei face o treaba mult mai buna dar... e scump si greu
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules