Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 23-07-2010, 17:22
CataNegru's Avatar
CataNegru CataNegru is offline
Senior member

obiectiv catadioprtu...

Ca tot veni vorba de zoomuri si obiective foarte scumpe... si ca tot e vara si ne este cald, vin si eu cu o intrebare!
Avand niste bazdaci, si desi am un obiectiv nikon 70-300 VR mi-am achizitionat la un pret modic (cam 100 euro) un obiectiv de 500mm fix cu f de 6,3 + plus un teleconvertor 2x care functioneaza pe sistem de oglinda (catadioptru). Cum nu suport prea tare caldura inca nu l-am probat, doar am tras cateva cadre aiurea...
Eu vin cu o intrebare... care sunt ajunsurile si neajunsurile acestor tipuri de obiective, pt ca pretul lor raportat cu "performanta " mi se pare ok?
Numai bine!

Old 23-07-2010, 20:24
SerbanV's Avatar
SerbanV SerbanV is offline
Senior member

deși e un obiectiv usor și realizat cu materiale de clasă
rezultatele obținute le consider satisfacătoare
dar cu un trepied bun ce nu tremură ca frunza-n vânt și pe lumină bună vei obține ceva rezultate, poți incerca și din mână setând viteza la 1/500 s . Interesant că in jur de 1,75 m poți să-l folosești in loc de macro
Zămbește și viața ți se va părea mai frumoasă
Reply With Quote
Old 24-07-2010, 00:27
CataNegru's Avatar
Senior member

Cam asa e.... adica satisfacator... am incercat adineaori sa fotografiez luna dar cu un trepied cam ca frunza
a iesit cam asa...

Nu stiu...citisem undeva ca pt zoomuri mari se pot folosi ca trepied saculeti cu fasole?... sau ceva boabe ? sau ar fi si alte variante de "stabilizare"
multumesc serbanV de raspuns
Old 24-07-2010, 14:09
SerbanV's Avatar
SerbanV SerbanV is offline
Senior member

in general la lună luminată intre 0,4-0,8 se obțin rezultate mai bune(astronomii dixit)
am văzut pe afară săculeți de fasole(mica) cca 400 g intr-un fel de sac de catifea cu fermoar, preț cca 50 $, se pot comfecționa ușor dar nu știu cât te ajută
la f64 au parasolare ieftine din cauciuc pt el(miros câteva zile) la cca 30 roni, cele de tablă sunt scumpe
Reply With Quote
Old 24-07-2010, 14:23
mihailo mihailo is offline
Senior member

50$ ?!!! Aidi bre, sa fim seriosi! Va livrez eu, la 10$/bucata, cati vreti. Umpluti cu fasole tucara, grasa sau obedata, mazare, linte, bob, naut, pietre de prastie, neghina, mei, samburi de corcoduse rosii (astea la 11$ - specialitati!) sau spartura de BCA, d-aia de-o vand tiganii drept piatra ponce. La alegere. Fara TVA si cu dedicatie specila!

Last edited by mihailo; 24-07-2010 at 14:25..
Reply With Quote
Old 24-07-2010, 14:33
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

parasolar poti satz faci din carton sau plastic lipit cu scoci
Old 24-07-2010, 19:36
CataNegru's Avatar
Senior member

cate specialitati de tripoduri )
Pai cred ca varianta lui piticu o s-o folosesc pana cand voi avea vreo comanda mai mare de facut de la f64... oricum e mai bun decat un binoclu...deci nu ma plang deocamdata de el.Referitor la fasole...cum am sa-mi gasesc un saculet de marime corespunzatoare cum o sa-l asezonez dupa gust cu ceva samburi
Numai bine! ... si astept si alte variante sau idei mai mult sau mai putin insamantate

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules