Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 13-08-2006, 21:52
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

freestate sa inteleg ca iti place absolut tot in afara de U2 sau ca din toate care nu-ti plac cel mai mult ii urasti pe baietii de la U2.....ma intreb ce-or fi facut ei sa merite asa cuvant frumos "fuck"(apropo stii ce inseamna in romaneste?)....or fi de vina versurile alea geniale ale lor....
Old 13-08-2006, 21:54
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

a si mai era ceva...manelisti se situeaza mai sus ca U2 pentru tine nu? ca doar lor nu le-ai urat acel "fuck"....nu-i nimic o fac eu pentru tine...
Old 13-08-2006, 22:10
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

heeei axl.. nu e chiar asa alb si negru..
uite de exemplu daca as face un top eu as pune si new year's day de la U2, melodie care-mi place la nebunie.. Acel fuck este pentru atitudinea lui Bono, care nu-mi place.. cu toate ca are o voce faina, e ceva ce nu-mi place.. poate la o bere as spune ce si cum.. dar asa nu vreau ca mutam prea mult subiectul.
cat despre manele, bamby si altele.. alea nu se pun.. eu le bag la categoria "varza" sau "cui ii pasa?"

dM
Reply With Quote
Old 13-08-2006, 22:12
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

cat dspre versuri.. nu sunt asa de geniale.. asculta de exemplu depeche mode - trupa cu cei mai devotati fani de mult timp incoace! chestie greu de contrazis crede-ma..
binenteles este vorba doar de gusturi nu?

dM
Reply With Quote
Old 13-08-2006, 22:30
Catalin.F's Avatar
Catalin.F Catalin.F is offline
Senior member

"[D3] - starting to fly" - este facuta in timp ce ascultam 'Linkin Park - Starting to fly' (a fost cam ciudat momentul, in primul rand ca nu mai vazusem pescarusi in Bucuresti in mijlocul lui febr., iar in al 2-lea rand, mp3 player`ul era pe shuffle si a intrat mel. exact cand am inceput sa trag poze)

"[D3] - hier encore (~)" e facuta pe 'Charles Aznavour - Hier encore'

"[D3] - the unforgiven" - numele mi-a venit instant in minte din cauza decorului din videoclipul 'Metallica - The Unforgiven'

iar "[D3] - autoportrait" e facuta dupa ce am ascultat freo` 2 ore pe repeat "Dean Martin - I'll be seeing you", si cum nu am avut subiect, am facut autoportret
Reply With Quote
Old 13-08-2006, 23:28
Guest

jimmy hendrix - rainbow bridge, ...

ultravox - vienna/brahms - dansurile ungare si simfonia a 3-a./paul dukas - poemul simfonic ucenicul vrajitor/modest musorski.../igor stravinski.../klaus schultze.../papatanasio evanghelis.../jesus christ superstar/the who - tommy/metalica - fuel/rahmaninov.../deep purple - the mule/

in camera obscura... capriciile lui paganini

iar cind mi-e somn si am treaba... house greu si suparat cu zgirieturi de cuie pe tabla... sau judas priest.

noaptea pe motor ascult jazz.
Reply With Quote
Old 14-08-2006, 00:08
mihai glont
Guest

Quote:
Originally posted by freestate
cat dspre versuri.. nu sunt asa de geniale.. asculta de exemplu depeche mode - trupa cu cei mai devotati fani de mult timp incoace! chestie greu de contrazis crede-ma..
binenteles este vorba doar de gusturi nu?
totul e relativ mai putin viata in sine. plecand de la aceasta premisa care din punctul meu de vedere este irefutabila, iti pot spune ca DM nu este trupa cu cei mai devotati fani. exemplele care vin in sprijinul afirmatiilor mele se numesc pink floyd, nirvana, beatles, free, nazareth, ozzy si asa mai departe care ar umple un stadion de 5 ori cat lia manoliu intr-o clipita. daca tu consideri ca e nevoie sa imi argumentez si mai mult afirmatia, just whistle! si o sa iti dedic o lista de argumente mai mare.
legandu-ma strict de depeche mode, nu pot nega faptul ca sunt o trupa foarte buna, dar nu cred ca exista vreun sistem de criterii/valori general acceptat din care sa reiasa ceea ce ai spus tu.
daca vrei sa ne referim strict la plaiurile mioritce, atunci pot sa iti spun cu certitudine ca DM nu sunt singurii care pot umple pana la refuz stadionul national. de asemenea, si aici exista o lista luuunga cat o zi de post, pe care, daca doresti, pot sa o dezvolt intr-un mesaj.
cu totii avem slabiciunile noastre in materie de muzica, dar cred ca nu are rost sa transformam acest topic intr-o confruntare intre [fanii anumitor] trupe.
Reply With Quote
Old 14-08-2006, 07:38
Guest

Reply With Quote
Old 14-08-2006, 12:38
mihai glont
Guest

Quote:
Originally posted by freestate
amice sincer nici nu am chef sa intru in polemici. Eu nu ma refeream la lia manoliu.. ma refeream la TURNEELE dm .. turnee care din '87 sunt sold out! Ma refeream la faptul ca dm din 89, cand scoate un album intra direct pe primul loc pe mai multe continente, la faptul ca dm "reinventeaza" un stil sau un look si zeci de trupe il adopta!
unele trupe enumerate de tine sunt mari intr-adevar dar.. nu au aceasi fani. De exemplu fanii Beatles (ma refer la majoritatea nu la minoritati) sunt si fani The Who sau mai stiu eu ce. (muzica care imi place binenteles)
Cat despre Nirvana.. zambesc.. tipii astia au, cate? 3? 4? albume.. care de-abia parasisera tara de origine pana sa se sinucida Kurt.. Mai degraba aceasta sinucidere a facut trupa cunoscuta!
Nu mai intra in polemici de genul acesta pana nu cunosti subiectul.
De exemplu fanii dm sunt (nu sunt 100% sigur) singurii care au fan-cluburi dedicate respectivei trupe!
Nu de ex ascult Iron Maiden, Manowar si Sepultura.. nope! fara ghiveci! Aici la dm, dm pana la moarte sa zic asa.
Vorbind de fan-cluburi si de Romania.. cine mai are un fan-club de peste 15 ani in tara? Fan club care se intalneste (saptamanal) si ORGANIZEAZA petreceri in diferite orase? Si ma refer la locatii bune, nu acasa la cineva! De exemplu in Bucuresti, avem un bar al nostru! Zi, cine mai are? Presa ne cauta mereu cand dm misca ceva, unele cluburi ne cer sa mergem sa organizam petreceri dm acolo, petreceri cu muzica, proiectii exclusiv dm! Suntem pana si inregistrati la judecatorie, lol.. am luat-o razna. Eu consider subiectul inchis (pentru mine)
Nu vreau deloc sa reneg trupe mari.. dar nu zice Nirvana!
Zi dom'ne Queen, Led Zeppelin etc.
Si fanii lasa-i in plata domnului

p.s. pana acum doar Michael, Metallica si dM au reusit sa umple Lia Manoliu (mai stie cineva de o trupa? - rog ajutor) sa vedem cine mai poate.. avand in vedere ca au trecut multicei pe aici..
1) scapa de apelativul "amice" este mai mult decat nepotrivit in cazul de fata
2) sa iti amintesc ca "smells like teen spirit" este cea mai buna melodie a anilor 90:-? ca e printre cele mai bune balade din lume? calitate dom'ne, nu cantitate. ai prefera vreun manelist care a scos 100 de albume?as zice ca nu eu sunt cel care mai are un pic de renuntat la subiectivitate si sa mai faca unele cercetari.
cred ca extrapoland subiectul la fani, atunci deja o luam pe aratura off topic-ului, therefore IT'S POINTLESS.

in alta dezordine de idei, observ ca tu te-ai referit doar la turneele dm dintr-o anumita periada de timp. nu pot decat sa iti amintesc ca nu sunt nici pe departe singurii care au facut asa ceva, mai ales in perioada anilor 80, care e renumita pentru concertele de pe stadioane. iti spune ceva bruce springsteen, tina turner, ac/dc, si lista mai poate continua. stai tu linistit, ca daca se anunta concert within temptation sau rainbow, stadionul national o sa fie fara doar si poate asaltat de fani. si fiindca tot vorbeai de concerte mari in romania, ai fost la concert/ ai auzit cum a fost la concertul lui phil collins?? look into it!
iti inteleg si intr-o oarecare masura impartasesc pasiunea pentru dm, dar asta nu inseamna ca nu exista nimic mai sus decat ei.
Reply With Quote
Old 14-08-2006, 13:08
Guest

de ce nu mutatzi discutziile astea pe pm?
Reply With Quote
Old 14-08-2006, 13:21
Julia Kretsch's Avatar
Julia Kretsch Julia Kretsch is offline
Senior member

Fain thread, deWolf!

In functie de stare, ascult (printre foarte multe altele):

Nine Inch Nails, Linkin Park, Evanescence, HIM, Korn, Lacrimas Profundere, Limp Bizkit, Deftones, Pearl Jam, Bush, Garbage, Faith No More, Paul van Dyk, Darude, Robert Miles, Schiller, ATB, Albinoni, Beethoven, Mozart, Max Bruch, Debussy, Schumann, Prokofiev, Orff, Paganini, Maria Callas, Mario Lanza, Angela Gheorghiu, muzica gregoriana, muzica ortodoxa (Meteora), muzica orientala, Cafe del Mar, Buddha Bar, Oliver Shanti, Enigma, Jean Michel Jarre, Vangelis, Mike Oldfield, Portishead, Tori Amos, Massive Attack, Depeche Mode, Mylene Farmer, soundtrack-uri (“Requiem For A Dream”, “The Passion Of The Christ”, “Lost Highway”, “The Name Of The Rose” s.a.m.d.), Astor Piazzolla, Compay Segundo, Frank Sinatra, Miles Davis, Paco De Lucia etc……………..

Piesa care ma obsedeaza momentan:
Astor Piazzolla – Soledad

Shootme, sa stii ca si eu m-am gandit la Alizee si la “Lolita” cand ti-am privit fotografia!

Last edited by Julia Kretsch; 14-08-2006 at 14:54..
Reply With Quote
Old 14-08-2006, 13:31
cristid61 cristid61 is offline
Member

Queen - Bohemian's rhapsody

Phil Collins - Do you remember

Elton John & George Michael - Don't let the sun go down on me

Dire Straits - Money for nothing

Eagles - Hotel California

Pink Floyd - The wall

etc ca lista se poate lungi oricit...

"O imagine valoreaza cit o mie de cuvinte. "
Reply With Quote
Old 15-08-2006, 05:17
zipp's Avatar
zipp zipp is offline
Senior member

Pink Floyd, Lacrimosa, Miles Davis, Julia Kretsch, Lacrimas Profundere, Oomph!, Tiamat, Burzum, Elend, Albinoni, Die Verbannten Kinder Eva's, Dead Can Dance, Laurie Anderson, Tori Amos, Pulp, Bjork, CCR, Darude, Rammstein, Dulce Liquido, Client, Mortem Vlade Art, Evanescence, HIM, Cristian Vasile, Fanfarele moldoveneshti, cantarile de la strana, cele din sinagoga, John Petrucci, Black Sabbath, Philip Glass, Chopin, Prokofiev, Faith No More, Enigma, Nilg, My Dying Bride shi zau ca lista-i mare.

Tare faina idea thread-ului.

Later: Upsy daisy! abia acum am observat ca Dan a spus "pssssssss" cu roshu.

acum, acum: Philip Glass & Kronos Quartet - String Quartets

Last edited by zipp; 22-08-2006 at 02:30..
Reply With Quote
Old 15-08-2006, 11:19
stefan_foto's Avatar
stefan_foto stefan_foto is offline
Senior member

Din cate am citit nimeni nu a menitionat nimik despre muzica autentica romaneasca...muzica po****ra....nu cred ca nu ascultati si asa ceva.

Eu ascult in general totate genurile de muzica (exclus: manelele si rock metal)...dar cel mai mult ascult muzica po****ra...in principal din zona Maramuresului si Apuseni. (Fratii Petreusi,Cornelia si Lupu rednic,Sofia Vicoveanca,Margareta Clipa,Nicolae Furdui Iancu,Gheorghe Zamfir si alti)

Mai ascult si muzica de relaxare...cum ar fi...muzica: tibetana,peruana,sound of nature,buddha bar,jazz,enya,natural voces etc.

PS: de baza tot muzica po****ra ramane pt mine

Aaaa....si sa nu uit sa mentionez inca un mare artist Tudor Gheorghe....( in sepcial cu cele patru anotimpuri) dar si cele de pahar.

Last edited by stefan_foto; 15-08-2006 at 23:55..
Reply With Quote
Old 19-08-2006, 19:04
deWolf's Avatar
deWolf deWolf is offline
Senior member

in clipa asta:
Natalie MacMaster - Flamenco Fling Reel for Brenda
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules