Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 26-05-2009, 00:26
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Macro

Pentru cei interesati de fotografia de acest tip, va propun un thread pe tema asta. Incep prin a recomanda cateva cadre si un site care mi s-au parut de exceptie.

http://2photo.ru/7063-makro_ot_martin_amm.html

M-ar bucura daca am incepe si niste discutii tehnice pe tema asta.
Reply With Quote

Old 26-05-2009, 10:35
bluesky's Avatar
bluesky bluesky is offline
Senior member

Nu la fel de spectaculos dar merita aruncata o privire
http://www.photos-of-the-year.com/ar.../insect-macro/
Interesanta propunerea ta o sa revin
Old 26-05-2009, 10:44
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Senior member

Nu sunt un fan macro, insa iti multumesc pentru link, Ionut!
Cateva poze pe-acolo m-au lasat cu gura cascata, nene! La reflexie de peisaj in ochi de paianjen nu ma ducea mintea!...
Reply With Quote
Old 26-05-2009, 11:06
mihailo mihailo is offline
Senior member

Decebal, la macro nu stai niciodata cu gura cascata; risti sa pierzi paianjenul sau musca!
Reply With Quote
Old 26-05-2009, 11:08
FriendlyPiranha
Guest

Pana ne luam un 5:1 si un flash dedicat, nu cred ca ar trebui sa ne facem iluzii prea mari. Personal prefer cadrele florale unde poti face fata si cu un 1:1 si parca sunt si mai artistice.
Reply With Quote
Old 26-05-2009, 18:30
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Problema mea cea mare acum nu e echipamentul ci cum sa-l folosesc. In special controlul asupra unui DOF de 1 mm sau sub
Reply With Quote
Old 26-05-2009, 18:53
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

eu icnerc sa rezolv miscarea.. (in afara de trepied ca am unul cam inalt, si lenea e mare..) prin focalizare manual si trag in rafala .. incat una din cateva iese focalizata.. si un timp de exp destul de scurt incat sa nu iasa miscata...
acu si eu sunt tot la inceput, dar asta am vazut ca ma ajuta... si un F cat mai mare...
numai bine
Reply With Quote
Old 26-05-2009, 18:57
iulianus iulianus is offline
Member

am vazut si eu link-ul acela. ce mi-a atras atentia in mod deosebit a fost cea cu viespea pe aripioara unei libelule. din punct de vedere tehnic sint excelente. ptr asa ceva ai nevoie de un obiectiv macro profi, trepied,telecomanda, reflector, si nu in ultimul rind de un blitz macro fara de care nu ti-ar reusi claritatea din link-ul de mai sus.
mai sint citeva trucuri de care fiecare le stie , le aplica sau nu pe care eu le dezagreez avind in vedere ca ranesc micutele fiinte, doar de dragul de a reflecta peisajul in ochii unui paianjen(poate).
Reply With Quote
Old 26-05-2009, 22:51
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

@nfanurie: Daca incerci sa montezi Tamron-ul invers, se observa o crestere a raportului de marire? De asemenea, banuiesc ca daca montezi niste tuburi macro, s-ar apropia foarte mult de subiect.

-Nikon 18-105 f/3.5-5.6 VR-
-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote
Old 26-05-2009, 23:13
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

invers nu am incercat
am tub de macro si raportul creste
numai bine
Reply With Quote
Old 27-05-2009, 14:11
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by Bogdan Boeru View Post
De asemenea, banuiesc ca daca montezi niste tuburi macro, s-ar apropia foarte mult de subiect.
Dezavantajul e ca exista o limita la care te poti apropia de subiect, asta daca nu cumva pozezi „mortaciuni“.
Old 27-05-2009, 14:44
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

In ideea asta am spus-o, ca ar fi impractic. Oricum, trebuie sa ai si un talent de comunicare telepatica cu micile vietuitoare ca sa-ti iasa cadrele cum trebuie.

-Nikon 18-105 f/3.5-5.6 VR-
-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote
Old 27-05-2009, 14:51
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Da, mai important decit super lentile, burdufe, inele distantatoare sau inversoare, filtre close-up ori blituri circulare mi se pare a fi rabdarea. Fara rabdare nu faci nici o brinza, decit poate din intimplare.
Old 27-05-2009, 16:43
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Sunt inclinat sa-i dau dreptate lui Bogdan: fara o scula buna si niste accesorii strict necesare nu faci nici pe departe un macro fatos, chiar daca (si aici ii raspund lui piticu) nu-ti lipseste rabdarea si, in ce ma priveste, eu am destula si cu toate astea, din exemplul de mai jos, n-a iesit nicio branza. Am folosit un obiectiv Sigma Macro 1:1 pe un Sony la elongatia maxima, deci atat cat a putut el, cu un f/20 si timpul 1/50, pe trepied, folosind timerul ca sa nu misc aparatul si fundul florii luminat suplimentar cu o oglinda. Dupa cate stiu Tamronul de 90 Macro e o scula buna, poate ar fi iesit mai bine cu el, dar cum nu-l am...,sau poate ca nu e subiectul cel mai potrivit pe care l-am ales. Mentionez ca floricica avea cam 8 mm. in diametru. Trage fiecare concluziile care crede ca se desprind de aici.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03305-Gal.jpg
Views:	230
Size:	93.6 KB
ID:	5027  
Reply With Quote
Old 27-05-2009, 17:22
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Uita-i sa spun ca obiectivul este un fix de 50 mm. In paralel am facut si niste incercari cu obiectivul Nikkor 50mm. f/1,8 considerat unul din obiectivele cele mai sharp, daca nu chiar cel mai, e drept nu macro, si a iesit tot un fel de kk. Eu unul nu sunt multumit de rezultate, este adevarat ca m-am fixat pe subiecte de maximum 10 mm.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules