Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-06-2009, 23:50
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

multam piticu ... cand trec de constrangerile bugetare ma voi uita mai atent la subiectul asta. Blitzul e si el pe lista mea dar dupa un wide decent De altfel asta era primul pe lista dar cum atunci cand am avut bani n-am gasit ce cautam am luat p-asta macro (Tamron 90 mm) care era si el pe lista dar mai la coada)
Reply With Quote
Old 03-06-2009, 23:52
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Să-l stăpīneşti sănătos şi să te bucuri de el!
Old 03-06-2009, 23:56
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Multam ... eram - si sunt inca - nepregatit nu numa' practic dar si teoretic pentru el (de unde si threadul asta).
Reply With Quote
Old 04-06-2009, 15:23
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

Depinde, Speedlight-ul trebuie sa fie comutat pe High Speed din camera. Nu stiu cum merge un SB pe Canon, dar am incercat un 580EX II pe D90. La orice viteza mai mica de 1/250 nu se mai sincronizeaza si in imagine apare umbra perdelei(la 1/500 taie imaginea fix in doua, desigur).

Plus ca pentru a prinde toata puterea flash-ului se recomanda o viteza cat mai apropiata de viteza de sincronizare, altfel se pierde foarte mult din lumina scoasa de flash.

Acum depinde de cum vrei sa balansezi lumina de la flash vs lumina ambientala.

Apropo, uitati aici un flash interesant.

-Nikon 18-105 f/3.5-5.6 VR-
-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4

Last edited by Bogdan Boeru; 04-06-2009 at 15:27..
Reply With Quote
Old 28-06-2009, 21:15
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

Mi-au venit si mie tuburile macro. Nimic special, doar tuburi "goale" de aluminiu, fara contacte AF, fara nimic. 10$ de pe ebay.

Cu un 35-80 in fata, rezulta un macro de 1.3-1.4:1

Fara crop, iar florile au ~2cm diametru.

Asta s-ar inscrie la "The poor man's guide for macro photography". Eu sunt foarte multumit de rezultate, insa.

-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote
Old 30-07-2009, 14:02
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

Ceva ce merita citit
Old 30-07-2009, 15:52
catalin2611 catalin2611 is offline
Junior member

incercarile mele de amator (macro pt flori..una din pasiuni)....sorry, dar n-am stiut sa pun pozele direct aici...
http://picasaweb.google.ro/copilu.catalin/Macrouri#[/url]gle.ro/copilu.catalin/Macrouri#
Reply With Quote
Old 30-07-2009, 19:42
lens's Avatar
lens lens is offline
Member

Thumbs up

felicitari, Boerule !
Reply With Quote
Old 31-07-2009, 00:14
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

Multumesc frumos!

Problemele care apar cu "simplitatea" asta de tuburi fara contacte sunt urmatoarele:

De la f8 in jos, e foarte greu sa vezi ce focalizezi, tinand cont de faptul ca tuburile mai mananca 3 stopuri de lumina. F4 este echivalentul lui f11 ca si luminozitate, iar cu f22 te uiti la soare si nu-l vezi. Ca dof, este undeva pe la ~1mm.
Bataile inimii sunt destul sa te faca sa ratezi focalizarea, iar pana si pe trepied trebuie activata optiunea de "exposure delay mode", ca sa nu vibreze in momentul expunerii.

Totusi, calitatea imaginii este foarte, foarte buna, iar perechea cu 35-80 este una minunata. Imagini foarte sharp cu un raport de marire de 1.4:1, deci peste raportul "true macro" de 1:1.

La 10$ n-ai ce sa ceri mai mult.

-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote
Old 31-07-2009, 05:32
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Am citit cu mare interes povestirile fiecaruia. Am vazut link-uri excelente.
Eu cred ca insectele alea fenomenal de bine prinse sunt ametite de vreun vapor de vreo zama care le tin pe loc ca altminterea, nici o gaza nu sta acolo simtindu-te in apropiere. mai ales la niste centimetri apropiere. Deci fie sunt preparate, fie anesteziate, dar nu vioaie. Nu exclud sa fie si unii atat de norocosi si rabdatori si sa le astepte si sa le iasa si insectele in conditiile de viata obisnuite. Si asta e o posibilitate dar deloc simplu de rezolvat.

Am incercat povestea cu inelele atasate, asa e, creste magnificatia si profunzimea se diminueaza si devine infinitezimala.
Am incercat cu inelul ce se infileteaza in obiectivul aparatului si altul pus pe invers. E ok dar greoi de manuit, etc.
Am incercat cvasi-macro din 300mm.
Rezultatul e simplu: macro e macro.
Se face cu lentila macro.
Uimitor de bine merg si aparatele mici (adica non DSLR-urile) la "macro".
Am obtinut rezultate spectaculoase cu canon powerrshot SX10 pe supermacro, poti face focus prin transparenta unui material asezat pe obiectiv (ca si s3-ul ca si s5-ul).
E una din cele mai ieftine solutii, (e drept, cu limitatii comparand cu DSLR) macro direct din aparat de acest gen.

Obiectivul ala canon MP65 este strict pentru studio, oriunde afara poate fi vant, o vibratie cat de mica, ceva care sa-ti compromita imaginea. M-am gandit indelung si eu la el ca o solutie spre imagini de vis cu insecte gigantice sau detalii impresionante.
Asa e, focus-ul mai sigur, cu suport pe trepied si mecanismul care misca camera cu totul, facand un sharp grozav de bun...
Am folosit 50mm 2.5 canon si 100/2,.8 canon ambele lentile superb corectate... Nu le mai am pentru ca am trecut de la canon la nikon.
Acum folosesc 70/2.8 Sigma si sunt foarte multumit de el.
Ce nu trebuie uitat insa este si faptul ca inainte de click, omul sa si compuna ceva: geometrie, cromatica din zona "out of focus" si in plus, micul mesaj al imaginii in sine...

Mi-am amintit si de aceea am zis ca e mai bine sa spun asta - multa lume confunda performanta personala, cu posesia unei scule top. Tocmai pe asta se bazeaza si marketing-ul.
"Numai cu o arbaleta ca Wilhelm Tell veti nimeri marul".
"Numai cu 70-200 2.8 IS veti una si alta", ca sa-si vanda produsele.
La fel si in sport - castiga un tenismen, imediat vin addictii de scule sa intrebe: "ce racheta a avut dom'le de lovea asa?"
Pai nu lovea numai cu racheta.
Asa si cu pozatul. Ce rost are la nivel de amatori si hiper amatori sa investim banet greu in tinichele si rezultatele sunt nu tocmai?
Pasiunea, dorinta sa ne iasa si noua ca in tutorialele alea groaznic de frumoase, iata o scuza transparenta sau cat de reala la multi... (dintre care si eu..)
As zice ca fiecare e liber sa incerce ce vrea, pe masura bugetului si a talentului personal.
Va urez succese neasteptate !

Last edited by Dumitru Drinovan; 31-07-2009 at 13:12..
Reply With Quote
Old 27-09-2009, 11:10
FriendlyPiranha
Guest

Ramasesem dator cu linkul acesta pentru Ion si cei care au participat la discutia despre macro de la ultima intalnire.

Dalantech
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules