Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 31-08-2007, 22:26
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

pentru Mircea24

o varianta la:
http://www.galeriafoto.com/photos/da...5-crop-640.jpg
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	oki-640.jpg
Views:	234
Size:	50.5 KB
ID:	4188  

Old 31-08-2007, 22:32
sithmaster's Avatar
sithmaster sithmaster is offline
Senior member

a mea

eu asa cropuiam...
Attached Thumbnails

Name:	oki-640xx.jpg
Views:	239
Size:	92.1 KB
ID:	4189  

CANON
EOS 5D; CANON 17-40/4 L; CANON 24-105/4 IS L; CANON 70-200/2,8 IS L; CANON 50/1,4 USM
PENTAX ZX-L; SMC PENTAX FA 28-80 mm;
Reply With Quote
Old 31-08-2007, 22:37
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

pai sith asa tot dezechilibrata este...fata are capul inclinat
Old 31-08-2007, 22:55
haris haris is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by axl View Post
pai sith asa tot dezechilibrata este...fata are capul inclinat
o fi taiat si prins in scoci!

va pierdetzi timpul cu fete frumoase?
punetzi si voi un far la un trabant mai bine, phototunatzi-l sa zica lumea ca-i maibahul li becali...
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.
Reply With Quote
Old 31-08-2007, 22:58
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

haris daca ai vrut sa fi spiritual n-ai reusit decat in partea a doua....
prima remarca n-am inteles-o
Old 31-08-2007, 23:06
haris haris is offline
Junior member

varianta lui sithmaster mi se pare ok, varianta ta este ok, originalul este ok...
consider ca imaginea este un experiment demostrativ, si sincer sa fiu, nu cred ca merite atita osteneala.
si atit.
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 07:51
the rookie the rookie is offline
Senior member

haris, lasa dom'le lumea sa osteneasca, ca d-aia ne-am strins aici, la un pahar de vorba...

sithmaster din tot sufletul meu, felicitari! Mare lucru sa spui intr-o doara ceva cuiva si acel cineva sa aplice atit de rapid si cu asa o mare intelegere si simtire inramarea!! Imi place atit de mult ca am uitat sa-i adresez felicitari lui Ana si lui Mircea24. Acum fotografia s-a transformat in cadru cinematografic, care cadre (si acum chiar nu dau doi bani pe ce-or spune fotografii de studio, fiindca cunosc prea bine animozitatile profesionale) de obicei au dinamici care "taie de la distanta" orice fotografie statica, de studio sau peisagistica, din toate punctele de vedere. In paranteza fie spus, fotograful de film este o specie psihologica cu totul aparte, pentru care am o admiratie... bolnava. Poate fiindca imi doresc si eu sa fac intr-adevar asa ceva... o data si-o data... asa cum as dori eu, nu cum se primesc directive.

axl, imi pare rau ca m-am situat in dezacord cu prelucrarea ta... "Ana" nu este genul de fizionomie care sa aibe nevoie neaparata de "echilibrari" compozitionale... in orice parte a cadrului, atrage atentia... si putin imi pasa de spatii libere. Sa nu te superi ca n-o zic cu rautate, dar prelucrarea ta imi apare ca o poza extrem de "statuara", e adevarat incadrata standard, asa, ca un fel de poza de buletin... {poate ca e bine chiar sa existe dezechilibre de acest gen... am sa-ti dezvalui motivul pentru care apreciez in mod deosebit incadrarea lui Bathory... Uite povestea mea: sintem in Nordul Africii, evident, acolo unde genele indigene s-au amestecat cu ADN-ul francez, italian si spaniol... Mircea se gaseste acolo, din intimplare, cu rabla lui de aparat de fotografiat de git si se zgiieste la multimea care e pusa pe bisnita cu orice... satul de zgomotul strazii si capiat de caldura, cauta cu privirea catre zonele mai indepartate ale oraselului. Si la un moment dat in graba cea mare prinde in vizor aceasta faptura enigmatica, care tocmai se intorcea pe calciie s-o ia la sanatoasa intr-un taxiu care o asteapta cu portiera deschisa... intr-o fulgerare a momentului, fata se uita drept in ochii lui Mircea, care a si memorat totul... dar stii tu axl care-i "problema" lui Mircea? Eu nici nu bag de seama ca intre mine ca privitor si fata s-a situat el... parc-as fi chiar eu acolo pe strada si ma intreb ca prostul daca fata m-a observat de fapt pe mine... adica ma mint ca nici nu l-a vazut pe Mircea... acest sentiment al observatorului il transforma pe fotograf intr-un veritabil "smooth operator", vorba lui africanca aia cu voce superba... Anu Sade... Insusi spatiul liber din stinga, inclinarea capului Anei, privirea ei ingindurata, toate astea dau dinamismul miscarii pe fuga, a furtului sublim de priviri... atit de drag noua barbatilor, atit de pasional pentru voi, femeile... pe care il cunoastem atit de bine cu totii, dar pe care nu-l punem in vorbe nici de-ai dracului... parte din noi fiindca nu prea stim sa articulam, parte fiindca nu vrem sa ne-auda cine nu trebuie sa auda, iar alta parte fiindca nici nu stim despre ce Dumnezeu o fi vorba... Si stii care-i treaba cea mai interesanta? Am si uitat ca-i vorba de o "actiune" care se petrece undeva pe litoralul romanesc... N-am sa m-apuc sa mizgalesc acuma bunatate de poza, dar, daca faceti un mic efort, veti vedea chiar liniile care schiteaza miscarea... hai, gata cu povestile ca incepem sa ne cunoastem prea bine si nu-i in regula...} Deh, se mai intimpla si asa citeodata, nu trebuie sa aplicam intotdeauna regulile intru totul. Asta zic eu, cel putin pentru cazul de fata... ceea ce nu inseamna nicidecum ca am dreptate, ci doar ca asta simt eu aici, in calitate de... hobby-ist...
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 10:27
Mircea Marinescu's Avatar
Mircea Marinescu Mircea Marinescu is offline
Senior member

Varianta lui Bogdan Panait...care sincer imi place cel mai mult
Foarte interesant punctul de vedere Rookie
Multumesc tuturor !
Attached Thumbnails

Name:	IMG_79652r.jpg
Views:	206
Size:	99.7 KB
ID:	4190  

Last edited by Mircea Marinescu; 01-09-2007 at 10:35..
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 11:03
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

rookie care suparare domnule? si eu am o parere la fel ca si tine...dreptate n-are nimeni ca nu e nici un juriu aici.
totusi nu sunt de acord cu treaba "poza de buletin" imaginea asta nu merita asa denumire...in rest inteleg punctul tau de vedere si e foarte posibil ca sunt eu mai "conservator" in ce priveste fotografia.
oricum ma bucur ca se mai discuta si asa ceva pe forum...e nevoie.
Old 01-09-2007, 14:56
lens's Avatar
lens lens is offline
Member

[b]Viziune selectica asupra lui Mirce24[

Last edited by lens; 01-09-2007 at 15:02..
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 15:00
Mircea Marinescu's Avatar
Mircea Marinescu Mircea Marinescu is offline
Senior member

Mie sincer imi place ..indrazneatza.
Merci
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 15:03
lens's Avatar
lens lens is offline
Member

Quote:
Originally Posted by lens View Post
[b]Viziune selectiva asupra lui Mirce24[

IMG]http://i197.photobucket.com/albums/aa241/chirica/MirceaB.jpg[/IMG]
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 15:05
lens's Avatar
lens lens is offline
Member

[/quote]

Last edited by lens; 01-09-2007 at 15:10..
Reply With Quote
Old 01-09-2007, 15:07
lens's Avatar
lens lens is offline
Member

Quote:
Originally Posted by lens View Post

Reply With Quote
Old 01-09-2007, 15:08
lens's Avatar