Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-11-2010, 16:54
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Unhappy Ajutor!

Ma poate ajuta si pe mine cineva intr-o problema in care nu reusesc sa ma descurc? Este vorba de copia unui diapozitiv care este aproape monocrom, dar aproape, nu chiar... Nu mai stiu cu ce film a fost facut, daca n-a fost cumva pentru lumina artificiala, sau daca a fost developat aiurea, nici asta nu mai stiu, daca l-am developat eu sau la vreo pravalie. Ce nu stiu si nu reusesc sa ajung la un rezultat onorabil, este cum pot face ca imaginea sa aiba culorile naturale. Pun mai jos poza in format jpeg. fara niciun fel de modificare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0001Thread.jpg
Views:	246
Size:	45.8 KB
ID:	5437  
Reply With Quote

Old 01-11-2010, 23:08
snaaapus's Avatar
snaaapus snaaapus is offline
Senior member

salutare rudi! colorata maine-i gata ca sa zic asa ... ma apuc de ea
Old 03-11-2010, 22:13
snaaapus's Avatar
Senior member

cam asta a iesit. nu am avut prea multa rabdare si nici suficienta rezolutie dar recunosc ca si rabdarea face parte din pricepere

before:

...and after:

Old 04-11-2010, 00:00
the rookie the rookie is offline
Senior member

eu dau dintr-o dominanta intr-alta, fara sa pot scapa de ele, doar daca fac pictura zonara, si chiar asa ceva nu vreau sa fac ca e laborios rau de tot, plus ca nu am nici informatia realitatii concrete

Reply With Quote
Old 04-11-2010, 08:58
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Va multumesc amandurora. Rugamintea mea este sa-mi spuneti cum ati ajuns la aceste rezultate. Eu am incercat cu Selective Color si cu Channel Mixer si n-am avut niciun rezultat, cel putin nici atat cat a iesit la voi. In ce priveste Channel Mixer-ul recunosc ca nu stiu sa-l manuiesc, foarte rar l-am folosit si atunci pe bajbaite. Este adevarat rookie ca se poate iesi onorabil slujindu-te de pensula si iarasi este adevarat ca e o munca ce, de cele mai multe ori, nu-si gaseste justificarea. Am facut si asa ceva, mai mult ca sa-mi exersez mana. Un exemplu il dau mai jos, dar e adevarat ca aici au fost initial si ceva culori cat de cat. Mi-am amintit ca diapozitivele au fost facute de o cunostinta ocazionala, companion de drumetie in Retezat si care mi le-a trimis prin posta. Din cauza asta nu stiu cum si cu ce le-a pozat. Uite mai jos ce am facut cu pensula, toate pietroaiele de acolo aveau o tenta verzuie si le-am pigulit bucatica cu bucatica!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Retezat-Galerie.jpg
Views:	204
Size:	89.1 KB
ID:	5440  
Reply With Quote
Old 04-11-2010, 15:36
the rookie the rookie is offline
Senior member

Am facut multe la poza ta.

Am ajuns in acest moment sa-mi aleg pur si simplu mediul (transformata RAW a Lightroom, Photoshop sau iluminarile din Corel), stiind, doar uitindu-ma la o poza, ce alt mediu va urma si cu ce voi sfirsi. In fiecare dintre aceste programe imi aleg sculele fara sa ma mai uit cum le zice, ci doar ce se cere de la poza si intrevad eu ca s-ar putea obtine. Folosesc scule, le las asa, deschid altele, le las si pe alea, ma intorc, ma duc iar si deschid altele... o poza poate sa stea minute intregi "cu matele pe-afara", pina ma decid ce mai e de facut... si nu e deloc vorba de multitasking haotic sau nehotarit, ci doar de corecturi triviale... cel mai usor, mai rapid si mai la indemina insa imi vine la pozele mele, fiindca stiu clar ce am vazut in teren si, chiar daca ma zapacesc intre timp intre atitea variante, imi revin repede (zic eu...)

Poza asta a ta, asa cum am lasat-o, pare provenind dintr-un fel de proces mai vechi, un C-22... daca umblu doar un pic la ea se transforma intr-un cross E-6 (adica in chestiile alea verzulii, cum ii plac lui Ana-Niusika, la portrete)

Concret, ce sa-ti zic?!... am umblat, in straturi, in modurile de combinare multiply, hue, color burn si iarasi hue, in diverse outputuri la HS, la selective color, la levels pe canale si din nou la HS... nu-mi aduc exact aminte si nici nu cred ca as putea reproduce intocmai acelasi rezultat...

Nu sint de prea mare ajutor, stiu, dar daca stiam ca te intereseaza exact, pas cu pas, notam totul, indiferent daca lua 10 pagini de descris...
Reply With Quote
Old 04-11-2010, 19:12
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

De fapt cam asta vroiam, o linie directoare de urmat, dar daca spui ca ai framantat-o in atatea feluri n-are rost sa ma mai strofoc pentru a scoate ceva ca lumea. Mi-a intrat in cap sa-mi "digitalizez" diapozitivele si unele, chiar cele facute de mine, s-au depreciat, fie au devenit aproape monocrome, fie au devenit aproape transparente, greu de copiat. Destul de putine au ramas cu culorile si contrastul initial. Astazi am stat cateva ore ca sa aduc la lumina 5 sau 6 clisee! Oricum, iti multumesc pentru bataia de cap.
Reply With Quote
Old 05-11-2010, 00:05
snaaapus's Avatar
Senior member

pot trimite pe mail fisierul in format .psd cu toate straturile si filtrele aplicate pentru ca stiu ca atunci cand clickui intelegi mai bine. ce nu se vede in fisierul psd e migala din cadrul levels, unde am reglat diferentiat pe R G B, pana cand, cum spunea si the rookie, am ajuns la dominanta care mi s-a parut cea mai potrivita. Cat despre pasi:

1. crop
2. creare selectiva de straturi pentru background, foreground si restul
3. aplicare levels pe fiecare canal pentru fiecare din cele 3 zone numite -> 9 ajustari
4. sharp cu selectie High Pass pe canalul Green unde am gasit cele mai multe detalii apoi stergere din acest nou strat in zonele unde detaliile au "explodat" si aplicarea acestui strat cu soft light blending mode.
5. ajustari suplimentare pe cer si pamant din Blending options pentru dominanta ( cu aplicare Overlay / Soft light )
6. unire straturi pentru duplicare apoi aplicarea unui gaussian blur pentru crearea unui strat care a fost aplicat cu Soft light si cu o micsorare de opacitate; toate astea pentru estomparea "mizeriilor" si pentru augmentarea intregului cadru.
7. vignetare suplimentara pentru scoaterea in evidenta a zonelor de interes de pe extreme.
8. aplicare filtru de racire deoarece am constatat ca exagerasem cu caldura

timp realizare: ~ 30 min
Old 03-12-2010, 22:12
Seren Seren is offline
Member

Am facut si eu un test care mi-a luat, pe ceas, 10 minute. Daca este satisfacator, pot lucra si o varianta mai mare, binenteles, periand-o frumos de toate impuritatile.

Am mers pe varianta "culori naturale", la modul grosier. Se mai poate imbunatati, dar vreau sa stiu daca e cazul.

Reply With Quote
Old 04-12-2010, 12:29
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Multumesc Seren pentru ajutor. Ti-am dat un mesaj pe PM.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules