Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 31-07-2010, 11:35
emilclick's Avatar
emilclick emilclick is offline
Junior member

Actionari Shutter

Perfect adevarat. Asta-i singurul lucru care conteaza, termenul de garantie.
Mi-ar fi placut si mie sa aud de la cei cu multa experienta ca au 200.000 - 500.000 sau 1.000.000 declansari pe un shutter.
Reply With Quote
Old 31-07-2010, 12:49
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Un om obisnuit nu face mai mult de 10-12 mii declansari anual, asta la limita de sus, media poate este de 5-6 mii.
Deci ca sa auzi de unul caruia i-a rezistat aparatul 500.000 expuneri sau milionul, sau mai degraba el a rezistat aparatului iti trebuie 50-100 de ani. Pe de alta parte, utilizatorii schimba tehnica dupa cum evolueaza. Nu stai cu aceleasi aparate o vesnicie - inveti tehnici noi, vrei mai mult si ai alte pretentii. (Si) atunci schimbi aparatul.
In ultima instanta, cei avizi de fotografie care fac toate cadrele promise de fabricant (in speta 150.000 cadre) si se strica shutter-ul la 150.001 schimbi shutter-ul pt ceva sub 300 dolari.

Emilclick, zici mai sus ca esti un "nikon gay".
Nu am nimic cu asta, dar sa stii ca am impresia ca ortografia corecta este "guy".
Gay e altceva.

Berki, nu cred ca are vreo semnificatie aparte ca esti cu zoom-ul la 80-85 sau 90. Ia un ghiveci de flori aproximativ marimea unui cap de om si fa poze ghiveciului si noteaza conditiile de expunere, vreun reper ceva, ca sa ai o referinta.
Dupa ce te uiti la ele, o sa alegi parametri cei mai potriviti ca imaginea obtinuta sa intruneasca cat mai multe calitati care iti aduc satisfactie.
Daca treci la DSLR e alta situatia.
Din experienta adunata, am observat insa ca adesea cel mai important lucru este fotografia obtinuta, indiferent cu ce aparat. Ce te face fericit e ceea ce conteaza cel mai mult.
M-am uitat pe galeria ta si bag de seama ca esti asa timid ca n-ai pus nici o poza. Asta e cel mai bun lucru de facut inaintea discutiilor inutile cu ce-i mai bun nikon sau canon, sau ce o avea proprietarul.
Cum se zicea pe vremea batranilor: o mie de vorbe un ban nu face. Pozele vorbesc.
Succese.

Last edited by Dumitru Drinovan; 31-07-2010 at 15:52..
Reply With Quote
Old 02-08-2010, 16:29
emilclick's Avatar
Junior member

Numar garantat de actinari shutter

Multumesc D.Drinovan pentru observatii. Gafa cu guy e nasoala rau. Daca nu stii bine termenii in engleza, mai bine nu-i folosi. Aluzie la persoana mea.
Si in ceea ce priveste numarul de actionari la shutter sunt intrutotul deacord cu observatiile tale, mai ales ca ai precizat ca este vorba de un om cu totul si cu totul obisnuit. Mai o berica, mai un film sau o carte buna, mai o intalnire cu prietenii si cand se potriveste vremea si vrerea mai tragem si ceva cadre cu o tema care de mult astepta a fi tratata serios.
Daca ne referim insa la omul fotograf, care dupa parea mea este o cu totul alta specie si vorbim de fotograful amator entuziast sau profesionist, atunci lucrurile stau cu totul altfel si nu mi se pare deloc mult 1.000 - 3.000 de cadre pe saptamana. Ceea ce ar conduce la atingerea pragului sutterului in 1-3 ani. Ceea ce sicer mi se pare putin.
Altfel ramane un parametru intre cei cateva zeci sau sute de parametri ai unui nou aparat foto peste care trecem si uitam, fara a sti exact care este consecita pentru utilizator a acestuia.
Reply With Quote
Old 03-08-2010, 02:58
Senior member

Nu te preocupa, gafe facem toti.
Mai bine ca n-ai facut-o in alt context.
Din nickname-ul ce ti l-ai ales, trebuia sa ma gandesc ca esti ahtiat (emil-click) dupa declansari de astea.
Adica daca tu faci ceva intre o mie si trei mii de cade pe saptamana, e ceva care n-am auzit pana acum.
Cate cadre zici ca ai facut pe acel D300?
Nu ca vreau sa dovedesc ceva, nu vreau sa accentuez ceva, vreau doar sa am motivatia sa zic "wow"!
Succese.
Reply With Quote
Old 03-08-2010, 06:14
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by Dumitru Drinovan View Post
Adica daca tu faci ceva intre o mie si trei mii de cade pe saptamana, e ceva care n-am auzit pana acum.
Am avut citiva ani cind trageam aproape 1000 pe zi domnu DD si asta 7/7
Old 03-08-2010, 13:22
Senior member

Piticu, poate faceai ceva serios profesional, dar cum zici tu, ani cu asa numar de cadre si asta 7/7 se intampla probabil f rar.
Ori pasiunea foto era de nestavilit...
Uite-asa mai invatam cate ceva.
Eu nu fac mai mult de 5-8 mii pe an.
Reply With Quote
Old 03-08-2010, 15:17
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
…si asta 7/7 se intampla probabil f rar.
asta era regula 10/24 7/7. exceptiile, si nu putine la numar, erau 12/24 7/7

Insa aveti dreptate, era un caz particular exemplul meu. Vroiam doar sa zic ca se poate si mai bine de 3000 pe saptamina. Acum ca matz facut curios mam uitat in poze (alea ale mele) si am asa:
2004 - 500 (s5100)
2005 - 13600 (s5100 si s3pro)
2006 - 7700 (s3pro)
2007 - 12500 (s3pro)
2008 - 22500 (s3pro si d2x)
2009 - 16300 (d2x)
2010 - 4100 (s3pro si d2x)
La nici unul dintre aparate nu am probleme cu obturatoru. Din fericire.

Last edited by piticu; 03-08-2010 at 15:22..
Reply With Quote
Old 03-08-2010, 15:27
emilclick's Avatar
Junior member

Numar cadre pe an

In ultimii doi ani am facut in medie 50.000 poze pe an. Nu cu un singur aparat insa. Pe langa D300 mai am un D80 de care sunt mai mult decat multumit si un TZ1 de la Panasonic, acesta-mi satisface nevoia de video, deocamdata, pentru ca pana la urma trebuie sa-mi iau un dslr cu video HD. Ca o paranteza, acum un an juma cand mi-am luat D300, eu intrasem la F64 pentru D90, tocmai pentru capabiliatatile video. Aveam in buzunar banii pentru D90, 4.000 ron, stransi cu greu dupa ce citeam in fiecare seara review-uri despre el. Defapt eu stransesem cam 1500, diferenta am luat-o imprumut de la mama. Un D300 era 6.000 ron. Cand sa-l iau pe D90, vanzatorul imi zice sa pun putin mana pe un D300 de la sh, la 3800 ron. Am plecat acasa cu D300. Nu-mi venea sa cred, pe drum, acasa si nici pana in ziua de azi nu-mi trece emotia de a avea un D300 in mana. Asta se datoreaza si cultului pe care mi-l facusem despre acesta in ani de zile. Nu puteam sa scap ocazia.
Am ajuns cu el la 50.000 de cadre, iar la D80 la 52.000 de cadre.
Aseara am facut 2060 cadre cu D300. Ma rodea de mult idea de timelapse, unul din atuurile pentru care D300 ma fascinase, dar nu am facut nimic pana acum. Acum cateva zile admirand un timelapse postat aici pe GF de axl, i-am marturisit ca-mi place foarte mult si ca vreau sa fac si eu dar nu stiu cum sa incep. Mi-a sugerat sa incarc cu windows movie maker. Ieri am incercat si mi-a reusit. Am tras doua sarje de cate 50 de cadre in casa, improvizat, pe care le-am montat in vreo ora, si asta pentru ca foloseam pentru prioma oara softul. Ma rog, pentru a doua oara, pentru ca prima oara fusese cu o zi inainte cand in vreo 3 ore abia am reusit sa fac un montaj de 15 imagini din arhiva, cu sunet si toate efctele alea. Eram incantat si ma frigeau mainile sa mai fac ceva. Asa ca la ora 9 seara am iesit urgent in centru, eu stau in Berceni, cu D300, un trepied si un obiectiv mai luminos. Am coborat din metrou pentru aprox. o juma de ora la Universitate. Apoi la fel la Romana si la Unirii, iar la ora 11 ma intorceam acasa cu 1960 de cadre trase in vreo 12 sarje. Stare incarcare baterie dupa 2060 cadre, 82%. Surprinzator. Am mai facut 1800-2000 de cadre la o sarja de acumulator dar ajungeam la 35-40%.
Cum ma frigea mana, in aprox. doua ore am motat, cu muzica si unele efecte, 10 muvie timelapse.
Cand ma gandesc ca spuneai ca un om normal face 5000 de cadre intr-un an, ma gandeam ca sigur eu nu sunt dintre cei normali. Cred ca am saptamani in care fac 5.000 de cadre. Cu toate ca, corecti sa fim, eu nu am spus, in comentariul anterior, ca EU fac 5.000 de cadre pe saptamana, ci un fotograf profesionist sau un amator entuziast.
Am vazut de multe ori in preajma mea astfel de profesionisti pe la unele manifestari sportive, care erau mult mai relaxati decat mine, dar cu un D3 plus 70-200 F2.8, sau 400mm, sau 600mm, trageau rafale de 4-8 cadre in draci. Nu mi-am permis sa comentez cu vreounul din acestia, dar i-am urmarit cu interes. Eu trag intre 1000 si 2000 de cadre la o astfel de iesire. Acestia insa, veneau mai tarziu decat mine la eveniment, plecau mai devreme dar cu de trei-patru ori mai multe cadre luate. De aceea am judecat ca un astfel de profesionist poate face 4.000-5.000 de cadre pe saptamana si deci intr-un an, un an juma, ar toca un shutter daca ar fi limitat la valorile anuntate ca fiind garantate.
Dupa cum vezi si Piticu sustine ideea. In rest sa auzim numai de bine.
Reply With Quote
Old 03-08-2010, 23:40
Senior member

Emil, cum poti domle sa prelucrezi 2000 de poze. Pai numai uitatul la fiecare cu decizia sters/nesters, salvat nesalvat, back-up, sa zicem ca-ti ia 1 minut de poza sunt 2 mii minute. Asta-s 33 de ore. Sa zicem ca lucrezi 6 ore pe zi poze, iata ca ai terminat vineri ca sa faci alta sarja peste w-end-ul urmator.
Da' omu' obisnuit mai are o slujba, o familie, prieteni, obligatii familiale, prietenesti, obstesti, mai iesi la una alta nu poti sa buchisesti la pozele alea non stop.
Dar cum am zis si mai devreme, fiecare cu ce interes are si cu ce posibilitati are atat ca inventar, ca abilitati, ca putere de munca.
Intrebarea cea mai simpla ce mi-a mai ramas, este: la ce bun atatea poze?
Sa stii ca nici fotografii aia sportivi nu ma impresioneaza cu faptul ca trag de inrosesc aparatele...
Pai poate sunt platiti la bucata.
Asa inteleg dar si trasul asta are un rost. Cum dracu sa vezi, sa compui si sa tragi non stop ca la Stalingrad?
Un grup profesional de fotografi a facut la Beijing in timpul olimpiadei in medie 30 mii cadre de om. S-au adunat deci 300 mii fotografii.
Dupa primul trial al editorului au ramas 1100 de poze. Dupa trialul editorului sef au mai ramas un pic peste suta, ceva poate 108-109 nu-mi mai amintesc exact.
Ce-mi spune mie asta este ca fotografii astia nu cauta decat ceva striking ceva socant. si atunci le trebuie rafala de 8/sec sau cate or face ca sa prinda sportivul ala in maxima chinuiala deformat complet de efort sau ce-o fi.
Socotesc ca e prea departe de mine un asemenea concept de aceea il las la indemna celor care pot.

Piticu, nu stiam ca esti si tu asa un ahtiat tragator. Bravo domnule, asta da pasiune.

Cum vedeti atentia ni s-a dus de la zoom-ul lui Berki, tema initiala, la cate vitejii facem pe taramul declasarilor continue.

Am asteptat poate Berki sa puna o imagine doua sa exemplifice ce e cu zoom-ul ala mai ales dupa sugestiile primite dar nu s-a intamplat nimic.

Piticu si Emil, va urez sa va tina shutter-ele cat mai mult si sa prindeti in detaliu tot ce gasiti mai interesant si frumos fotografiabil.
Apoi dati cu ele pe GF sa le admiram.
Succese de rasunet!
Reply With Quote
Old 04-08-2010, 16:25
the rookie the rookie is offline
Senior member

eu nu ma bag si nu ma amestec... ca m-a mai luat unul la ranga pe-aici facind misto ieftin de "periculozitatea hobbyistului", citindu-l de-altfel pe Dinu Lazar, nu pe mine, si (cu amaraciune in suflet zic) nepricepind, evident, absolut nimic despre ce era vorba... dar n-am sa spun decit ca referintele la miile de cadre trase pe minut se indreapta exclusiv catre "pozarii profesionisti" (nu-i asa piticule? ce erai tu cind trageai cadre cu nemiluita? erai profesionist, haide-haide... trebuia sa "filmezi" totul, sa ai de unde extrage "un ceva" macar, nu aveai de-ales!). Lui emilclick ii place nespus, cum ne-a zis-o el singur, feature-ul "video" al camerelor de pozat... deci ar fi de inteles de ce trage el milioane de poze (si probabil ca "arunca" sau, ma rog, nici nu ia in considerare, 99.99% din ele) si foloseste shutterele pe post de cruce de Malta...

Dupa parerea mea (si sint sigur ca si a multor altora) asta nu este "fotografie", ci dat rasol... tras la noroc... poate-poate iese ceva... majoritatea profesionistilor nu au de ales, asta le e meseria, trebuie sa supravietuiasca, trebuie sa "iasa" cu ceva si, in loc de gindire, talent, simt artistic, folosesc aparatele de inregistrat, norocul si relatiile bune pe care le cultiva cu editorii... nu e de condamnat, nu e de judecat... asta este. Noi platim gras pentru stiri si poze de senzatie, nu e vina lor ca acceptam calitati indoielnice si nici a noastra... in jurnalistica vizuala o minune nu tine nici macar trei ore...

Nu ma mai lungesc ca vorbirea mea e oricum degeaba si nu fac decit sa adincesc prapastiile dintre pasionatii veritabili si diletantii veritabili... pe un mal... iar pe celalalt mal, stau profesionistii si se uita si nu stiu ce sa mai zica, ca n-au timp sa se ia in bete cu nimeni... hai sa fim iubiti!
Reply With Quote
Old 04-08-2010, 18:24
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by the rookie View Post
(nu-i asa piticule? ce erai tu cind trageai cadre cu nemiluita? erai profesionist, haide-haide... trebuia sa "filmezi" totul, sa ai de unde extrage "un ceva" macar, nu aveai de-ales!).
cam asa e. ma durea in pix daca cadea shutteru sau mai stiu eu ce. treaba era ca din ce trageam se scotea pe hirtie cam tot si se vindeam maxim 20%… aia e.
Old 04-08-2010, 22:39
emilclick's Avatar
Junior member

Numar cadre opturator

D.Drinivan chestiunea-i simpla. Fiind vorba de durata de viata a shutterului, exemplul meu cu 2000 de cadre se referea exlusiv la cum l-am chinuit eu pe bietul shutter cu peste 2000 de actionari intr-o singura seara. Aici nu era vorba de 2000 de poze pe care sa le treci prin toate etapele de post-procesare, pe care foarte corect le-ai enumerat si nimeni nu scapa de ele, poate doar isi optimizeaza numarul de poze si procedurile aplicate ca sa scape mai ieftin, ci de o sarja, calup, nu stiu cum sa-i zic, facuta in regim automat la un interval prestabilit pe o anumita incadrare bine aleasa, destinate a fi vizualizate in regim video, dupa un montaj in care de data aceasta, pe langa alti parametri, stabilesti si timpul de vizualizare pe cadru. In consecinta in acest caz particular nu mai analizezi poza cu poza, ca ori cum sunt asemanatoare, ci judeci un intreg calup, sarja odata. Daca-ti convine o bagi in montaj, daca nu, le dai deoparte. Si poate fi vorba de sarje de 100, 200, 800, sau cine stie cat de multe cadre. In exemplul pe care eu l-am vazut postat aici pe GF de axl, cu link de pe youtube, s-au tras 800 de cadre. Mi-a placut foarte mult, am indraznit sa intreb: cum? Am primit un raspuns: incearca cu ... si uite asa am facut si eu primele timelapse si sunt multumit.
Iar faptul ca am tras asa multe poze in ultimi doi ani se datoreaza faptului ca sunt la inceput, abia in 2008 mi-am luat primul dslr. Deci mai corect ar fi nu in ultimi doi, ci in primi doi ani.
Strategia mea in acest domeniu a fost a unui singuratec, fara experienta, singura solutie era sa fac poze si sa vad ce-i bine si ce nu. Si pentru ca aveam un handicap mare de recuperat, am tras cat mai multe poze din care sa invat.
Ca un amuzament, white balance asta, am zis ca am invatat mare chestie ca se foloseste dupa caz in lumina diferita, la soare, la umbra, la bec sau fluo, etc. dar pana la urma am ajuns la concluzia ca cel mai bine tot pe automat este. In timp, insa, facand poze sportive indoor eram nemultumit de poze desi am pozat cu un obiectiv rapid, 70-200 f2.8, cu ISO m-am dus la 1200, 1600, dar nu-mi placea culoarea. Abia acum in primavara am aflat dintr-o discutie intamplatoare cu un vanzator de la F64 ca trebuie sa fac un preset WB si am vazut cum se face. Am pus in practica in primul weekend la sala de sport si am rezolvat problema. Nu 100% ca atunci as face numai poze de coperta, dar multumitor.
Am intrat pe GF din dorinta de a invata ceva mai mult, chiar daca sunt judecat gresit uneori, tot ai de invatat, iar eu cu atat mai mult. De aceea am incercat sa ma explic in problema cu numarul de cadre, pentru ca in mod sigur nu sunt "mister million" cum mia zis the rokie.
Si pentru ca tot veni vorba de invatat ceva, spuneti-mi domnilor si mie cum se pot incarca poze in GF, ca eu nu prea reusesc. Acesta-i motivul ca nu prea am poze pe GF. Mai intai ca le vrea de 0.15 mp si nu mai stiu cum dar nu mai mult de 5 pe zi. Ieri de pilda am incarcat 5 poze la care m-am muncit mai mult de o ora sa le aduc la o dimensiune nu stiu cum, le-am vazut pe acolo prin GF pe undeva dar cand ma duc la "fotografiile mele", nimic nou. Mi-am zis ca nu s-au incarcat si am reluat operatiunea de la capat, numai ca atunci cand am ajuns la browse, incarca, raspunsul a fost ca mi-am depasit capacitatea pentru ziua respectiva. Mi-am mancat malaiu. Si asa am descurajat de mai multe ori si nu prea am poze aici. Dar daca vro-unul dinte cei care citesc aici doreste sa-mi vada cateva poze, ar trebui sa intre pe DPreview sau Picasa webalbum. Mai am cateva si pe Flikr, dar acolo nu te lasa fara bani decat de proba. In toate acestea contul meu este sub acelasi nume "emilclick". O sa va arat si din timelapse asta dar sa aflu cum fac sa-l postez. Sa auzim numai de bine.
Reply With Quote
Old 05-08-2010, 12:37
Senior member

Emil, ca sa-ti spun drept eu salut entuziasmul creativ stiind ca orice inceput e mai dificil si ca uneori satisfactia nu intarzie sa rasplateasca efortul.
Tehnicalitatile excesive de hardware si mai ales de software, care se folosesc in ziua de azi doar or produce ceva "artistry" ma apropie mai greu, sunt un om captat odata de facutul de poze manual, cu simturi, cu placerea de a pandi lumina.
Vad zeci de reviste de fotografie artistica obtinute in mare parte prin prelucrari electronice, le vad fizic in standul de reviste la magazin si le pot rasfoi toata ziua daca asta vreau dar nu am nici o atractie la asa ceva si de aceea nu am inteles pe deplin joaca notiunilor "expuneri numeroase", "calupuri de imagini", si alte tehnicalitati moderne.
Ma uit cu bucurie la realizarile celor amatori de fotografie. Pe unele le inteleg, pe altele, nu.
Dar asta n-are nici o semnificatie deosebita.
Fiecare e dator sa-si urmeze chemarea si cateodata chiar gasim elemente comune care fac posibila o comunicare creativa.
Unul din ingredientele folosite in multe din procesele care le abordam, se numeste armonie.
Succese!

Last edited by Dumitru Drinovan; 05-08-2010 at 12:40..
Reply With Quote
Old 07-08-2010, 10:13
emilclick's Avatar
Junior member

Numar cadre opturator

Multumesc pentru incurajare D.Drinovan. Sincer si mie i-mi plac si-mi doresc fotografii cu un inalt nivel artistic si calitativ. Le admir atunci cand le intalnasc, si le analizez cu interes. Nu-mi plac fotografiile la Kg sau calup. Doar ca ma entuziasmeaza si fotografia artistica de studio sau in natura, si macrofotografia cu rabdarea si straduinta ei, si fotografia wildlife si peisajele superbe si fotografia de strada si cea sportiva si orice fotografie care te impresioneaza si-ti transmite o emotie. Dar voi incerca sa descopar si tehnici noi care apar si sunt disponibile oricui acum. Uite cand rasfoiesc un album de fotografii si ajung la una HDR trec repede. Nu ma intereseaza. Dar in viitor voi incerca si eu sa fac ceva in HDR, sa vad ce-i cu aceasta tehnica. Ce minunat este cand descoperi acasa la selectarea pozelor facute in ajun, unele imagini care te uimesc si umplu de bucurie. Si parca retraiesti momentul fotografierii cu reusitele si nereusitele lui. Si mai fascinant este cand descoperi lucruri pe care nu le-ai obsevat la fotografiere dar care in contextul pe care-l cunosti capata o alta dimensiune sau importanta. Ceva ca in BlowUp al lui Antonioni din anii 60. Am de multe ori astfel de satisfactii, si atunci simti ca vrei sa faci mai mult si-ti faci tot felul de planuri care asteapta sa le realizezi. Unele asteapta prea mult iar altele sunt chiar uitate. E minunata viata. Sa auzim numai de bine.
Reply With Quote
Old 26-08-2010, 21:42
berki berki is offline
Junior member

Quote:

Am asteptat poate Berki sa puna o imagine doua sa exemplifice ce e cu zoom-ul ala mai ales dupa sugestiile primite dar nu s-a intamplat nimic.
Cu scuzele de rigoare revin pe acest forum, topic, si tin sa va anunt Domnule Drinovan, ca mi-sau intamplat 2 lucruri importante, ba chiar unul foarte important: sa nascut baietelul meu - care acum are deja 4 saptamani - si cel mai putin important, am cumparat un Nikon D60 )

Mi-a cam schimbat parerea si despre distanta focala dar si despre multe altele. E interesant si adancimea claritatii (nu stiu daca m-am exprimat corect), care dupa un Lumix FZ-38 chiar si cu obiectiv Leica, i-ti face sa te gandesti bine la ce doresti sa focalizezi si la ce nu...
Deocamdata studiez, ma acomodez cu aparatul, caut in ce situatii poate fi folosit si cum... si o sa am intrebari. Cu siguranta.

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules