Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-06-2011, 17:31
beatlen beatlen is offline
Junior member

Smile incepatoare-help!

sunt noua pe acest forum si "noua" in lumea fotografiei, fac poze din pasiune si am folosit un kodak pana acum, dar as vrea sa aprofundez aceasta pasiune si m am gandit sa incep prin achizitionarea unui aparat mai performant, marca mi am ales o, dar nu stiu modelul. Am optat pentru un NIKON, dar ca sa mi aleg modelul am apelat la acest site deoarece nu am cunostinte in materie, banuiesc ca un model foarte sofisticat nu mi sta bine avand in vedere stadiul meu, dar nici unul prea simplu deoarece intentionez cat de curand sa urmez cursurile unui institut foto, sper sa ma puteti ajuta cu parerile voastre, daca aveti intrebari eu va stau la dispozitie, ma intereseaza peisajele si profilele.........multumesc anticipat!
Reply With Quote

Old 03-06-2011, 17:45
the rookie the rookie is offline
Senior member

D5000, d90
Reply With Quote
Old 03-06-2011, 19:59
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Din pacate D5000 a fost scos din fabricatie si se poate lua doar folosit, de ocazie, ceea ce presupune oarecari riscuri. Intr-adevar ramane D90 sau, la acelas pret, D5100, ambele cu obiectivul de kit 18-55 VR; ultimul are avantajul monitorului LCD rabatabil un lucru foarte folositor. Ambele aparate bune si, cred eu, satisfac cerintele tale: nici prea-prea, nici foarte-foarte.
Reply With Quote
Old 07-06-2011, 13:24
cristid61 cristid61 is offline
Member

Daca tot esti incepatoare si vrei sa inveti, parerea mea este ca poti incepe si cu: http://www.f64.ro/products/descripti...4GB/index.html daca vrei Nikon. Daca vrei poti sa te uiti si la Canon PowerShot G12 (vad ca la f64 nu au momentan...). Sunt aparate cu functii avansate "SLR like" cu un cost mai redus si care te scapa momentan de dilema obiectivelor inter-schimbabile... Plus ca G12 are un senzor mai mare decit celelalte aparate din gama lui, ceea ce scade zgomotul pe imagine in conditii de lumina slaba. Ca in lumina suficienta orice sapuniera o sa scoata imagini decente, diferenta se face exact in conditii dificile... Dupa ce o sa stapinesti bine un P7000 sau un G12, o sa poti singura sa decizi ce SLR sa-ti cumperi. Nu uita insa ca Nikon sau Canon, body-ul este doar inceputul. Costul mare este in obiective si alte accesorii (blitz, trepied, filtre, etc). Succes !

"O imagine valoreaza cit o mie de cuvinte. "
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules