Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 17-10-2009, 00:05
ileana_bt's Avatar
ileana_bt ileana_bt is offline
Senior member

povestea despre ....vorba dulce!

Discutam acum vreo 3 zile cu niste copilasi de clasa a doua despre - vorba dulce mult aduce; de ce ma trezii acum sa scriu aici asta veti afla imediat. Intrai si eu ca tot omul pe galerie sa vad noutatile, si ce vazui? de toate, numai vorbe dulci nu; gasim mereu pe cineva caruia sa-i scoatem ochii, sa-l bestelim si sa-i cautam toate bubele , indiferent daca le are sau nu.
Si acum revenind la copilasi, vreau sa va spun ca dupa trei zile, continua sa-si aduca aminte ca e mai bine sa foloseasca vorbe dulci, se abtin de la alte rautati, pentru ca vor sa demonstreze ca e adevarat faptul ca vorba dulce mult aduce. Stiu, pentru noi, astia mari, poate parea o mare tampenie, dar si proverbele exista cu un motiv, numai ca noi nu putem sa ne impunem sa lasam rautatea deoparte, noi nu credem ca vorba dulce chiar mult aduce.
Multumesc celor care citira pana aici si multumesc de 2 ori celor care si intelesera ce vrusei sa spun. Asa, cu tot vocabularul oltenesc pe care il gasii la indemana.
Reply With Quote

Old 17-10-2009, 07:28
chriss
Guest

sa fie oare o moda prin care sa arati ceva, cuiva...din dorinta de a te impune si a arata cine-i seful si cine a inventat mersul pe jos!
Reply With Quote
Old 17-10-2009, 17:33
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Nu te inteleg Ileana, nu inteleg la ce fel de vorbe dulci te astepti sa gasesti pe Galerie. La comentariile de la poze? Adica daca poza scartaie din incheieturi trebuie sa-l laud pe cel care a facut-o, sa-l tamaiez cu "vorbe dulci"? Sau sa i se arate unde a gresit, daca a gresit si, eventual cum poate sa-si indrepte greseala?
Am luat si eu la rand 3 pagini cu expozanti si am intrat la fiecare sa vad comentariile la poze puse cam din august anul acesta si n-am vazut pe nicaieri nici cuvinte injurioase, nici besteliri si nici cautare de bube. Daca atragi atentia pozarului ca imaginea lui e putin inclinata sau prea sharp, sau prea invers, asta nu inseamna cautare de bube. Mai mult, din ce am vazut, erau numai cuvinte de apreciere (mai mult sau mai putin indreptatite ), asa ca...repet, nu te inteleg.
Reply With Quote
Old 17-10-2009, 17:45
ileana_bt's Avatar
ileana_bt ileana_bt is offline
Senior member

Rudi, in nici un caz nu m-am referit la comentariile de la poze, asta e cu totul alta problema, problema pe care nu o voi asocia niciodata cu vorbele dulci. M-am referit la discutiile de pe forum. Nu e nevoie de prea multe cuvinte sa se simta ostilitatea si tensiunile. Imi cer scuze ca mi-am bagat nasul, asa am simtit eu...n-o sa mai fac...
Reply With Quote
Old 17-10-2009, 18:35
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

De, Ileana, in orice forumuri cauta fiecare sa-si arate muschii si e firesc sa fie tensiuni. Ce vrei, hartistii sunt si au fost din totdeauna orgoliosi. Fiecare se crede mai ceva decat altii sau, eventual, cel mai cel; eu, cel putin, ma amuz cand vad asa ceva, ba chiar imi zic in barba (vorba poetului): intarata-i drace!
Reply With Quote
Old 08-11-2009, 20:30
lens's Avatar
lens lens is offline
Member

DANILO !!!
Ileana e din Caracal dar nu stie a vorbi dialectul arroman folosit de tine.
Sa stii ca-i fata inteligenta si are parul lins .
Uite, de exemplu, luand-o tare "la concretz" si-a cerut scuzesi a intrat in cochilie.
Vorba dulce mult aduce, chiar si la olteni, domnule tovaras !
Mi-a facut placere sa te vaz, cand dadeai tarcoale prin expo. care ai initiato !
Numai bine tuturor!
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules