Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-11-2009, 20:04
CataNegru's Avatar
CataNegru CataNegru is offline
Senior member

Informatii despre zenit sniper!

Va salut!De curand am facut rost de un zenit fotosnaiper12 la colectia mea.Nu am vazut pana atunci niciodata unul in "carne si oase".Am totusi o curiozitate... din obiectivul de 300 iese un fir ce se conecteaza la aparat printr-o mufa.La ce e bun acel fir? Ce face el?Am mai observat ca atunci cand declasezi aparatul din tragaci, chiar deasupra tragaciului face o chestie contact, altul decat cel ce declanseaza aparatul... Nu stiu daca ma exprim pe intelesul dvs... dar eu chiar mi-am prins urechile la chitzibusurile alea... La ce sunt bune? Daca are cineva aparatul acesta si poate sa-mi dea un sfat ...
Multumesc si numai bine!

Old 12-11-2009, 20:49
the rookie the rookie is offline
Senior member

Draga Cata, scuza-ma pentru intirziere...

Daca am inteles eu bine la ce te referi, exista cel putin doua posibilitati pentru sniperul tau... sint doua solutii constructive ale declansatorului semiautomat. Prima este cea mecanica, poza 1, iar a doua cea electrica, poza 2 (pozele sint luate de pe web, nu-mi apartin, doar sagetile sint ale mele)... Nu stiu exact ce fel de sniper ai capturat tu, dar trebuie sa ai si aparatul foto pentru care obiectivul este destinat, adica cu declansator mecanic sau electric... Sper sa-ti fie de ajutor si nu mai mult sa te incurce informatia asta. Oricum poze poti face si fara "sirma" aia... Succes!

Last edited by the rookie; 12-11-2009 at 20:52..
Reply With Quote
Old 12-11-2009, 21:09
CataNegru's Avatar
Senior member

aparatul meu arata exact ca cel din poza a doua...si da despre sarma aia e vorba.Zenitul are lacas pt mufa obiectivului si intradevar declanseaza si cu ea deconectata. Mersi de sfat, eu credeam ca ar avea legatura cu exponometru , ca la ala ii trebuia baterii si ma gandeam ca intra curent prin obiectiv ) naiba stie
Acu astept sa fie vreme faina sa-l pot proba in liniste !
Mersi the rookie inca odata!
Numai bine!
Old 12-11-2009, 21:22
the rookie the rookie is offline
Senior member

Te-ai gindit logic... acuma eu nu stiu, sincer sa fiu, daca nu cumva chiar ai dreptate cu expunerea si cu diafragma automata, daca-i cazul, poate ca au avansat. Nu am lucrat decit cu primul tip, cu declansator flexibil. facea sens datorita distantei focale mari si evitarii trepidatiilor.
Reply With Quote
Old 12-11-2009, 21:28
CataNegru's Avatar
Senior member

zilele astea o sa incerc sa-mi fac timp sa fotografiez mai deaproape... si atunci se va vedea mai bine despre ce vorbesc..
Deci... va urma
Old 12-11-2009, 22:11
CataNegru's Avatar
Senior member

http://cameras.alfredklomp.com/fs12/ aici am gasit mai multe informatii ... poate mai intereseaza si pe altcineva

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules