Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 24-12-2007, 16:28
Caelea Caelea is offline
Senior member

Problema cu un Nikon

Va cer ajutorul, un bun prieten are o problema cu un Nikon D200 cumparat de 2 zile. Pe fotografii i-au aparut cateva puncte colorate (Red Green si Blue). Initial am zis ca e vorba de aberatii cromatice de la ISO mare insa se pare ca apar indiferent de ISO. Ieri aparatul nu avea nimic, am tras personal cu el si am vazut, azi au aparut punctele acestea. Mentionez ca aparatul a fost tinut la temperatura camerei.

Atasez mai jos o parte din pozele cu pricina, se vede foarte clar problema.

Are cineva idee ce se intampla cu aparatul sau cum se poate remedia? Poate sa fie in joc si firmware-ul?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	RGB.jpg
Views:	384
Size:	39.6 KB
ID:	4399  
Reply With Quote

Old 24-12-2007, 16:35
the rookie the rookie is offline
Senior member

Cit de "nou" e? V-ati jucat la el fara obiectiv? mi se pare un defect de senzor, ceea ce ar putea fi destul de serios.
Reply With Quote
Old 24-12-2007, 16:44
Caelea Caelea is offline
Senior member

E luat de 2 zile, are pana in 500 de cadre trase. Nu l-am folosit fara obiectiv ca sa nu se depuna praf pe senzor. Daca problema persista desigur se trimite la service.
Reply With Quote
Old 24-12-2007, 17:11
the rookie the rookie is offline
Senior member

Foarte ciudat! E prima oara cind aud despre asa ceva. Dupa ani de zile de folosinta este posibil sa se creieze niste pixeli morti, dar nu la un aparat nou, in nici un caz! Cred ca trebuie dus la doctor neaparat si, daca e posibil, schimbat cu totul. Se poate sa fie ceva minor si sa habar n-avem noi... dar... totusi e un D200, nu-i un... Smena... sa fie chiar atit de mare diferenta intre "aici" si "acolo"? Parca nu mi se pare corect si nici specific lui Nikon...

Last edited by the rookie; 24-12-2007 at 17:15..
Reply With Quote
Old 27-12-2007, 03:53
c_baias c_baias is offline
Member

Poate o sa radeti de mine, poate o sa ma luati la misto....

Poate va va fi de folos....

Nu cumva ceea ce apare se numeste hot pixels? Am mai citit pe undeva ca in asemenea cazuri, pentru a remedia problema, se face o expunere de cca 30", cu capacul pus pe obiectiv.

Nu stiu cat de veridica / functionala e informatia / sugestia, insa, oricum, nu costa nimic.

Sony DSC W12
Reply With Quote
Old 27-12-2007, 11:57
Caelea Caelea is offline
Senior member

c_baias: ai auzit destul de bine. Am gasit si noi metoda asta pe un alt forum, zicea de pixeli blocati, de expunere lunga (noi am tinut 3 min sa se incalzeasca bine senzoru), schimbarea datei cu 3 luni. Totul avea un inteles insa nu a mers. Aparatul o sa fie trimis in service.
Multumesc amandurora pt timpul acordat.
Reply With Quote
Old 27-12-2007, 12:53
cosrox's Avatar
cosrox cosrox is offline
Senior member

hey,
O sperietura dinasta am tras si eu chiar dupa primele cadre trase cu un aparat nou. 5-6 pixeli foarte saturati pe toate pozele.
Era vorba de Oly e500. La el exista un feature de eliminare hot pixels... sau cam asa ceva. In manual zice sa nu abuzam... La mine a functionat.

Reply With Quote
Old 30-12-2007, 21:13
adl adl is offline
Member

buna! de curand am cumparat un nikon d40x si am observat si eu aceleasi probleme (multe puncte colorate), dar de la iso peste 800. am activat n.r. si cred ca mi s-a rezolvat problema (sper din tot sufletul). oricum cand se intoarce de la service te rog frumos sa imi spui care a fost problema (poate il trimit si eu). bafta!
Reply With Quote
Old 30-12-2007, 21:19
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

la iso mare in functie de cromatica fotografiei alaturi de zgomot apar si aberatii cromatice, e destul de normal, daca apare si la iso mic e nasol
Reply With Quote
Old 01-01-2008, 15:14
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

ISO mare poate fi cauza, si timpul mare de expunere cateodata poate face ca pixelii sa dea rateu.
Reply With Quote
Old 01-01-2008, 17:08
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Ma bag si eu in discutie pentru a va relata o intamplare. Mai acum un an am vrut sa fac unei rude un cadou la aniversarea zilei de nastere. Cum nu pot spune ca ma dau banii pe usa afara am luat si eu ceva care, comparativ cu alti furnizori, era mai ieftin. Spre rusinea mea, doar dupa ce tranzactia a fost efectuata, am observat ca display-ul avea un pixel mort, doar el, pe imagine nu se vedea nimic. Cum eu sunt ceva mai pretentios si cum aparatul era, evident, in garantie, am purces la drum spre atelierul respectiv. Acolo mi s-a explicat ca firma Canon (caci despre ea era vorba), nu considera un defect existenta pana la 3 (trei) pixeli morti, chiar pe senzor! Deci aparatul era OK., dar din discutia cu mesterul respectiv a reiesit ca sunt aparate care se aleg sa fie fara niciun fel de defect si care se vand la un pret mai ridicat. Asa se explica de ce la unii furnizori aparatele costa mai putin, iar partile slabe ale produsului respectiv pot fi in oricare parte a lui.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 21:52
Caelea Caelea is offline
Senior member

nfranurie - aici nu e vorba de aberatie cromatica ci de pixeli blocati, adica pe fotografie pixelii aceia vcor aparea mereu in aceeasi culoare (de ex verde), indiferent de ISO
Dupa o documentare mai buna, problema pare a nu fi ceva rar intalnit, se poate rezolva in service prin remaparea senzorului. Nu se recomanda sa faceti voi asta acasa ca sa nu va ardeti bunatate de CCD
Reply With Quote
Old 03-01-2008, 13:38
andrei_ioachim andrei_ioachim is offline
Junior member

va relatez si eu o intamplare...am avut pana in luna aprilie a lui 2007 un olympus c-3030 zoom de 3 megapixeli (cumparat in anul 2000...l-a folosit tatal meu pana in 2005 si dupaia mi l-a dat mie..) pot sa va zic ca are peste 30 000 de cadre la activ si se pot observa nu unul sau doi sau trei pixeli dastia morti,hot,cum le-or fi zicand ci zeci... am incercat sa fac expuneri de 16 sec (asta e maxim la el) in repetate randuri ca sa remediez problema dar nu merge...isi cam spune varsta saracutul...eh in fine,e foarte ciudat ca tu zici doar ca e nou aparatul deci hmmmm :-??
Reply With Quote
Old 03-01-2008, 13:43
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

Mai e un exemplu de hot pixels. Era o imagine la un S6500 cu o parcare(noaptea), in care erau la pixeli albi, de parca era aruncata sare pe imagine. Uitati aici crop-uri tot de la un S6500(asta am gasit, nu-mi sariti in cap cei cu S6500 )

http://img164.imageshack.us/img164/7030/30sek100wo1.jpg
http://img164.imageshack.us/img164/9955/30sekef8.jpg
Reply With Quote
Old 07-03-2009, 10:58
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

M-a lovit si pe mine(la Nikon D90)...

Si la ISO mic am un pixel enervant in stanga sus. La ISO 400-800, 2. La ISO mai mare cred ca mai intra unul sau doi pe teava, dar nu mai sunt de observat(intra noise/NR).

Scarba aia din stanga/sus, e predominant albastru, si apare indiferent de timpul de expunere/ISO. Al doilea, apare la ISO 400.

Vreau sa tin cateva minute deschis, sa vad daca se rezolva ceva. La ce ISO se face... "formatarea" asta?

Maparea pixelilor e gratuita daca aparatul este in garantie?

-Nikon 18-105 f/3.5-5.6 VR-
-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules