Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 13-01-2009, 00:09
iulianus iulianus is offline
Member

mamiya

as dori sa cumpar un mamiya format mediu pe film si as avea nevoie de citeva sfaturi de la cei care stiu mai multe, au detinut sau detin si in prezent un astfel de aparat.
nu am avut ocazia sa minuiesc unul de aceea fiti rabdatori la intrebarile mele.
ce model mi-ati recomanda?
Reply With Quote

Old 13-01-2009, 18:43
SerbanV's Avatar
SerbanV SerbanV is offline
Senior member

http://www.badorgood.com/detailq.php?id=246
Reply With Quote
Old 14-01-2009, 21:10
Member

multam frumos Serban. interesant ce am gasit acolo dar mai caut si alte surse .
mai stie cineva ceva informatie despre mamiya?
obiectivele de la un model se fot folosi pe orice alt model sau exista diferenta de montura sau calitate?
ce spuneti de mamiya 645? si ce obiective de calitate mi-ati recomanda?
m-ar interesa un superangular in primul rind si unul ptr portrete.
stiu ca mamiya nu a facut rabat de la calitate dar banuiesc ca se intimpla ca la orice marca sa existe produse mai reusite si altele mai putin reusite.
Reply With Quote
Old 14-01-2009, 21:13
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Smile

uita-te pe f64 ca au la vanzare mai multe Mamiya sh
http://www.f64studio.ro/det.php?id=414&pid=1422
daca le scrii un mail, sunt sigur ca o sa-ti raspunda. Sau eventual sa ceri un mail al persoanelor care au pus in vanzare acele aparate si sa intrebi direct la sursa.
Reply With Quote
Old 14-01-2009, 22:26
dughir
Guest

Aveti de ales intre seria 645 (6x4,5) si seria 67 (6x7). Intre cele 2 serii obiectivele nu sunt compatibile. In cadrul aceleiasi serii, obiectivele sunt compatibile.
Recomand 645 Pro TL sau 67RB. Cautati unul pe ebay ca e mult mai ieftin decat in ro. Eu am avut rabdare si am "pescuit" un 645 Pro la 230E.
Ca si accesorii, o prisma cu masurarea luminii ar fi indicata, oricare ar fi modelul (sunt 2 mai uzuale) si eventual o magazie de schimb inclusa in pret sau un winder electric cu baterie. Orice accesoriu inclus intr-un pret rezonabil (max. 300E) e binevenit, pt. ca luat separat e f. scump. De asemenea insistati sa vi se dea cureaua originala, chiar daca e rupta. Una noua chinezeasca nu o veti gasi sub 44$, iar cea veche poate fi usor reparata. Are un sistem mai ciudat de prindere la aparat si de aceea e important sa o aveti.
Reply With Quote
Old 14-01-2009, 22:28
dughir
Guest

Daca va ganditi la un back digital, atunci recomand 645 AF si seria 67.

Cat despre obiective, cel cu care vine standard camera: 80/2.8 e ok. Wide-ul de la Mamiya e 45mm cred ca cu F4 si e relativ scump. O alternativa ar fi un 30mm arsat rusesc. Dar nu poate fi comparat la calitate cu ob. produs de Mamiya. Ceva de genul Peleng vs. Sigma 8mm pe formatul 135, sau Peleng vs Nikkor 10,5mm.

Last edited by dughir; 14-01-2009 at 22:34..
Reply With Quote
Old 15-01-2009, 23:12
Member

multumesc tuturor! multam frumos Ciprian chiar folositoare informatiile date.
probabil ca o sa mai am si alte intrebari, intre timp le "rumeg" pe acestea.
sa inteleg ca obiectivul de 80 e doar ok si ar exista unul mai bun?
aceste aparate par destul de robuste, exista situatia de a cumpara de pe net unul si sa afli acasa ca e defect? si daca da, se poate repara?
ps: ti-am vazut site-ul, impresionant cv-ul.
Reply With Quote
Old 16-01-2009, 10:33
dughir
Guest

Obiectivul 80mm/2.8 e ok in majoritatea cazurilor. E sharp si aberatiile cromatice sunt tinute bine in frau. Desigur, ca nu il vei putea compara cu un Distagon 80mm. Vestea buna e ca poti pune, cu adaptor fireste, orice obiectiv de pe Hasselblad seria 500. Asta in cazul in care intentionezi sa faci mariri f. mari si ai nevoie de un obiectiv cu o rezolutie mai buna. Eu zic ca 80mm/2.8 e un obiectiv bun si in afara de el, poti sa mai achizitionezi un 45/2.8 si eventual un tele, ceva gen 150mm sau mai mult.

Exista si posibilitatea de a cumpara unul defect. Dar, de cele mai multe ori, e de vina bateria care e descarcata sau contactele bateriei sunt oxidate. Mai exista si "sansa" sa il iei cu partea de declansare a blitz-ului defecta. Asta se poate rezolva. Daca il iei de pe net, de preferinta sa iei de la magazine (gen adorwin) si nu de la persoane fizice.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules