Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-02-2008, 19:16
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Cred ca trebuie sa deosebim (fundamental !!!!) paparazzi care vaneaza nu's ce vedeta/printesa si oamenii care vor sa arate un adevar fie el si neplacut. Acum vreo 30 de ani, Somalia si Etiopia erau in razboi (se omorau pentru paduchi si nisip ca altceva nu prea au nici unii nici altii). Unii prieteni cu rusii altii cu americanii. A facut unu un reportaj aratand cum (daca printr-o minune ajungeau intr-un centru de ajutorare ONU) medicii de-acolo stampilau pe frunte pe cei care aveau sanse sa traiasca ca sa fie hraniti...restul nu primeau nimic. A fost difuzat de BBC intr-o vineri si preluat rapid de alte canale di toata lumea. Din donatii private (mici dar MULTE) pana marti s-au strans 2 miliarde de dolari. Si ca sa terminam optimist: cand in fine vapoarele cu hrana si medicamentle mult asteptate au ajuns acolo au trebuit sa astepte in rada descarcarea navelor rusesti cu tancuri (sursa e americana...probabil ca acelasi lucru s-a intamplat in tara vecina si cu navele americane - tot cu tancuri)
Reply With Quote
Old 10-02-2008, 19:19
the rookie the rookie is offline
Senior member

Cei care se stiu mai slabi de inger, nu deschideti video-ul (VORBESC SERIOS!!!)... Vremuri apuse, ilacatus, cind Pulitzer se acorda pentru lucruri rare, unicat... acum totul se repeta, sau prindem noi de veste ca se repeta, mai rapid... gratie tot mass mediei pe care o urim cu totii de moarte.

Mai scurt si infinit mai convingator decit fotografia in discutie de ceva mai sus, autentic si fara o distributie menita sa te cocoseze (am apelat doar la o secventa dintr-un documentar mai lung, cu difuzare restrictiva, in primul rind fiindca aici nu sintem intr-o academie video online, si, in al doilea rind, sa contraargumentez sintagma "o poza face cit o mie de cuvinte", in timp ce secventa video jurnalistica este minimalizata ca importanta... Tot de fotoreportaj e vorba, fara cuvinte (afara de cele inerente, banale, ale comentatorului postului TV), dar succint si edificator, ca sa inteleaga toti. (incercati, dupa ce va reveniti din emotie, sa cititi si citeva dintre comentariile din subsolul paginii myspace, pentru a constata, eventual cu uimire, reactiile unor indivizilor absolut de rind, pe care ii consideram perfect normali din toate punctele de vedere. Apoi incercati sa va judecati reactiile preoprii stirnite de acest scurt reportaj constatator... este revolta sau satisfactie ceea ce va incearca?)

http://vids.myspace.com/index.cfm?fu...ideoID=2542767

Sau intrebati-va o secunda carui Dumnezeu trebuie sa-i multumeasca parintii copilului care se intoarce linistit de la scoala

http://vids.myspace.com/index.cfm?fu...ideoID=2858190

Last edited by the rookie; 10-02-2008 at 19:30..
Reply With Quote
Old 10-02-2008, 19:23
iulianus iulianus is offline
Member

eu cred ca oamenii sint de diferite categorii ,sint cei care o fac din pasiune si cealalta categorie care o fac ptr bani.am vazut un film documentar despre un fotograf profesionist ce a fotografiat in bosnia , palestina dar si in alte zone de conflict de pe glob....., linga el explodau bombe,intifade cu ploaie de pietre si gloante ratacite care oricind te-ar putea lovi,mame care-si plingeau copiii sau rudele sfirtecate pline de singe,durere si dezastru in jur, de piatra chiar de ai fi si totusi ar lasa urme asupra psihicului.tipul asta fotograful cred ca o facea din pasiune ,nu avea familie (de obicei o astfel de meserie nu prea lasa loc de asa ceva),o persoana echilibrata ,calm chiar extrem de calm dar se vedea pe chipul sau ca nu dormea bine noaptea.chestiile astea lasa urme.
si apropo freestate, nu fotografia cu teleobiectivul ci cu superangularul,eu fotografii cu tele nu am vazut decit la wild life si ca fotoreporter sa redai imaginile asa cum sint cu sentimentul ca ai fost acolo ,doar cu superangularul se face!!!!
apropo personajul din fotografia din linkul de mai sus ,e un fotoreporter japonez ce a intrat in tara respectiva (burma) zona de conflict(dictatura militara) cu viza turistica,si-a pierdut viata dupa rani grave.
deci daca nu mori te tacanesti! sau invers!
da, or sa spuneti ca trebuie aratate lumii lucrurile astea ,da e adevarat dar ele nu schimba mai cu nimic ci doar potoleste setea oamenilor de senzational care cumpara ziarele care urmaresc stirile si in pauza dintre inghit la reclame facindu-i pe unii mai bogati din specularea sentimentelor.din pacate se schimba foarte putin dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne lasam pagubasi.
eu unul nu m-as baga la asa ceva. imi place sa fac fotografii care sa fie inramate si puse pe perete.
Reply With Quote
Old 10-02-2008, 19:31
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Ca sa concluzionez: traim intr-o lume de cacat pe care o cunoastem DOAR! NUMAI! in EXCLUSIVITATE! ....din....mass-media. A fi fotograf e o meserie...nu o categorie morala. Poti sa fii fotograf si ticalos ... sau sfant. Asa cum poti fi medic, arhitect, zidar, sau orice altceva. O fotografie documeta cinstita merita toate aplauzele...asa cum una trisata merita ...ce merita. PhotoShopul sa traiasca ! Si manipularea !
Reply With Quote
Old 11-02-2008, 06:00
CyberFaust's Avatar
CyberFaust CyberFaust is offline
Member

Vai, cata ura fata de mass media pe aici.
Nu toti o fugarim pe paris hilton sau pe raicu si ii facem poze cu 300'ul prin geamul de la baie. wtf!
Reply With Quote
Old 11-02-2008, 06:31
Mara S
Guest

You wish...
Reply With Quote
Old 11-02-2008, 11:42
CataNegru's Avatar
CataNegru CataNegru is offline
Senior member

Totul in lumea asta se face cu un scop..totul. Si cam fiecare incearca sa scoata rezultate din ceea ce e stapan sa faca urmarind un scop anume.Concurenta din mass media si lupta pt senzational a facut sa existe aceasta bataie.Dar vina cea mai mare o are tot consumatorul...Cu ce vi se pare voua mai interesant din punct de vedere informativ daca la un accident de masina vedeti o adunatura de carne si metale contorsionate langa care mai horcaie un amarat ce ar vrea totusi sa traiasca? Recent am vazut un asemnea caz.. ganditi-va ce e in sufletul prietenilor victimei, a familiei, ce stau si privesc neputinciosi in timp ce 2-3 fotografi/cameramani "imortalizeaza momentul". Ca sa nu mai vorbesc de cei din descarcerare sau medicii care se impiedica intre acesti mesageri ai informatiei.In timp ce tu ii cauti muribudului vena si-ti tzatzaie nadragii ca iti moare asta in brate ; altul te blitzuie sau iti baga reflectorul in ochi... ca de.. iese bine la unghi.. Iar dupa ce moare numa bine fotografiem si medicul ca ..daca e culpa medicala?
Si la fel cum presteaza profesionistii in domeniu asa incearca orice posesor al unui telefon cu gaura video, toti sunt satisfacuti cand le iese un cadru bun. Si de ce? ca sa arate lumii cat e de "naspa viteza"? Nu... pt senztional, si ca noi sa stam cu gura cascata privind sange ,zbierete, foc, violenta..etc.
Fara sa recunoastem.. asta ne place.
Se vorbea de fotografia de razboi si ce obiective se folosesc. Zicea cineva ca tre sa pui sentiment...Daca ai avea sentimente pt ceea ce vezi ai inebuni in 30 de min.Una e sa vezi cum e mitraliat unu la tv, si alta e sa-ti moara tie in fata... Nu recomand nimanui "sentimentul" de a incerca sa ajuti pe cineva si ala sa-ti moara... dintr-o cauza sau alta..
Una e razboiul si alta e viata de zi cu zi, cand parerea mea se exagereaza cu fotografiatul sau filmatul a orice ce poate fi SENZATIONAL.

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules