Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-11-2007, 19:49
adl adl is offline
Member

obiective din kit ?

buna ziua.
va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi. de ceva timp ma gandesc sa achizitionez un nikon d40x sau un canon eos400d, kit cu 2 obiective (ex. nikorr 18-55; 55-200 mm pt.d40x). intrucat nu am deloc experienta in ceea ce priveste aparatele dslr, vreau sa va intreb in primul rand daca merita sa trec de la un aparat sony r 1 la unul din celelalte doua (imi place mult sa fac fotografii, citesc destul de mult despre foto, dar oricum consider ca nivelul meu in domeniu este mic).
vreau sa stiu daca obiectivele din kit sunt bune (in principiu ar acoperi plaja focala pe care o folosesc) sau pana la urma vor trebui schimbate cu altele de o calitate superioara?
la fotografii facute cu aceleasi setari ale aparatelor (dslr vs bridge) sunt diferente mari?
va multumesc frumos!
Reply With Quote

Old 05-11-2007, 20:18
the rookie the rookie is offline
Senior member

Buna sa-ti fie inima. Se pare ca esti pe drumul firesc al unui pasionat de fotografie. Sigur ca merita schimbarea si recomandarea mea este evident D40x cu Nikon AF-S DX 18-55mm and Nikon AF-S DX 55-200mm, cred ca majoritatea s-au asteptat la indemnul acesta din partea mea. De asemenea se pare ca ai si raspunsuri la intrebarile firesti... desigur ca vei dori alte obiective, cu timpul. Pentru acum insa ar fi suficient. Canon este al doilea ca body, fara indoiala, insa ca obiective de kit este slab (asta ca sa ma exprim... politicos). Eu lucrez cu ambele si fiecare are destinatia lui: claritate, peisaj - Nikon, experimentare si portret - Canon (cu obiective Nikon si adaptoare). Succes!
Reply With Quote
Old 05-11-2007, 20:22
cipanu cipanu is offline
Member

DSLR-ul va fi oricand mult superior unui bridge, indiferent de cat de evoluat ar fi bridge-ul.
Obiective bune sunt acelea care le folosesti la maximul lor de capacitate si-ti satisfac nevoile de imagine. Amadoua aparatele au obiective de kit sub media seriilor de obiective "comune", cel de la Nikon fiind mai stralucit decat cel de la Canon. LINK
Old 05-11-2007, 20:37
adl adl is offline
Member

va multumesc frumos!
Reply With Quote
Old 03-01-2008, 19:05
adl adl is offline
Member

va multumesc frumos pentru sfaturi the rookie si cipanu. de curand am achizitionat un Nikon D40x cu Nikon AF-S DX 18-55mm si Nikon AF-S DX 55-200mmVR si sunt foarte incantat de el.
Reply With Quote
Old 03-01-2008, 21:04
nicku nicku is offline
Junior member

Buna, vreau sa imi iau un obiectiv wide pentru canon eos 400d oscilez intre Sigma 17-35/2.8-4 EX DG ASP HSM (ultrasonic) si Tamron AF SP 17-35mm F/2.8-4 Di LD Asperical IF tinand cont ca nu sunt fonduri pentru echivalentul de la canon

Ambele se incadreaza aprox. in acelasi pret.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sigma.jpg
Views:	111
Size:	15.8 KB
ID:	4411   Click image for larger version

Name:	tamron.jpg
Views:	120
Size:	8.1 KB
ID:	4412  
Old 03-01-2008, 21:20
FriendlyPiranha
Guest

@ Adl: Deci te-ai hotarat pana la urma asupra acelui D40x. Cred ca ai facut o alegere buna, in special cu bonusul numit "VR" de curand inclus de Nikon in kituri. Intre timp eu am inlocuit acel D50 cu un 40D, insa deja ii simt lipsa vechiului prieten. Nikon ofera ceva care te face sa atasezi de el.
Reply With Quote
Old 03-01-2008, 21:58
the rookie the rookie is offline
Senior member

Da, Nikon ofera calitate, asta e acel "ceva"... te face sa ai incredere in ceea ce faci. Ajung la concluzia pe zi ce trece ca VR totusi e o treaba buna, in special la focale ceva mai lungi, peste 135mm. Mai cercetez insa... Sa le stapinesti cu placere, adl. Trebuie sa-ti faci rost de Camera Raw 4.1 sau 2, altfel nu-ti merg RAWurile in CS3.
Reply With Quote
Old 03-01-2008, 22:14
nicku nicku is offline
Junior member

Pentru inceput ii ok nikon...desi eu unul am fost pus in aceeasi situatie...am avut ocazia sa le testez pe amandoua (400D si D40X) Dupa indelungi teste am ales fara sa clipesc 400D....din punctul meu de vedere 40X in comparatie cu 400D ii ''jucarie''. mentionez ca am lucrat si pe dslr Olympus 2-3 luni si vreo 4 luni pe sony dslr A100... oricum nikon D40X ii un aparat reusit...
Old 04-01-2008, 16:54
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Scuzati "deranjul"
Am vrut de mult sa fac si eu o intrebare legata de editarea fisierelor NEF de la Nikon. Vaz ca the rookie face indreptare mereu spre Camera RAW. Oare la cumpararea unui aparat Nikon, in softul lui nu este inclus si un editor NEF asa cum are, de exemplu, Canon?
Reply With Quote
Old 05-01-2008, 11:40
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by rudi View Post
Scuzati "deranjul"
Am vrut de mult sa fac si eu o intrebare legata de editarea fisierelor NEF de la Nikon. Vaz ca the rookie face indreptare mereu spre Camera RAW. Oare la cumpararea unui aparat Nikon, in softul lui nu este inclus si un editor NEF asa cum are, de exemplu, Canon?
ba da, aceeasi problema am avut si eu! Am luat un Nikon D40X, dar dupa ce am instalat cd-ul de la ei, a mers si cu fisierele alea, NEF. Dar daca vrei sa le deschida exact cum erai obisnuit, instaleaza CS3 si iti dau eu un plug-in sa deschida toate RAW-urile... si il bagi in program files, in adobe photoshop la files format!! e super!!
Reply With Quote
Old 06-01-2008, 09:32
adl adl is offline
Member

am o intrebare - am observat ca la fotografiile facute cu timpi mai lungi (>1 sec) de expunere sau iso mai mare de 800 apar puncte colorate (aberatii cromatice? sau pixeli morti?) atunci cand nu este activat noise reduction. la foto facute cu n.r. activat acestea (punctele RGB) nu se mai vad. oare este normal?
Reply With Quote
Old 06-01-2008, 09:34
adl adl is offline
Member

pt.Domi - daca se poate imi trimiti si mie acel plug-in pt. fisierele RAW.
Reply With Quote
Old 06-01-2008, 10:45
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by adl View Post
pt.Domi - daca se poate imi trimiti si mie acel plug-in pt. fisierele RAW.
okay
mess-ul meu e bascuta_bosumflata
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules