Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 29-11-2010, 23:43
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

dslr video

salut, banuiesc ca multa lume se intreaba daca modul video din camerele dslr noi e ceva folositor sau o chestie de marketing. eu ma incadram la categoria a doua pana acum ceva timp pana cand am inceput sa vad filme scurte filmate cu dslr si am ramas impresionat. am facut si eu o incercare:
http://vimeo.com/17288382

multam pentru atentie

Old 30-11-2010, 02:58
the rookie the rookie is offline
Senior member

axl, ceea ce nu au sa inteleaga in vecii vecilor fabricantii de marafeturi este ca fotografia si filmarea sint doua lucruri total diferite... sint doua arte si doua meserii separate... este normal insa ca indivizi care altceva nu au in singe decit profitul sa bage lumii in cap ca, "daca se pune la ochi, e tot aia"... asta au facut cind am bagatelizat camerele serioase si au pus in mina publicului de rind formatul Leica... asta au facut cind au nenorocit o industrie intreaga si au bastardizat pina si calitatea aia de rahat a fotogramei intregi pe film... au inventat in schimb digitale full frame, care te jupoaie de bani mai dihai, si ale caror imagini nu se vor compara din nici un punct de vedere si nici in vecii vecilor cu negativul 4x5 sau 8x10 pe foaie de film, obtinut cu o camera cu burduf si cu o lentila cu numai doua sticle.

este de risul lumii cum, dupa ce omenirea, satula de a asculta calitatea execrabila a cilindrilor de bachelita albastruie, deveniti apoi placi groase de patefon, transformate ulterior in discuri negre din vinil, a inventat tubul electronic si apoi tranzistorul pentru a putea asculta impecabil muzica si sunetul... este de risul lumii ca acum s-a decretat ca "CD quality", cu o dinamica de doi decibeli, se poate compara cu ceea ce se putea asculta in anii 60-70... am ajuns sa ne "delectam" cu calitati vizuale "HD" si audio "HQ", in realitate deplorabile, pe utube... sa auzim ca la radiourile cu galena si sa vedem daguerrotipic, cu desincronizari si intreruperi penibile, dar cu care ne-a obisnuit deja... ma intreb unde dracului ne mai poarta pasii fabricantii?... ai vizionat vreodata un film HDTV in 3D cu sunet "impecabil"... din bucatarie? fara sa fii plasat pe fotoliul central si fara ochelarii de cal??? un mare spanac, axl... sintem robii comertului, a propriei noastre imbecilitati subculturale si ne lasam trasi in jos de alti analfabeti...

Imi pare rau sa-ti stric placerea si sa-ti stavilesc intrucitva exuberanta, dar... ai filmat tu vreodata cu o camera adevarata? Cu un Panasonic de nivel "semi-pro" cu giroscop, cu vreun betamax sau cu un Arriflex la 36mm? Din alea cu lentile cu adevarat serioase, nu de vizor de usa, ca la Sony 1080 "full HD", de 800 de parai... Desigur ca, la 5d MarkII, a "filma" cu un obiectiv cu sticla optica, provenit de la un aparat foto DSLR este in definitiv un "pas inainte"... depinde insa ce am vazut inainte de asta si, pina la urma, la ce nivel situam asteptarile noastre.

E un hobby frumos, insa, si eu iti doresc numai satisfactii.

PS... am stat vreo luna si am analizat temeinic, am experimentat, am sucit si am invirtit pe toate partile posibilitatea 5d MarkII, fiindca am doua lentile bunicele, plus o valiza de alte bazaconii minunate, de la Canon... am optat pina la urma insa pentru D700 (sa nu ma intrebi de ce, fiindca nu pot fi franc si cinstit, dar sa stii am motivele mele serioase)... si-apoi, mi-am zis ca, daca am sa vreau vreodata sa ma reapuc de filmat, am sa-mi cumpar pe video cel putin ceva comparabil calitativ cu ce am acum pe domeniul foto, daca nu pentru dolly, macar de tinut pe umarul drept... a face altfel... pur si simplu nu este genul meu.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules