Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 Aparatul sau obiectivul - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-12-2011, 13:34
dary2007's Avatar
dary2007 dary2007 is offline
Senior member

Aparatul sau obiectivul

Am avut acum aprox un an an canon 550d cu obiectivul kit 18-55 is pe care l-am tinut vreo 4 luni dupa care l-am vandut, bineinteles ca pozele facute cu el le-am tras pe un dvd.
De cateva zile mi-am luat din nou acest aparat canon 550d cu acelasi obiectiv de kit 18-55 is nou de pe net.
Problema e urmatoarea.. pozele facute cu acelasi tip de aparat cu acelasi tip de obiectiv acum 6 luni arata altfel, si nu e doar o parere aiurea..am facut teste si jpeg si raw procesate la fel si am comparat zeci de poze..cele vechi sunt mult mai clare..ma refer la tot, partea focalizata si partea din background nefocalizata,pozele clare curate..iar astea facute acum sunt mai zgomotoase, mai murdare..nu stiu cums a explic,culorile cu negrul parca se intrepatrund..si plus de asta nu focalizeaza la fel de bine ca cel vechi..degeaba am incercat eu sa fac post procesarea cu diverse programe..faza e ca pozele ies mult mai prost
Intrebarea mea este simpla:
cine sa fie de vina pentru chestia asta: APARATUL SAU OBIECTIVUL?
Reply With Quote

Old 11-12-2011, 10:36
ioanci's Avatar
ioanci ioanci is offline
Senior member

Ar trebui sa verifici obiectivul pe alt aparat şi viceversa.
Reply With Quote
Old 11-12-2011, 13:42
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Ma gandesc daca tot te deranjeaza ceva numit "imagine" de ce nu pui doua imagini similare aici sa ne uitam la ele. Una cu vechiul sistem si una cu noul sistem. Adauga la ambele EXIF-ul imaginii. Poate e vreun setup diferit.
Inainte de orice, mergi la un prieten sau magazin, ia imprumut o lentila 18-55 si fa doua poze identice. Le scoti apoi pe un computer si te uiti la ele.
La fel, rogi prietenul sau pe vanzatorul de la magazin sa foloseasca lentila ta pe aparatul lui, (setat ca si al tau) si pui imaginile pe acelasi card. Apoi le compari.

Stai si te intrebi, daca primul aparat mergea bine si erai multumit, de ca l-ai vandut ca sa iei unul identic care merge prost. Du-l inapoi si ia altul, spune-le ca esti nemultumit de cum merge si nu te mai preocupi cu testele.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules