Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 29-09-2004, 08:25
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Am fost la...

Nu am scris in titlu unde am fost pt. ca m-am gandit ca ar fi dragut sa apara cronologic, intr-un singur topic, evenimentele culturale la care, oricare dintre noi, a participat. Acum ramane sa va dati si voi cu parerea . Poate ar merge si mai multe topicuri, de genul:
-Am fost la...(foto)
-Am fost la...(carte)
-Am fost la...(teatru), etc.

Deci:
Am fost ieri seara la libraria Carturesti la expozitia de fotografie "Pamant sucit" a lui Cosmin Bumbut. Lume multa pentru spatiul in care au fost expuse. Nu am reusit sa vad fotografiile asa cum ar fi trebuit. Sa stai si sa privesti o fotografie la 0,5 -1m, nu cred ca e distanta cea mai indicata. Poate am sa ma mai duc odata sa le privesc. Cred ca ar fi placut sa stai acolo in ceainarie, sa savurezi un ceai si sa privesti niste fotografii. Colectia a fost lansata si sub forma de carte electronica la http://www.liternet.ro/. Evident ca am descarcat-o cum am ajuns acasa, ca sa pot compara. Ce pot sa spun e ca lucrarile care mi-au atras atentia la fata locului par cu totul diferite vazute pe computer. Acolo mi-au placut unele, iar daca le-as fi vazut numai sub forma de carte, as fi ales altele. Una dintre ele, care mi-a placut in mod deosebit are cu totul alta culoare pe computer(sa fie de vina monitorul meu?). Nu am sa spun acum care mi-a placut si care nu. Va las sa va faceti singuri o parere.

p.s. au mai fost cativa membri ai forumului acolo si poate ne impartasesc si ei opiniile. Unii dintre ei au facut si fotografii ( aici imi dau cu pumnii in cap ca nu mi-am luat si eu aparatul, desi prietenul cu care am fost mi-a zis sa-l iau...)

Last edited by rosana; 10-10-2004 at 19:25..
Reply With Quote

Old 29-09-2004, 09:18
kork's Avatar
kork kork is offline
Senior member

Da, senzatia mea a fost ca, oricat de mari erau imaginile expuse, Bumbutz a fotografiat niste machete, niste jucarii. Foarte ludic.
Reply With Quote
Old 29-09-2004, 09:25
Mir Mir is offline
Junior member

Da, aceeasi senzatie am avut-o si eu, probabil din cauza adancimii de camp ingustate artificial in majoritatea imaginilor, dand o senzatie de macro/close-up . Altfel, imaginile sunt foarte placute !
Si eu m-am intalnit cu cativa forumisti
Reply With Quote
Old 10-10-2004, 19:22
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Am citit pe un site ca: "Sambata si duminica Curtea Voievodala a Bucurestilor va prinde iar viata. E vorba de o manifestare (atentie, nu e un festival) ce isi propune o recreerea unei atmosfere medievale. Organizatorii au optat pentru o latura mai aproape de Evul Mediu romanesc- nu vom auzi menuet, ci poate cantece populare arhaice, nu vom intalni cavaleri si domnite ci mestesugari traditionali. Pe langa creatorii populari (ceramica, lemn, glamour & fashion :-) ) vor fi prezente si o parte din fotografiile din PHOTO-RAID ".

Asa ca ieri, impreuna cu un prieten, am fost in locul cu pricina. A fost extrem de dezamagitor. Vreo trei, patru artizani (daca pot spune asa), cam 4 melodii "medievale" care se repetau obsesiv si pe gard atarnate fotografiile cu pricina. Am vazut doar cateva care mi-au atras atentia. Daca altcineva a avut alta parere, il rog sa-si spuna opinia.
Iata cateva imagini de acolo:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	01_m.jpg
Views:	650
Size:	99.8 KB
ID:	114  
Reply With Quote
Old 10-10-2004, 19:23
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

2.
Attached Thumbnails

Name:	02_m.jpg
Views:	626
Size:	87.8 KB
ID:	115  
Reply With Quote
Old 10-10-2004, 19:24
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

3.
Attached Thumbnails

Name:	03_m.jpg
Views:	644
Size:	87.6 KB
ID:	116  
Reply With Quote
Old 14-10-2004, 22:51
mircea netea's Avatar
mircea netea mircea netea is offline
Senior member

mie cel mai mult mi-a placut asta:

...
Attached Thumbnails

Name:	topii.jpg
Views:	624
Size:	58.4 KB
ID:	124  
Old 14-10-2004, 22:54
mircea netea's Avatar
Senior member

Rosana, cand ai fost ? eu am fost sambata pe la 18:30...si ma gandeam pe la ce ora batea sorele pe ruini...si a 2-a zi am venit cu Gabriela Starcea pe la 13:00.

judecand dupa pozitia soarelui din pozele tale..s-ar putea sa ne fi vazut ? (asta daca ai fost sambata...)...aveam un rucsac mare verde cu negru...eram singurul cu rucsac in spate...

Last edited by mircea netea; 21-01-2005 at 14:20..
Reply With Quote
Old 14-10-2004, 22:56
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Am fost ceva mai devreme.
Ti s-a parut altfel decat am descris eu?
Reply With Quote
Old 14-10-2004, 23:17
mircea netea's Avatar
Senior member

Pentru mine acea zi nu a fost prea buna. Am ajuns in Buc pe la 10am si am luat teapa de la tipa pe care trebuia s-o pozez in ziua respectiva(duminica mai aveam inca una).
Si avand ziua libera...ce sa fac pana seara ? am luat 7 seri si am incercat sa trec pe la toate expozitiile si galeriile de acolo. dupa ore in sir de cautare am dat de curtea veche(datorita unei tipe care a fost draguta si m-a dus acolo)...si a fost o relaxare si o incantare totala sa vad fotografi si fotografii.
Am stat de vorba cu organizatorii -> au site-ul www.dordeduca.ro , am schimbat carti de vizita si am aflat ca ceea ce au facut e din pasiune(nimeni nu a castigat bani din asta..dimpotriva !)...si ca multi prieteni din strainatate i-au sustinut in acest proiect..mai mult sufleteste..dar i-au sustinut.
M-am simti bine acolo..in comparatie cu restul Bucurestiului..acel loc..hehe....era de o adevarata splendoare. Nu mai eram inconjurat de acele fete posomorate si triste din metrou..oamenii chiar puteau sa zambeasca! Mie mi-a placut !
Old 20-10-2004, 12:36
pax pax is offline
Junior member

Photo Raid 2004 - shooting at the gates

Multumesc pentru aprecieri sau macar pentru atentia acordata expozitiei noastre

Evenimentul de la Curtea Veche fiind dedicat culturii medievale, am selectat pentru acolo niste poze relevante pentru respectiva zona, in contextul prezentarii biericilor fortificate sasesti - de fapt si scopul proiectului nostru.

Mai multe poze din caravana foto care a avut loc iulie 2004 puteti viziona aici

http://photoraid.dordeduca.ro
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules