Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-03-2013, 07:09
stefan alin's Avatar
stefan alin stefan alin is offline
Junior member

Sisteme de Filtre Cokin

Salutare tuturor

Curand m-am hotarat sa iau un sistem de filtre cokin ( ma intereseaza in special gradual) si am observat ca sunt disponibile o groaza de sisteme: Sistem A,P
X- pro , Z-pro

Ma lamureste cineva care a folosit asa ceva care este treaba in viata reala cu ele? as fii tare recunoscator,intre timp ma mai documentez si eu.

numai bine
Reply With Quote

Old 04-03-2013, 07:27
asterisc's Avatar
asterisc asterisc is offline
Member

Nu stiu daca sunt diferente, in afara de dimensiunile fizice. Sunt curios si eu de mai multe detalii.
Old 04-03-2013, 08:08
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Daca ai un aparat foto obisnuit, nu cine stie ce scula nemaipomenita (si aici e vorba de dimensiuni ale aparatului care poate fi de laborator, pentru activitati deosebite sau chestii de facut poze pe luna!), sistemul "P" este cel de care ai nevoie, dar in afara de filtrul propriu zis iti mai trebuie locasul in care se introduce acesta, asa numitul "holder" si un inel cu filetul egal cu filetul obiectivului. Inelul se fixeaza pe obiectiv, apoi se introduce in holder si in holder se fixeaza ce filtru vrei. Sunt mai multe avantaje pentru acest sistem fata de filtrele care se insurubeaza pe obiectiv, si anume: in holder poti pune pana la trei filtre, acesta avand trei santuri de ghidaj (dar, totusi, asta e o chestie de marketing, cine dracu o sa puna atatea filtre odata?!), holderul este unul singur pentru orice tip de obiectiv fiind nevoie doar de inelul potrivit ca dimensiune, dar ce este cel mai important este faptul ca filtrul poate ocupa orice pozitie in holder, poate fi ridicat sau coborat dupa nevoie, treaba nemaipomenita mai ales pentru filtrul gradual, de asemenea poate fi rotit impreuna cu holderul, putand ocupa orice pozitie. Cred ca aceste lamuriri sunt suficiente. Daca mai e nevoie revin. Succes!
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules