Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 215 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 220 Galeria Foto - View Single Post - Intrebare ref Battery grip Canon
View Single Post
Old 30-12-2010, 12:54
mihailo mihailo is offline
Senior member

Am incercat fel si chip de incarcatoare, rapide sau lente, majoritatea dichisite de mine. Cu Zenere, tranzistoare de putere pe post de generatoare de curent constant, tiristoare, triacuri si integrate comparatoare, relee pentru deconectare automata la sfarsit de ciclu, semnalizari optice si acustice si inca multe alte alifii si zmecherii. Ii incingeam de-i gasea toti dracii, prajeam o-o pe ei!
Din cate stiu cea mai buna incarcare se face fara filtraj, folosind un curent constant pulsatoriu cu o frecventa de cca 200Hz. Iar valoarea curentului este in functie de fiecare model in parte, asa cum recomanda firma producatoare. Aia de la Varta anuntasera ca au in plan unii care se incarca direct de la reteaua de 220V, fara reducere, in doar cateva minute!
Nu stiu astia noi cum reactioneaza la supracurent, dar pe cei cu NiCa (m-a cadorisit un pretenar ofiter de transmisiuni cu o traista plina, nou-nouti, de 1600mA) ii incarc, impotriva recomandarilor, cu 1/4 din capacitatea lor (teoretic ar trebui 1/10 curent si 1,1 tensiune) la un incarcator Powerex, mai politicos, cu generator si analizor pentru fiecare ramura in parte. Se cam incing atunci cand trec de 1,35V si pana se deconecteaza scula (1,45) dar lucraza bine si in forta.
Cred ca astia cu zinc ar trebui sa fie incarcati la tensiune mai mare daca cea de lucru este de 1,5 sau 1,6, incarcatoarele pentru NiMH decupleaza, din cate stiu, la 1,45.
Revin: astia ar fi foarte buni la blituri, tensiunea fiind mai mare decat la cei cu NiMH, eliberarea de energie pe rezistenta interna (oricum dinamica) a generatorului de incarcare a condensatorului se face mai rapid si mai eficient. Ca urmare blitul s-ar incarca mai rapid.

Last edited by mihailo; 30-12-2010 at 14:04..
Reply With Quote