Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 215 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 220 Galeria Foto - View Single Post - Cel mai bun soft de indepartare a zgomotului (noise)
View Single Post
Old 21-09-2008, 14:57
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

Am facut un review foarte sumar, in care va arat cele mai bune rezultate obtinute de mine folosind Noise Ninja si Noiseware Professional
Ca sample am folosit o imagine de pe net, facuta cu Nikon D90 la ISO 6400.

Cel mai bun rezultat a fost din combinarea celor doua soft-uri, dar cu mentiunea ca este neaparat necesar ca Noise Ninja sa fie primul. Algoritmul lui "prinde" zgomotul, si il reduce ca la o imagine facuta cu ISO mai mic, pe cand algoritmul lui Noiseware, scoate foarte bine zgomotul de pe zone intinse, dar face imaginea spalacita cand este mult zgomot.

La Noise Ninja am folosit optiunea Profile Chart, iar la Noiseware am folosit preset-ul default. Desigur, se pot scoate rezultate mai bune cu mai mult tweaking, dar iata, ca se vede o imbunatatire notabila si asa.

Toate imaginile, full size

Last edited by Bogdan Boeru; 21-09-2008 at 21:36..
Reply With Quote