View Single Post
Old 06-05-2009, 11:57
Stee Van Brightone's Avatar
Stee Van Brightone Stee Van Brightone is offline
Member

Buna ziua!

In primul rand salut initiativa Rosanei de a deschide in mod deliberat aceasta discutie.

Din punctul meu de vedere, lucrurile stau in felul urmator:

1. Fiecare utilizator, fiind un singur individ, poate alege o singura fotografie. Votul fiind impartial, doar in acest caz.

2. Votul ar trebui sa fie secret, ca sa nu starneasca nici o controversa pe site, aceasta rezolvandu-se usor folosind POL-ul. Sunt sigur ca adminul poate bloca accesul membrilor care nu au nici o fotografie in galerie, sau cel putin 5, la acest vot.

3. Propun sa existe si rubrica "Fotografie Lunii", care sa fie tot in acelasi sistem de vot, dar de data asta pentru 4, respectiv 5 fotografii.

4. Ca fenomenul Galeria Foto sa ia amploare, propun si deschiderea unui cont, care sa se faca public, fiecare contribuind cate putin, mai ales cei care folosesc credit card-uri pe net, pentru a se premia castigatorii fotografiei saptamanii, premiul nefiind neaparat consistent. De multe ori o felicitare primita prin posta face mai mult decat multe altele. La fel si pentru fotografia lunii si a anului. Donatori in acest cont cred ca vor exista, nefiind necesara donarea unei sume mari, ci, mai degraba, a unei sume modice de 5-10 lei, nu neaparat constant. Sunt sigur ca vor fi multi care nu vor participa, dar viata nu e dreapta.

5. Eventual, odata cu creearea unui cont, in cazul in care se vor strange destul de multi bani, poate se pot organiza si expozitii Galeria Foto, care vor fi de mare ajutor pentru fotografii care nu au aceasta posibilitate si, totusi, o merita. O expozitie anuala, ar creste nivelul acestor fotografi cat si nivelul imaginii GF. Nu cred ca nu exista persoane care sa nu se ocupe de aceste probleme pentru binele comunitatii GF si nu numai.

In incheiere atrag atentia ca nu toate ideile sunt stralucite, dar sunt variante.

Va multumesc!
O zi buna!