View Single Post
Old 31-03-2009, 10:26
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Senior member

Inevitabil, gusturile sunt subiective, iar un sistem obiectiv de evaluare ar fi mai presus de atacuri si interpretări...

the rookie, ceea ce spui tu este logic si de bun simt... si tocmai de aceea nu cred că sunt mari sanse să "prindă"... si cred că ai o experientă "amară", trăită relativ recent, în acest sens...

Ar mai fi o solutie, poate, sugerată si de nashul: ca selectia să fie făcută de un juriu incontestabil... nu câteva nick-name -uri, ci oameni cu nume si prenume, cu istorie în fotografie, care să ne fie prezentati prin prisma realizărilor lor. Acestia cu greu ar putea fi contestati... Sunt destui pe-aici... din păcate, multi dintre ei au o prezentă sporadică si "low profile" pe GF si nu cred că ar avea timp să facă o selectie din tot ceea ce se postează pe GF... Deci tot pe cei ce se loghează zilnic pe GF ar trebui să "cadă" sarcina selectiei, sau preselectiei... În momentul în care ar fi de ales între 10 imagini, poate că ar fi mai usor ca unul sau mai multi oameni "grei" în fotografie să stabilească un podium...

Ca să concluzionez: în acest moment selectia se face de către unul sau doi membri GF, iar votul e universal (la fotografia saptamanii 1 -11 ianuarie 2009 eu am numărat cel putin 5 votanti care nici măcar nu au poze pe GF ). Ce-ar fi dacă am încerca invers: părerea "maselor" la preselectie si părerea avizată la stabilirea ierarhiei. Când considerăm că o poză e bună ca propunere, punem FS în comment (fără + -uri), un membru (cu state vechi) GF selectionează 10 imagini din cele însemnate cu FS, iar un fotograf "consacrat" stabileste ierarhia finală.

Nu mai "atac" si aspectul mere+pere+prune+etc. (sunt puse la grămadă peisaje, portrete, instantanee, fotografii regizate), că cine stie unde ajungem!...
Reply With Quote