Galeria Foto  

View Full Version : Rame 'digitale'

Ciprian
10-03-2003, 22:26
Nu ne spuneti si la restu cum si cu ce va faceti rame pt pozele postate ?
Ceva programe, link-uri, plugins de photshop... ?

Multumiri.

pkm
04-05-2003, 00:03
Adica? Da-mi un exemplu...

Ciprian
04-05-2003, 12:53
Ce exemplu? de rama? Pei daca nu stiu cum se fac... :)

...sa trag un dreptunghi alb sau negru imprejurul pozei stiu si eu, da mai stiu(din vazute) ca sunt mult mai elegante si deosebite, cu transparentze, umbre, 2D, 3D, 4D, lumini si fade-uri, combina muzicala si cablu instalat. Eu d'alea vreau :D

Multumesc.

vlodoaba
29-05-2003, 16:32
s-a discutat si pe mailing list-ul de la fotomagazin de treaba asta.
pentru cei curiosi, as sugera http://groups.yahoo.com/group/fotomagazin/
subiectl mesajului era fiat lux, si se explica f. frumos acolo cum se fac rame negre, simple si elegante, in jurul unei poze.
la ce s-a zis, eu as mai adauga ca inainte de a experimenta cu ORICE poza in PHOTOSHOP, ca sa se evite surprizele neplacute de genul "naiba, ca am salvat imaginea si nu asa o voiam!", toate schimbarile noi intr-o poza ar trebui sa se faca pe un layer, si nu pe imaginea originala.
layer->duplicate layer creaza un nou layer cu imaginea, in acelasi fisier, si cu ala se poate experimenta frumos.
ca tot suntem la layere in photoshop, as sugera, pt cine are timp, sa experimenteze si cu layer->blending options->mulitply. pot iesi niste chestii interesante si pe net sunt multe tutoriale despre cum se foloseste efectul.
tot presupunand ca aveti photoshop, se gaseste pe net pe undeva un produs shareware, facut de extensis, "photoframe". nu stiu sigur daca este doar plug-in de photoshop sau si standalone product, dar are niste modele de rame dragutze si e relativ usor de folosit.
numai bine,
vlad

ps-daca aveti intrebari vis-a-vis photoshop, dati un mail si (in limita timpului) voi incerca sa raspund
pps-rame cu combina nu am gasit, dar am gasit o rama de poza care era si robot telefonic si canta trei culori

gps2001ro
02-06-2003, 10:55
O adresa interesata pe net pentru cei interesati de a invata cum sa foloseasca Photoshop-ul, contine tutoriale animate

www.teamphotoshop.com (http://www.teamphotoshop.com/photoshop/tutorials/ps_tut.php)

tudorp
02-06-2003, 14:01
mai greu in 4D...

silvius
20-04-2004, 16:34
un tutorial de rama gasiti si aici: TUTORIAL (http://www.digitalworld.ro/forums/index.php?act=ST&f=10&t=1212) !

pkm
20-04-2004, 19:57
Originally posted by Ciprian
...sa trag un dreptunghi alb sau negru imprejurul pozei stiu si eu, da mai stiu(din vazute) ca sunt mult mai elegante si deosebite, cu transparentze, umbre, 2D, 3D, 4D, lumini si fade-uri, combina muzicala si cablu instalat. Eu d'alea vreau :D
Sincer Cipriane? Eu n-am vazut inca aici pe site o fotografie la care sa se justifice o rama mai complicata de unul cel mult 2 dreptunghiuri. In general n-am vazut o asemenea fotografie da' cu certitudine n-am vazut destule fotografii... :|

PS(/2) Vezi ca din combinatzie ai uitat egalizatorul grafic! ;-)

duke
20-04-2004, 21:44
pana la urma care-i scopul? sa se uite lumea la rama sau la fotografie?
nu prea isi au rostul ramele prea complicate. unul sau 2 dreptunghiuri sunt suficiente.
cum zicea si pkm, nu prea sunt poze care sa-si justifice ramele alea complicate.

cred ca merge si aici regula "KISS" (keep it short and simple)